h

Pojem „Čapí hnízdo“ se poslední dobou skloňoval ve všech pádech. Ale to není čapí hnízdo, o kterém bude dnes řeč. To naše je čisté jak slovo boží, pořízené bez dotací a s těmi nejlepšími úmysly. Zkrátka a dobře, chceme, aby se na naší zahradě uhnízdil čáp. Myslíte, že jsme naivní blázni?

Přílet čápa byl vždycky spojován s novým přírůstkem do rodiny, ale ani to není náš případ. Dětí už máme dost a čápa bychom si přáli, protože se nám líbí. Postavili jsme pro něj hnízdo a každým rokem doufáme, že se u nás zabydlí.

Čápi jsou nádherní a impozantní ptáci a jejich přílet vždycky očekáváme s velkým nadšením. Čapí hnízdo bývalo pro dům požehnáním a každý dobrý hospodář si považoval za čest, když si čáp jeho stavení vybral. I my bychom byli šťastní, kdyby si jednoho krásného dne vyhlédl naši zahradu. Co by mu tady chybělo? Rybníků je všude dost, pole, louky a mokřady na dosah a výška by mu také mohla vyhovovat… A měl by to skoro bez práce, protože základ hnízda je hotový, stačí ho jen dostavět.

Jediné, co nám chybí, je komín. Naše hnízdo je na vysokém stromě. Ale to by přece nemělo vadit. Kde hnízdili čápi, než se začaly stavět komíny? Přece všude ve výškách. Na střechách, na stromech, či na různých sloupech. Tak kde je zakopán pes?

Máme naději, že se u nás čáp uhnízdí? Zeptala jsem se odborníka přes ptactvo Petra Jandíka.

Čáp je velmi „vybíravý“ a co se hnízdění týká nevyzpytatelný. Často si vybere místa, která byste ani nečekali a připravených hnízd si nevšimne. Stačí, když mu jeden rok hnízdo sundáte, abyste ho vyčistili, a už se do něj nevrátí. Jednou jsme hnízdo přendali z jednoho komína na druhý, bylo to od sebe jen pár metrů, ale čápovi se nové místo z nějakého důvodu nelíbilo.

Slova Petra Jandíka o zvláštním čapím vkusu nám potvrdila i jedna naše známá.

Kousek od jejich domu byl starý polorozpadlý statek s komínem. Čáp si na něm chtěl postavit hnízdo. Přiletěl s nějakou větví, položil ji na komín a ta mu pochopitelně spadla. Tuhle sisyfovskou práci několikrát zopakoval, ale bez úspěchu. Bez opory na malém obvodu komína nic nedrželo, a tak to čáp vzdal. Jenomže neodletěl a vyhlédl si sloup elektrického vedení. A zase přinesl větev…

Asi si domyslíte, že ani tady nebyl úspěšný a nakonec odletěl.

To nedalo spát naši známé a rozhodla se čápovi pomoct. S manželem nechali postavit vysoký betonový sloup, na něj připevnili konstrukci na hnízdo a čekali, že se čáp vrátí. Jenže on zřejmě usoudil, že v téhle vísce mu pšenka nepokvete a už se tam nikdy neobjevil.

Tak nevím, zatím neházíme flintu do žita, neboť „náš“ čáp stále krouží nad vesnicí a vyhlíží si teritorium. Možná se mu nakonec zalíbí to naše.

Můj manžel pro to udělal vše, co bylo v jeho silách. Teď už je to jen na čápovi.

hnizdo2

Na špičce vysoké osiky umístil kovový kruh jako základ. Do něj zapletl dlouhé a silné větve.

hnizdo

Kruh postupně „vystlal“ dalšími větvemi a slámou.

hnozdo

Tento základ hnízda by mohl čápovi stačit k další stavbě.

hnozdo

A takhle by se hnízdo krásně vyjímalo mezi střechami. No řekněte, nebyla by to krása?

Čtěte také:

Reklama