Tak jsem tak přemítala a přemítala, milé ženy-in, a rozhodla jsem se, že se Vám svěřím s jedním problémem :).

Jde o čárky, tečky a mezery. Tedy, já nejsem zrovna kovaný odborník na to, kdy se nějaká ta čárka píše a kdy nepíše - mým druhým rodným jazykem je ruština, a tam jsou pravidla poněkud jiná - a já si je neustále pletu.

Ale o něco bych Vás ráda poprosila - existuje totiž i pravidlo, kdy se dělá mezera a kdy ne. Jenže ve škole nás obvykle neučí psát na stroji ani na počítači, takže tuhle informaci jaksi spousta z nás nemá...

A o co že to jde? Zkrátka o to, že mezera patří zásadně a vždy za interpunkční znaménka, jediné znaménko, před které se dává mezera, je pomlčka - a za pomlčku samozřejmě patří mezera také. Pokud se samozřejmě nejedná o pomlčku v sousloví - například beta-karoten. I když čeština dává přednost psaní těchto slov bez pomlčky - dohromady.

A tady je má prosbička: Zkuste prosím tohle pravidlo při psaní příspěvků dodržovat... Moc ráda si Vaše příspěvky čtu a samozřejmě je uveřejním, i když jsou v nich nějaké ty chybičky - o gramatiku totiž nejde, ale obvykle se je snažím opravit do korektní podoby a u delších příspěvků je to zkrátka poněkud sysifovská práce...

Neberte to prosím jako kritiku, ale pouze jako prosbu :).

A děkuju všem těm, které tohle drobné pravidýlko jaksi samozřejmě dodržují :).

Mimochodem, co myslíte, jak se dělají mezery kolem smajlíků? Před i za? Nebo jenom před a pak následuje interpunkční znaménko? Mně smajlíci s tečkou nebo čárkou připadají, jako by slintali :). A co Vám?

redakce@zena-in.cz

Reklama