carodky

Vánocích a Valentýnu, na něž většina z vás každoročně nadává pro komerční pojetí, objevili obchodníci z měst nový svátek, na kterém se dá taky celkem pěkně vydělat. Čarodějnice.

Zatímco některé organizace tento trend ještě odvážně ignorují (například pražský Óčko music club neměl o čarodějnicích v programu ani zmínku, namísto toho připravil na páteční večer seznamku), některé kluby, hospody, kempy a podobně uspořádaly speciální pálení čarodějnic nebo čarodějnický slet. My jsme se v pátek vydali na ten největší. Ten proběhl v Praze na Ladronce. Jak jsme se brzy přesvědčili, i na téhle na pohled milé a nevinné tradici, za jakou jsem pálení čarodějnic doteď měla, můžete docela dobře těžit.

Létáky s celkem dobrou reklamou v Praze i okolí a hesly jako: největší čarodějnický slet ve střední Evropě, který loni navštívilo 11 tisíc lidí, soutěže o skvělé a hodnotné ceny, miliony cen, kapely, buřty, oheň, workshopy, divadla, zábava, fire show a bohatý doprovdodný program, se nechal zlákat leckdo. Pravda, i já jsem byla celkem zvědavá, co z toho vzjede, a tak jsem si půjčila ještě jednoho dětského diváka, abych pak mohla srovnat jeho dojmy se svými.

carodky

Jak jsem už zmínila, akcí mělo vloni projít 11 tisíc diváků. Pravda, kdyby se u mého stánku zastavil „jen“ každý desátý a něco si koupil, budu večer celkem vysmátá. A stánků tam opravdu nebylo málo. Red bull, trdelník, klobásy a párky v rohlíku, také pojízdné knihkupectví, hračkářství, čarodějné kadeřnictví a kosmetika, herní konzole Nintendo. To vše a mnohem víc jsme museli minout, než jsme se dostali k podiu, kde akci moderovaly dvě čarodějky.

Bohužel jsme se k podiu dostali zrovna ve chvíli, kdy se měli vyhlásit vítězové jakési soutěže. Zatímco moderátorky představovaly magistru, jež měla ceny předat, a jmenovaly sponzory a partnery akce, zdůrazňovaly vysokou hodnotu těchto cen i důležitost toho, kdo je do soutěže daroval, moje kamarádka stojící vedle mě jen výstižně podotkla: „A něco, čemu by rozumněly děti, by tam nebylo?“ I moje vypůjčené dítě mě táhlo pryč.

Obešli jsme poctivě snad celý areál pěkně nasycený reklamními plochami i stánky. Jediné, co mému sedmiletému synovci přišlo zajímavé, byl stánek s Nintendem. A tak si vystál frontu, aby si mohl zašermovat ovladačem s pohybovým senzorem proti svému stejně starému protihráči. Soupeře porazil s přehledem. Později jsme se sem vrátili ještě dvakrát, aby mohl vyzkoušet zbývající konzole.

carodky

Pokud byste chtěli mluvit s organizátory, nebo s kýmkoliv, kdo by vám řekl, kde, co a za kolik najdete, pravděpodobně byste hledali dlouho. My jsme poblíž podia narazili alespoň na malý infostánek s vyvěšeným programem. Abych ale organizátorům nekřivdila, oceňuji, že bezpečnsot na akci zajištěná byla. Potkali jsme městkou policii, která dohližela nejen na pořádek, ale sloužila jako záchytný bod pro ztracené děti a rodiče. Byli tam také hasiči, kteří po zapálení hranice udržovali oheň jen tam, kde měl být. Nepotkali jsme lékaře ani sanitku, ale jsem přesvědčená, že tam někde byla. Už jen proto, že kousek od hranice řádili borci na u-rampě. Mimochodem skvělé výkony.

carodky

Krátce po půl sedmé přišla ta nejdůležitější část dne. Zapálení hranice, kterého se účastnil za doprovodu finalistek miss čarodějnice sám Tomáš Chalupa, starosta Prahy 6, která akci pořádala. Oceňuji solidaritu většiny dospělých návštěvníků, kteří pouštěli ty nejmenší před sebe, aby vůbec něco viděli. Ovšem nedostatek solidarity musím vytknout kolegům novinářům, kteří v houfku pobíhali kolem hranice a ve snaze udělat co nejlepší snímek zapomněli, že okolo stojí minimálně pár stovek lidí, kteří chtějí taky něco vidět.

Po shoření hranice se část návštěvníků odebrala domů. Někteří zůstali, aby viděli ohnivou show a koncert kapel Milo a Živé kvety unplugged.

Jak jsem už nakousla, zeptala jsem se na první dojmy svého dětského diváka. Zdá se, že byl nadšen. Jeho odpověď překvapila. Čekala jsem, že bude mluvit o herní konzoli, o svém vítězství, o klucích na kole, kteří se předvedli na u-rampě. Místo toho zavýskl: „Jo, jak tý čarodějnici začala nejdřív hořet hlava, to bylo super!“ Tohle byla taky první věc, kterou hlásil při příchodu domů. Děti jsou zkrátka nevyzpytatelné.

carodky

Podrtženo, sečteno: Děti měly radost, protože si zahrály a viděly shořet čarodějnici, rodiče, protože byly spokojené jejich děti, mladí se sešli s přáteli, někteří se opili, fotografové udělali pár pěkný snímků a organizátoři s prodejci si naplnili kaspy. Snad s výjimkou mě byli všichni spokojení, tak, zdá se, že není co řešit. Ale...

Já mám tradiční čarodějnice spojené s odpočinkovým večerem stráveným s nejbližší rodinou a přáteli. Pohodový táborák, povídání u praskajícího ohně, připálený chleba pečený nad ohněm, kečup z víčka a folkové songy za doprovodu máminy kytary. I k té čarodějnici, kterou jsme posadili na hranici, jsme měli nějaký vztah. Vyrobili jsme si ji sami. Z oblečení, které jsme sami nosili a sami jsme se rozhodli, že ho už nepotřebujeme. Symbolicky jsme se tak zbavili toho, bez čeho se v životě obejdeme. A přestože na sobě nikdy neměla trička Adidas, přestože akci nesponzorovala obec, přestože by se počet účastníků dal spočítat na prstech rukou, bylo to všechno méme srdci blíž. A tohle komerční pojetí mi zkrátka nesedlo. Milý venkove, za rok na viděnou.

Čarodějnice a 1. máj, to je fototéma na dnešek. Posílejte nám svoje fotografické úlovky z víkendu. Vyfotili jste se v kostýmech u ohně? Máte zvěčněný svůj prvomájový polibek pod rozkvetlou třešní? Pochlubte se! Vaše fotky budeme zveřejňovat v průběhu celého dne a na ty nejlepší čeká odměna!

Svoje fotky posílejte na e-mail

redakce@zena-in.cz

Reklama