Zabloudit je téměř nemožné
Dříve rybářské městečko Carevo se nachází necelých 70 km jihovýchodně od Burgasu na jižním pobřeží Černého moře. Leží na dvou poloostrovech - Vasilliko, původně stará řecká osada a dnešní Carevo - které lemují nádherné zátoky s písčitými plážemi a úpatím pohoří Strandža.  Jižně od města se vypíná hora Papija (502 m n. m.), na které se nachází pozůstatky staré pevnosti. Abyste v Carevu, které obývá asi 6000 stálých obyvatel, zabloudili, museli byste projevit značnou vynalézavost. Na jižní straně poloostrova se nachází přístav pro malé osobní lodě, na severní straně pláž a starému městu vévodí pouze jedna hlavní ulice, která vede z poloostrova na pevninu. Nejstarší část města se podobá známější Sozopli. O kavárny, restaurace a obchody se suvenýry nebudete ošizeni, je jich zde víc než dost a ceny vás příjemně překvapí. Stejné je to i s ubytováním – nejlevněji je v malých hotýlcích dál od moře, nebo v soukromí.
5b06a214011a5obrazek.png

Tři jména pro jedno město
Původně se město nazývalo Vasillko a bylo osídleno Řeky. Po roce 1934 dostalo jméno Carevo. Jenže tento název se komunistické vládě v Bulharsku nelíbil (zavánělo carem) a tak ho přejmenovala v roce 1950 na Mičurin, podle známého ruského pěstitele a šlechtitele ovocných stromů. Po pádu komunistů v roce 1991 se město navrátilo k předchozímu jménu Carevo. Ale i po tolika letech je pod názvem Mičurin (Michurin) stále známé a název se stále vyskytuje i na nových zahraničních mapách.
5b06a2a069f00obrazek.png

Co podniknout v Carevu?
Pokud nemáte rádi chladné moře, potom Carevo je pro vás ta pravá destinace! Díky teplým fjordům, ale i „šikovně“ položenému přístavu, se může pyšnit nejteplejší vodou ze všech lokalit v Bulharsku. Ovšem Carevo nenabízí jen lenošení na širokých plážích s jemným pískem.
5b06a34d937c6obrazek.png

Výšlap do pohoří Strandža, které bylo v roce 1995 prohlášeno národním parkem, určitě stojí za to. V horách je mnoho jeskyní a stop po dávných civilizacích. Jedná se o jednu z nejméně objevených oblastí Bulharska. A jestli nepatříte mezi zdatné turisty, romantické procházky po pobřežní promenádě, prohlídka starého města či posezení v některém z parků mají také své kouzlo.

5b07d5bb24942obrazek.png

Přečtěte si také:

Uložit

Uložit

Uložit

Reklama