Francouzské letovisko Cannes hostí ve dnech 13. až 24. května 62. ročník mezinárodního filmového festivalu. V jeho programu letos dostala prostor také česká kinematografie.

Stěžejní část festivalu tvoří hlavní soutěžní sekce, do níž bylo zařazeno 20 filmů renomovaných tvůrců z celého světa. Pořadatelé přehlídky letos při výběru sázeli především na osvědčená jména a v selekci se tak objevují hned čtyři filmaři, kteří si z Francie v minulosti odvezli Zlatou palmu. Do hvězdné sestavy patří Quentin Tarantino, který v soutěži uvede své očekávané válečné drama Hanebný pancharti. Svůj úspěch se v Cannes pokusí zopakovat také Ken Loach z Velké Británie, dánský filmař Lars von Trier a novozélandská režisérka Jane Campionová.

K očekávaným titulům soutěžní sekce patří i španělské drama Rozervaná objetí, při jehož realizaci se opět setkal režisér Pedro Almodóvar s herečkou Penélope Cruzovou. Svůj nejnovější snímek v Cannes uvede také žijící legenda francouzské kinematografie Alain Resnais, který letos oslaví 87. narozeniny.

Vítěz Zlaté palmy a dalších festivalových cen bude vyhlášen 24. května. O jejich držitelích rozhodne mezinárodní porota, jíž předsedá francouzská herečka Isabelle Huppertová. K dalším letošním porotcům patří italská filmařka Asia Argento, turecký režisér Nuri Bilge Ceylan, Lee Chang-Dong z Jižní Koreje, americký režisér James Gray, britský scenárista Hanif Kureishi, tchajwanská herečka Shu Qiová a americká herečka Robin Wright Pennová.

V rámci zahajovacího ceremoniálu 62. ročníku festivalu v Cannes se uskuteční světová premiéra animovaného filmu Vzhůru do oblak z dílny amerického filmového studia Pixar. Jeho hlavním hrdinou je stárnoucí muž, který se společně se svým domem za pomocí balónků naplněných heliem vznese do oblak.

Do vedlejší soutěžní sekce Cinéfondation byl zařazen krátkometrážní snímek Bába, jehož autorkou je studentka FAMU Zuzana Kirchnerová-Špidlová. Jejímu filmu zde bude konkurovat 16 snímků z Evropy, Jižní Koreje, Číny i Argentiny.

Českou republiku bude v Cannes zastupovat rovněž režisérka Helena Třeštíková, která na festivalu převezme cenu MEDIA European Talent za svůj připravovaný projekt Zázrak po 35 letech. Tato cena je každoročně udílena autorovi nejlépe zpracované žádosti o podporu z evropského fondu MEDIA.

Reklama