Ženy občas obviňují muže z toho, že myslí jen na své sexuální uspokojení. Muži si zase někdy myslí, že k uspokojení ženy nezbytně potřebují velký a pevný penis. Ať tak či onak, sebevědomí leckterého muže utrpí vážnou ránu, když mu penis v očekávané situaci jaksi „neztvrdne“ či nevydrží „tvrdý“ patřičně dlouho. Odborníci pak mluví o takzvané erektivní dysfunkci (více zde). A jedním z jejích řešení je vynález, kterému se říká penilní protéza.

Trojdílná nebo dvojdílná?
Penilní protéza je speciální zařízení, které se začalo užívat v osmdesátých letech minulého století a dnes má mezi odborníky řadu odpůrců i zastánců. Využívá se zejména tehdy, když selžou jiné metody léčby. Jde o pružná nebo nafukovací tělesa, která penisu propůjčí pevnost dostatečnou k uskutečnění pohlavního styku. Dnes se využívá především dvojdílné zařízení, kdy je do šourku implantována pumpa a rezervoár tekutiny, do penisu pak tělesa, která po naplnění tekutinou z rezervoáru uvedou penis do žádané polohy. K vypuštění tekutiny z implantovaných tělísek zpět do zásobníku je třeba stlačit chlopeň na bázi pumpy. Existuje také trojdílná varianta, kdy je rezervoár umístěn v břišní dutině.

Připumpujte si ho!
Použití penilní protézy je jednoduché - pokud muž nebo jeho partnerka touží po sexu, zapumpují zkrátka pumpičkou v šourku a penis se vztyčí. V průběhu sexu pak občas dochází k poklesu tlaku a je potřeba orgán trochu „dopumpovat“. Na rozdíl od dříve používaných protéz, které fungovaly na bázi jakýchsi pružin, neovlivňuje tento technický vynález vzhled penisu v klidovém stavu a tím, že v podstatě simuluje normální činnost topořivých těles, působí relativně přirozeně. Při dobře provedené operaci nemusí partnerka vlastně vůbec nic zjistit - pokud ji samozřejmě neudivuje, že si její partner potřebuje k dosažení erekce promnout varlata.

Pozor na přehmat!
Pumpičku lze samozřejmě také nahmatat v šourku - tvoří tam jakési třetí varle - a vyžaduje určitý cvik naučit se s ní zacházet k plné spokojenosti. V šourku je také zařízení na „vypouštění“ penisu, takže se může stát, že když se špatně trefíte, dosáhnete místo kýženého dopumpování potupného povadnutí. A co se stane, když místo pumpičky nahmátnete varle, snad netřeba zmiňovat.

I když by se mohlo zdát, že je penilní protéza ideálním zařízením budoucnosti - její uživatelé i jejich partnerky si kvalitu sexuálního života spíše pochvalují - není její voperování zrovna levné - cena se pohybuje kolem 200 tisíc Kč a není hrazena pojišťovnou. Protézami používanými dnes jsou především Mentor Alpha-1 a American Medical Systems CX 700, a alespoň podle tvrzení lékařů s nimi jsou pacienti velmi spokojeni.

 

Dokážete si představit sex s někým s penilní protézou? Nebo s ním máte dokonce zkušenosti? Myslíte si, že se jedná o operaci, kterou by měly hradit pojišťovny, nebo o kosmetickou záležitost, kterou si má hradit sám pacient? Přispěla byste svému partnerovi na takovou operaci, kdyby ji potřeboval? Nebo byste dala přednost koupi vibrátoru?