tea

Napadlo vás někdy jako mě, že byste si chtěla pěstovat čaj doma? Pokud ano, ale myslíte si, že to není možné, rád váz zklamu - možné to je! Čajovník je poměrně nenáročná rostlina, stačí dodržet několik základních principů a můžete doma vesele sklízet.

Co je vlastně čajovník?

Tohle není vůbec jednoduchá otázka. Je zřejmé a jisté, že čajovník byl pro západní botaniky popsán v roce 1753 Carlem von Linnéem a pojmenován podle českého jezuity a botanika George Kamela: Camellia. I když je pravděpodobné, že čajovník Linné pouze nově popsal a v Evropě byl znám již dříve. Zde však veškeré naše jistoty končí. Starší zdroje uvádí až padesát druhů čajovníků, novější tři: čajovník čínský, čajovník assamský a čajovník indočínský. Jiné zdroje se domnívají, že jde pouze o jeden druh rostliny. Celé zmatky jsou nejspíš způsobeny rozličností druhů čajů, které se liší různým způsobem zpracování a místem a podmínkami, kde čajovník roste. V našich končinách si můžete docela snadno pořídit čajovník čínský (Camellia sinensis) a vesele si ho přejmenovat (stejně jako já) na čajovník podparapetový, nebo jaký chcete.

Kde čajovník pořídit?

Čajovník jsem dostal k Vánocům, ale pídil jsem se, až jsem objevil, že je možné ho pořídit přes internet na těchto odkazech...

Semena ale údajně nevydrží příliš dlouho (příliš stará semena neklíčí), proto bych spíše doporučil rostlinku, kterou pak můžete doma sami množit.

Jak na pěstování čajovníku podparapetového?

Když jsem si projížděl všelijaké informace na internetu, zděsil jsem se. Každý popisuje pěstování čajovníku trochu jinak, někdo ho považuje za obtížné, další zase za snadné. A tak jsem se rozhodl jít do toho podle návodu prodejce.

Čajovník jsem dal na parapet v kuchyni, ale neuvědomil jsem si, že je máme situovaná na jih - tam nám celý den svítí sluníčko, a to se čajovníku moc nelíbilo. A tak čajové lístky začaly hnědnout...

Inu, vzal jsem milý čajovník, přesadil ho do většího květináče (jen do rašeliny), přidal doporučované hnojivo Plantacote a přenesl ho na poličku do pokoje. Místo normální zálivky jsem začal pouze rosit dvakrát týdně a, světe, div se, čajovníček se znovu zazelenal!

Můj čaj

Můj domácí čajovník parapetový je velmi mladý, ale dodavatel slibuje, že v deseti letech začne kvést. Pak si ho pokusím opylit a vypěstovat další rostlinky ze semen. Čajík jsem zatím vyráběl jen jednou a zkusil jsem to prostě a jednoduše rovnou.

Jsem sice člověk, který je v čajích znalý - ne, nejsem asi čajomil v tom pravém slova smyslu, neprosedím dny v čajovnách zkoumáním jemných chuťových nuancí mezi nejdražšími čaji, spíš jsem čajový labužník, který si občas rád v klidu vychutná jednu, dvě konvičky. Snad proto mě vždycky lákalo ochutnat čaj z čerstvých lístků. A tak jsem jednoho dne zaštípal čajovník a mladé lístky bez sušení, fermentace i pražení spařil vodou, asi tak 85stupňovou. No, co vám budu povídat, to bylo pošušňáníčko! Čaj z čerstvých lístků je sladší a přišel mi i svěžejší. Za boha také nešel přelouhovat.

Pěstování čajovníku doma mohu tedy jen a jen doporučit!

Máte ráda čaj? Zkusíte si také vypěstovat svůj čajovník?

Reklama