Až jednou pojedete po Strakonické kolem Dobříše, zkuste na chvíli odbočit ze své trasy a udělat si malý výlet. Čapkova Strž je místem, kde si odpočinete, osvěžíte vědomosti a zabavíte děti.

Pokud máte rádi Karla Čapka, tady se o něm dozvíte vše. V půvabném domě, který s Olgou Scheinpflugovou dostali jako svatební dar, je dnes Čapkovo muzeum. Najdete tady spoustu informací a dobových fotografií, které vám dají nahlédnout do jeho života, který (ač poměrně krátký) byl neskutečně bohatý. Expozice je rozdělena do několika okruhů, které vás přehledně provedou jeho životem, dílem, ale i soukromím.

Podíváte se do autenticky zařízeného pokoje se stolem, za nímž psal svá poslední díla, pohodlným křeslem, v němž sedával, pohovkou, kde odpočíval, a dokonce i gramofon s původními deskami. Vše je překvapivě skromné, s dojemně ošoupanou patinou, a vy máte pocit, jako by před chvílí odešel.

Čapek miloval přírodu, zvířata, zahradu, a tím vším obklopen zde prožíval relativně klidné chvíle v neklidné době.

Dům v údolíčku pod hrází rybníka má v sobě zvláštní smutek a nostalgický poklid. Z oken se díváte do zahrady, která volně přechází do krajiny, a plotem je jen tichý potůček s lávkou, kde čekával na ledňáčka. Nepřinesl mu ale štěstí. Při povodních v březnu 1938 se nachladil, dostal zápal plic, a už se sem nikdy nevrátil.

Přestože je vilka ve Strži po rozsáhlé rekonstrukci a z Čapkovy doby v ní moc nezbylo, jeho duch je stále přítomen.

To je jeden z mnoha důvodů, proč se tam zajet podívat.

Ocenila jsem i naučnou stezku, kterou můžete projít i s dětmi a plnit jednoduché úkoly Čapkovy Dášeňky. Možná i díky ní nemusí váš pejsek zůstat v autě. Psům je vstup povolen nejen do zahrady, ale i do expozice.

Ochuzen nezůstane ani váš kručící žaludek, nebo mlsný jazýček vašich dětí. Hned u Čapkovy vily najdete příjemné posezení s občerstvením.

Na břehu zurčícího potůčku ve stínu vzrostlých stromů si krásně pročistíte hlavu a možná dostanete chuť si opět nějakou Čapkovu knihu přečíst.

FOTOGALERIE

Mapa ZDE

Čtěte také:

Reklama