Právě proběhlý Silvestr měl každý z nás možnost pojmout různými způsoby. V mém okolí mě velice zaujala nabídka Nealkoholického večera v místní Čajovně Cherubín, kterou tu před pár lety zřídil zajímavý týpek nevšedního (neevropského) vzhledu, Jan Cherubín.

cherub

Češi jsou podle statistik národem Švejků, a k tomu neodmyslitelně patří především PIVO. Já sama chmelovému zázraku neholduji vůbec, a proto mě čajové prostory velmi těší především svojí klidnou, jemnou atmosférou. Také jsem nikdy nezažila v těchto místech rvačku nebo obtěžování na rozdíl od hospodských zařízení. V tom se s Janem Cherubínem stoprocentně shodujeme, ale rozhodně jsme oba daleko od toho někomu své pohledy vydávat jako jediné správné, každému, co jeho jest…

dvorek

Honzo, jak tě vlastně napadlo pracovat v čajové sféře?
Již za mlada jsem měl mnoho negativních zkušeností s alkoholem. Dokonce jsem jeden čas provozoval noční bar v Praze, po mnoha šarvátkách s opilci jsem měl jasno. Jednoho dne mě kamarádi vzali do čajovny v centru Prahy. Okamžitě mě pohltila atmosféra pohody a bezpečí. Ten prostor měl prostě jiné vibrace. V tu chvíli jsem si sobě řekl, že chci setrvávat jen v takových místech, a pokud možno je i propagovat. Netrvalo dlouho a osud mi přichystal krásnou výzvu. Dostal jsem možnost zrealizovat svou vlastní čajovnu snů. Povedlo se - dodnes tam funguje - ve starobylé vodárenské věži na Letné. 

Čajovna ovšem  není obvyklý českonárodní prostor. To muselo někde začít. Třeba tě už v dětství oslovovalo volání dálek tímto směrem?
Měl jsem to tak nějak v sobě. Už jako dítě jsem si vyráběl různé bambusové stolečky a dělal na nich čajové dýchánky s kamarády, vlastně i dnes čerpám hlavně ze sebe. Nevím, snad za to mohou minulé životy. Lidé se mě často ptají, že jsem asi musel být dlouho někde na Východě, kde jsem se inspiroval. Já byl však nejdál v Maroku, a to jen na týden. :)  

Jaká je vlastně tvoje původní profese?
Stejně jako Antonín Dvořák, na přání mé matky - řezník. :)

cajovna1

Pořádáte v čajovně spoustu přednášek, seminářů, komponované večery s Jaroslavem Duškem, jaká z těchto cest či kultur je ti nejbližší?
Ano, máme opravdu pestrý a kvalitní program. Vlastně každé z témat se mnou nějak rezonuje, a proto se daří je i uskutečňovat. Asi ze všech pořadů mám nejblíže k Besedám s mým přítelem Alexandrem Hendrukem (je rozpoznanou inkarnací jednoho velkého českého mystika). Jeho besedy o Sebepoznání jsou u nás pravidelně každý měsíc.  

saSA

Hraješ kromě bubnů ještě na nějaký nástroj?
Ano, hrával jsem celkem dobře klasiku na kytaru, nyní již jen tak brnkám, taky hraju trochu na indiánskou flétnu - siyotanku a didgeridoo.  

V čajovně i kolem ní máte mnoho zvířat. Nemáte náhodou kvůli tomu potíže s tolerancí tohoto způsobu bytí v okolí? Předpokládám, že se stravujete vegetariánsky.
Bohužel vegetariány nejsme, je to ze zdravotních důvodů. V našem případě se řídíme  principy čínské medicíny. V té je trocha masa třeba zejména v zimě. Maso je důležité pro správnou funkci orgánů, např. ledvin. Hodné záleží, v jakém pásmu zrovna žijete. Rozumím tomu, že 80 % Indů jsou vegetariány. V takovém vedru je to adekvátní, ale zkuste nabídnout mrkev někomu v Grónsku nebo na Sibiři. :)

cajovna2

Přesto máme soucit ke všem bytostem a rádi s nimi sdílíme náš život.  

Ptáš se na toleranci lidí z okolí. Ano, měli jsme potíže kvůli kočkám, lidem z okolí vadilo, že se potulují a značkují, tak jsme udělali ohradník, kočky jsou již jen u nás. Nicméně značkování od místních vesnických koček stále pokračuje. :) 

Ještě se  vraťme k těm bubnům, ty hru na bubny i vyučuješ? 
Ano, pořádáme zde setkání a naučné lekce, kde se lidé mohou za zvuků bubnů skutečně uvolnit. Má to v podstatě terapeutický efekt. Asi bych to měl vysvětlit podrobněji, viď...

V první řadě jde o již zmíněné uvolnění, jež může dokonale odbourat stres. Stres je vlastně určité napětí v mysli a těle. Pokud se při hře správně pracuje s napětím, dostaví se i uvolnění a relax. Další zajímavý efekt je, že se při hře oběma rukama aktivuje pravá a levá hemisféra mozková, a tím se navzájem automaticky harmonizují, to má za následek, že v našem vnímaní a výkladu reality již nepřevažuje ani jeden z extrémů, tj.: přílišná emocionalita ani přílišná racionalita. Další  zajímavý efekt hry na bubny je naladění se na tzv. rytmus srdce, při kterém si srovnáte krevní tlak a veškeré tělesné funkce. Bubnování taktéž přináší povznesení ducha neboli šamanský trans, kdy můžete opravdu vstoupit do vyšších možností vás samých. A jednou z důležitých vlastností společného hraní na buben je neverbální komunikace, kde si každý osvojuje hrát sám za sebe v souladu s celkem. 

cajovna3

A co když někdo neumí bubnovat? Nikdy buben z blízka ani neviděl...
Zatím jsem na mých lekcích nepotkal nikoho, kdo by se to nenaučil, tedy pokud opravdu chtěl. Proto pořádáme v čajovně 4x měsíčně naučné lekce pro začátečníky, kam mohou přijít i rodiče s dětmi (od 10 let).

Takže lekce vedeš pouze ty sám...
Ano, vedu tyto lekce. S hraním jsem se seznámil již před 17 lety ve své pražské čajovně na Letné, kde se často hrávalo. Nejdříve jsme zkoušeli jen tak intuitivně, ale časem u nás probíhaly i profesionální lekce, kterých jsem se také zúčastnil. Nejvíce ze všech bubnů jsem si oblíbil a osvojil hru na tradiční africké djembe. Je relativně jednoduché se skrze něj vyjádřit. Jinak bubnů existuje mnoho druhů, ale o tom třeba zase příště. Pokud budete mít zájem si přijít zahrát a uvolnit se, najdete náš rozpis lekcí v programu čajovny na www.cajovnacherubin.cz.

JARDA

Těším se na setkání :-)

Reklama