Pokud máte aktivního pejska a sama si ráda užíváte nejrůznější sportovní aktivity, není důvod tyto dvě záliby neskloubit. Ať už si vyberete canicross, dogtrekking, mushing, bikejörking nebo skijörking, jistě potěšíte sebe i svého čtyřnohého miláčka.

Nevíte si rady s nadměrnou aktivitou vašeho pejska? Máte problém ho unavit, protože neustále čiší energií? A co takhle zapojit ho do společných sportovních aktivit? Na výběr máte z široké palety sportů a mnohé z nich nejsou spojeny ani s příliš vysokými náklady.

Slovníček sportů se psem

dogtreckking

Dogtrekking - vytrvalostní orientační pochod se psem, který je opatřený speciálním postrojem, nebo i jen veden na vodítku za obojek. Závodník musí mít pevnou obuv, batoh s věcmi pro sebe i pro psa (i na přespání), čelovku, mapu terénu, lékárničku a dostatek sil pro náročný pochod. Rasy psů nejsou nijak omezeny, jen musí být pejsek zdravý a ve výborné kondici (výhodu jsou plemena, která přirozeně „táhnou“.

bikejorking

Bikejörking a Skijörking - pejsek ve speciálním postroji upevněném k bedernímu pásu sportovce táhne jezdce na kole, nebo na lyžích. Další variantou je pak Dog in-line, kdy je tažen jedinec na kolečkových bruslích (ačkoli se tato varianta těší velké oblibě člověko-psích dvojic, zatím nepatří mezi oficiální sporty). Na tyto sporty už musí pejsek projít speciálním výcvikem, aby vás nezatáhl do příkopu, nebo pod jedoucí auto.

canicross

Canicross - i u tohoto sportu pejsek táhne svého pána za bederní pás. Sportovec se však neveze, ale běží za svým psem. Běhat můžete s jakýmkoli plemenem, jen musíte vzít v úvahu, že čivava vás asi moc nepotáhne.

saně

Mushing - známé závody psích spřežení, kdy dva a více psů ve zvláštních postrojích táhnou svého psovoda na saních, nebo na říditelném vozíku (pokud není sníh). Pořídit si byť jen základní vybavení je dost nákladná záležitost a psi musí projít dost náročným výcvikem, aby uměli vhodně reagovat na povely a spolupracovat.

Kromě zmíněných sportů existuje ještě Agility, Dogdancing, Dog frisbee, Obedience a další aktivity, kterými můžete zpestřit život svému psímu krasavci. Výběr je jen na vás!

Vyzpovídali jsme za vás Petra Toncara, který se canicrossem dlouhodobě zabývá:

Jak jste se ke sportování s pejsky vůbec dostal?
Fascinovaly mne příběhy severu a severští psi, závodně jsem v mládí běhal na lyžích a tak jsem dva zájmy spojil.

Která plemena jsou vhodná pro sporty typu canicross, skijörking, mushing, dogtrekking apod.?
Tento sport víceméně můžete provozovat s jakýmkoliv aktivním plemenem, stačí jen spolu být sehraní a neagresivita psa je podmínkou (ale běhají i pitbulové). Na stupních vítězů se však objevují nejvýrazněji speciální kříženci ohařovitých plemen (ESP - evropský saňový pes)

Jsou i nějaké specifické požadavky na povahu vlastního psa? Například že musí být klidný, nemít lovecké instinkty, nebo něco podobného?
Jedinou podmínkou je již zmíněná neagresivita vůči lidem i psům. Jakýkoliv náznak agresivity je důvodem k distancu. Je nutné si uvědomit, že i psi jsou při závodech pod stresem a proto mohou reagovat jinak, agresivněji, než je obvykle známe. Věta: „ale to normálně nedělá“ je bohužel špatnou záplatou na roztržené ucho a nadávky soupeře.

Musí pejsek projít nějakým speciálním výcvikem, pokud bych s ním chtěla zkusit některý ze zmiňovaných sportů?
Nemusí projít žádným testovacím, schvalovacím výcvikem, ale musí pochopit základy tahu, spolupráce a sociálního chování při závodech. Stačí pár společných tréninků a je jasno. Jen páníček k udělení licence musí složit testy z pravidel.

Jaké jsou počáteční náklady, když bych se rozhodla se svým pejskem začít například s canicrossem?
Minimální - botasky už máte, takže jen sedák pro běžce, postroj a tažnou šňůru. Vejdete se do 2 tisíc v základu.

Jaký je vlastně rozdíl mezi canicrossem a klasickým během s pejskem či mezi dogtrekkingem a běžným výletem se psem?
V náročnosti. Ač se to laikovi mnohdy nezdá, běh se psem je výrazně náročnější. Je rychlejší, technicky jiný, tempo diktuje pes - záleží na síle a rychlosti psa. Máte-li psa kterého tah a spolupráce bude bavit, bude si sport užívat, urve vám nohy. To potvrzují i atleti, kteří canicross vyzkoušeli.
Dogtrekking je příjemný výlet se psem, kde pes pomáhá zdolávat stoupání a vzdálenost, ale právě vzhledem k délkám tratí je dogtreking opět náročná záležitost.

Jak byste nalákal čtenářky, které váhají, zda se svým pejskem začít aktivně provozovat jeden ze zmiňovaných sportů?
Jedna úžasná výhoda: pes vás donutí. Začnete-li sportovat, víte, že musíte trénovat nejen sebe, ale i psa, a pes se sám nenatrénuje. A tak jdete sportovat i když byste sama raději seděla na gauči. A navíc tento sport úžasně upevňuje sociální vazbu mezi páníčkem a psem.

Fotografie: www.canicross.cz

Zdroje: