Jste-li příznivkyní zdravého životního stylu a myslíte si, že nákupem v obchodu zdravé výživy nemůžete nic zkazit, pak vás vyvedeme z omylu. Jak potvrzuje Kateřina Cajthamlová, ne vše je zde skutečně zdraví prospěšné.

cajthamlova

(Foto Kateřiny Cajthamlové: www.iprima.cz)

S paní doktorkou Kateřinou Cajthamlovou jsme se sešly v jejích konzultačních místnostech na Žižkově, kde panovala výborná nálada. Cíl schůzky byl jasný: Upozornit vás, milé ženy-in, že ne všechny potraviny prodávané v obchodech zdravé výživy jsou skutečně zdravé. Na domluvenou schůzku jsem si tedy vzala s sebou nejen obvyklé propriety jako notýsek, diktafon a fotoaparát, ale také tašku plnou jídla z prodejen označených jako Zdravá výživa.
Paní doktorka si všechny „pochoutky“ důkladně prohlédla, pročetla složení a vyřkla následující ortel.

chipsyMANIOKOVÉ CHIPSY
„Obsahují kombinaci dextróza, sacharóza + sůl, tedy jde o přesolený výrobek, kdy cukr vyvažuje slanou chuť. Obsahují 21g tuků na 100g produktu, přičemž ve zdravé stravě by měly mít tuky zastoupení tak 1/3 z celkové energetické hodnoty. Tady však tuky pokrývají 40 % z celkové energie." (U brambůrků Bohemia je zastoupení tuků 35g na 100 g výrobku.)

zmrzlinaZMRZLINA BEN & JERRY'S, CHOCOLATE MACADAMIA
„Ve složení je kombinace smetana + zahuštěné odtučněné mléko, navíc obsahuje pouze 3 % makadamových ořechů (jmenuje se macadamia, tak by jich člověk očekával přece jen o něco více). Také na výrobku není označen poměr živin. Kladu si otázku: Proč je do zmrzliny navíc přidávaný olej? Dejte si do ledničky jogurt se zamíchaným kakaem a medem. Uděláte lépe,“ ironicky dodává paní doktorka.

horciceKREMŽSKÁ HOŘČICE BEZ KONZERVANTŮ A BARVIV
„Jediný produkt, kterému prakticky není co vytknout."

PradědovaPRADĚDOVA POCHOUTKA
„Není uveden konkrétní druh koření, který je ve výrobku obsažen, pročež je tento nebezpečný alergikům. Jedná se vlastně o osolený margarín s cibulí (navíc pravděpodobně o ztužený rostlinný tuk, tedy nejhorší typ takzvaného bílého margarínu). Výrobek má být zdravější alternativou sádla. U toho však alespoň znáte množství transmastných kyselin, které u pradědovy pochoutky vůbec není deklarováno. Tedy můj praděd by se této „pochoutky“ rozhodně ani nedotkl."

mandleSNĚŽNÉ MANDLE
„Obsahují ethylvanilin, lepší by určitě bylo klasická vanilka. V alergenech jsou uvedeny pouze stopy arašídů, ale nikoli samotné mandle. Důvod cukru navíc je mi potom naprostou záhadou - cukr je totiž obsažen už v čokoládě. Pokud byste si však mandle oloupaly a omyly, mohlo by se jednat o zdravý produkt," žertuje paní doktorka.

TWINBAR ČOKOLÁDOVÁ TYČINKA

tyčinka

„Tady úplně chybí české označení. Nikdo není povinen umět italsky, francouzsky a španělsky, proto je ze zákona povinnost uvádět české označení u všech výrobků prodávaných v naší zemi!"

HALVA

halva

„Výrobek je dodatečně označen českou etiketou, ale je záhadou, co na něm bylo uvedeno dříve. Takto si mohou na obal napsat více méně cokoli. Otázkou zůstává, kdo produkt skutečně vyrábí - na etiketě jsou uvedeni současně dva výrobci: Natural Jihlava JK a Achva Barkan."

Jaké podmínky by měla podle Kateřiny Cajthamlové splňovat skutečně ZDRAVÁ výživa?

1. Potraviny by měly být co nejblíže surovinám (přírodním surovinám), tedy bez chemikálií.
2. Produkty by se měly vyhýbat čtyřem „bílým zlům“, mezi něž patří:

  • Rafinovaný cukr (tedy sacharóza a samotná glukóza včetně glukózového sirupu) - mimo jiného způsobuje návyk současné civilizace na sladké.
  • Sůl - maximální dávka přijaté soli by měla být pro člověka 5 g denně (přijme v potravinách), tedy cokoli, do čeho je přidána sůl navíc, je v podstatě špatně. Sůl se přidává zejména kvůli ceně výrobku (zvyšuje hmotnost buď přímo, například u kořenících směsí, nebo nepřímo tím, že váže vodu - ku příkladu u uzenin). Nejhorší dopad soli je znát na ledvinách, což jsou v současné civilizaci velmi ohrožené orgány.
  • Ztužený bílý tuk - všechny nenasycené tuky jsou v něm nasyceny, tedy je jednoznačně zdraví škodlivý a biologicky nezpracovatelný (nebo jen velmi špatně). Nesmírně proto zatěžuje trávicí trakt.
  • Bílá mouka (zejména pšeničná) a škrob - bez obsahu vlákniny a stopových prvků. Jediná zdravá konzumace je v původních surovinách: brambory, obiloviny, protože v nich vše konzumujeme včetně komplexních látek, které v upravených produktech (mouka, škrob) chybí.

3. Je potřeba znát složení potravin, které si kupujeme - mělo by odpovídat zdravotnímu stavu, věku i pohybovým aktivitám. Pokud nejsou potraviny značeny srozumitelným jazykem: NEKUPOVAT! (Pak je prodejci nebudou brát.) Také pozor na falešné značení!
4. Vybírejte potraviny s přesným označením složení - percentuálním či množstevním zastoupením jednotlivých složek (tabulka, ve které jsou výslovně uvedeny výživové hodnoty, množství tuků, cukrů, soli...)
5. Pozor na značky BIO! Jen pár značek je skutečně deklarovaných. Také pozor na informace ze přední strany výrobku, protože ne vždy odpovídají informacím uvedeným vzadu (ve složení).

Proč je vše tak složité? 
Dříve platily jednotné potravinářské normy, které se léta neměnily. S érou globalizace se k nám ovšem dováží potraviny odevšad (jsme odpadkovým košem celého světa – začíná to být kritické). To, co se k nám dováží jako „levné potraviny“, je při své nízké kvalitě strašně předražené – cena je zpravidla dána nikoli kvalitou, ale dovozem. LOKÁLNÍ POTRAVINY, KTERÉ JSOU BLÍZKO SUROVINÁM, BYLY, JSOU A BUDOU VŽDY TOU NEJLEPŠÍ VARIANTOU!

Nejnezdravější potraviny z prodejen zdravé výživy:

  • První a druhé místo obsadily ČOKOLÁDOVÁ TYČINKA TWINBAR a HALVA - především kvůli mizernému značení
  • Třetí místo náleží PRADĚDOVĚ POCHOUTCE plné ztuženého tuku
Reklama