Říká se, že geny nepřelstíš. A mně nezbývá než souhlasit. Camilo Caller (38) je po mamince Čech, po tatínkovi Peruánec, není proto žádným překvapením, že je skvělým muzikantem. Absolvoval Pražskou konzervatoř, vystupoval a stále vystupuje s předními umělci naší hudební scény a mimo to ještě učí hru na bicí nástroje a perkuse - tedy drobné rytmické nástroje, také na různé exotické nástroje - congas, djembe, cajon.

Jakou cestou ses k těmto nástrojům dostal?
K bicím jsem se dostal až někdy v 15 letech. To jsem tehdy viděl vystoupení nějaké zahraniční kapely na Staroměstském náměstí v Praze. Tam mě zaujal bubeník. Téměř okamžitě jsem zjistil, že buben je nástroj, který mne bude provázet celý život. V hudbě jsem však nebyl začátečník. V šesti letech mě maminka přihlásila na violoncello, na které hraji dodnes.

Camilo

Kromě učení veřejně vystupuješ i doprovázíš jiné. Viděla jsem tě s Tomášem Klusem nebo na koncertě Čechomoru. Jaká spolupráce pro tebe je či byla tou nejdůležitější? Kdo tě v hudbě nejvíce ovlivnil? 
Spolupráce s různými interprety naší současné scény je zajímavá a leckdy i obohacující. Nejkrásnější a doslova srdeční záležitostí byla spolupráce se Zuzkou Navarovou. S touto dámou, kterou považuji za nejzásadnější a nejpřínosnější českou zpěvačku, jsem měl čest spolupracovat sedm krásných let. Se spoluhráči její doprovodné kapely Koa jsme zažívali spousty nádherných okamžiků. Rád bych zde zmínil jejich jména: Franta Raba, Mario Bihari, Omar Khaouaj a ještě před nimi kolumbijský hráč na kytaru a zpěvák Ivan Gutierrez. V hudbě mě v tomhleobdobí nejvíce ovlivnila právě Zuzka a moji spoluhráči.
V dětství se na mně díky violoncellu podepsal poslech vážné - klasické hudby. Myslím, že je to základ. Byl jsem ovlivněn Janáčkem, Dvořákem, Martinů, Orffem, Ivesem, ale i Pendereckym, Bachem, Bernsteinem. V pozdějším věku se k tomu přidaly kapely Pink Floyd, Yes, Police, Queen, Michael Jackson, a z našich pak Stromboli, Pražský výběr, Psí vojáci, Vlasta Redl aj.

Je tvá muzika ovlivněna také tvým peruánským původem? Cítíš v sobě ten vliv? 
Ovlivnění peruánskou hudbou pociťuji až dnes, ale ne v nějaké dramatické míře. Je ovšem pravda, že jsme jako malé děti byli s mými sourozenci zásobeni veškerou andskou hudbou formou natočených audio kazet od táty přímo z Peru.

Camilo

Jaký máš k této krásné zemi vztah? 
Peru je opravdu nádherná země plná rozmanitostí a barev. Mým největším zážitkem během mého pobytu v roce 2001 byla návštěva amazonského kmene Bora-nativo Bora, který žije asi hodinu cesty po jednom z přítoků Amazonky u severovýchodního města Iguitos. Už jen cesta na člunu a pozorování přebujelého, neučesaného pralesa a vůně všech možných esencí za neustálého horkého a vlhkého podnebí byla zážitkem. A samotný výstup ze člunu do pralesa byl ohromující. Za zvuku štěrbinových bubnů - což jsou dva vykotlané kmeny vedle sebe, a za zpěvu indiánských žen jsem vstupoval do nedotčené oázy džungle. Myslel jsem v tu chvíli na Robinsona Crusoe. Kolem se vyrojil dav všudypřítomných, pomalovaných dětí. S nataženýma rukama nás žádaly o almužnu, to je v této zemi poměrně častý jev. Fotil jsem tehdy ještě na kinofilm a zajímavé je, že mi žádná fotka s těmito domorodci vůbec nevyšla... Škoda! O to silněji se tento zážitek dochoval v mém srdci a kmen Bora zůstal třeba o chvíli déle nedotčen medializací.

Doporučil bys cestu do Peru českým turistům? 
Určitě! Peru je velmi krásná země. Návštěvu bych doporučil už jen proto, aby si lidé uvědomili, v jak úžasných materiálních podmínkách v Čechách žijeme. Což se bohužel netýká těch duchovních.

Máš nějaký hudební sen? S kým by sis třeba chtěl zahrát nebo spolupracovat?
V hudbě bych nadále rád pokračoval s těmi nejzásadnějšími lidmi - jak po stránce hudební, tak i lidské. Mám to štěstí, že se mi už dlouhou dobu daří. Rád bych v této souvislosti zmínil hudební projekt Bardolino, kde hraji po boku naprostých špiček - houslisty Pavla Fischera a violoncellistky Margit Klepáčové. Ze světových jmen bych se určitě nebránil spolupráci s lidmi, jako jsou Sting, Stevie Wonder, Tanita Tikaram anebo již  bohužel zesnulý Michael Jackson. Ty obdivuji...

Camilo

A jak to vidíš letos, co chystáš?
V letošní sezoně se chystáme s naší formací Bardolino na vytvoření nového koncertniho programu pro tuto sezonu. Měl by být ovlivněn latinskoamerickou hudbou. Dále se chystáme na koncertní turné po Holandsku, které se uskuteční v dubnu. Máme za sebou, když se ohlédnu trochu dozadu, úspěšnou koncertní sezonu, která vyvrcholila účastí na koncertním turné po Velké Britanii - konkrétně v Manchesteru a Birminghamu, kde jsme představili zejména naši vlastní autorskou tvorbu, ale i pásmo písní ze sbírky Lidová poesie v písních od Leoše Janáčka a upravené písně od Bely Bartoka. Začátek tohoto nového roku jsme s Bardolinem (Pavel Fischer - housle, Margit Klepáčová - violoncello), úspěšně zahájili koncertem v pražském Anežském klášteře 5. 1.s hostující zpěvačkou a houslistkou Ivou Bittovou. Zazněla mimo jiné i premiéra Slovenských písní. Vice zde: „http://www.bardolinomusic.com“ www.bardolinomusic.com
K dalším aktivitám pro tento rok jen podotknu sérii koncertů skupiny Akustik v čele s hercem a zpěvákem Martinem Písaříkem, neboť máme čerstvě vydané nové CD album Na chodníku.

Camilo

Dal sis nějaké novoroční předsevzetí?
Do nového roku si zpravidla žádná předsevzetí nedávám, neboť si myslím, že zásadní rozhodnutí jsou dílem okamžiku a nějakého duševního uzrání. To nemusí být vždy 1. ledna. Nicméně jako určitý plán bych chtěl letos více hudebně tvořit - skládat, utvářet nové hudební myšlenky. Pak hodně cvičit na nástroj a  „všechny ty perkuse“, věnovat se s největší pozorností „svým“ žákům ze ZUŠ Řevnice a svým posluchačům z Konzervatoře Jaroslava Ježka v Praze.  A ze soukromého sektoru bych rád letos podnikl opět cestu do Peru, za svými příbuznými. Jet si trochu nabít „baterky“. No a pak vystavět dům, zasadit strom a s tím synem...? Uvidíme... Přeji všem čtenářkám klidný a zároveň pestrý a úspěšný rok 2014!

Reklama