shutterstock-538618711.jpgZdroj: Shutterstock

V historii nebyl čas jídla stejný jako dnes. Například v první polovině 19. století byly dvěma nejdůležitějšími jídly snídaně a večeře. Ta se podávala kolem osmé hodiny večerní. To samozřejmě znamenalo, že někteří lidé zkrátka dostali v poměrně dlouhé pauze mezi jídly hlad. Mezi ně se řadila i Anna, vévodkyně z Bedfordu. Tu v roce 1840 napadlo, že by moha do svého jídelníčku zařadit ještě malou svačinu. Požádala tedy své služebnictvo, aby na pátou hodinu odpolední připravili čaj a něco sladkého. Aby nejedla sama, nechala pozvat i několik nejbližších přátel.

Zpočátku byl čaj o páté hlavně soukromou akcí, na kterou dámy z vyšší společnosti zvaly své přátelé a známé. Konal se třeba i u královny Viktorie. Právě z takových událostí se později staly formální příležitosti, známé jako čajové recepce. Obvykle se jednalo o schůzky mezi 16:00 a 19:00 a zúčastňovalo se jich i 200 lidí.

Ve 20. století se čajové dýchánky rozšířily i do vyšší střední třídy a příprava na ně byla dlouhým procesem. Součástí „dress codu“ byly nezbytné háčkované rukavičky a dámy volily své nejlepší ošacení. Až mnohem později se zvyk rozšířil do všech společenských tříd.

shutterstock-1346969573.jpgZdroj: Shutterstock


Čaj o páté jako terapie

Čaj o páté může být i forma terapie. Podle terapeutů je důležité pro předcházení úzkostí či depresím vyhledávat aktivity, které budeme vykonávat pravidelně. Jednou z nich může být i čaj o páté. Společenskou událost samozřejmě nemusíte plánovat na každý den, ale pravidelně jednou týdně. K dobré náladě pomůže nejen pravidelnost. Endorfiny vyplaví horký nápoj, dobré jídlo či konverzace s přáteli.

5e5e3f776dbb1shutterstock-768465511.jpgZdroj: Shutterstock

Kam na tradiční obřad

Na čaj se můžete vydat i do kavárny. Ne všude však dostanete konvičku s čajem. Čaj o páté se vším všudy si můžete objednat třeba v kavárně Louvre v Praze. Tradiční obřad, který se v kavárně servíruje denně mezi 16.00 - 18.00 zahrnuje výborné čaje a spoustu dobrot. V lednu se konal Čaj o páté s Petrem Sičem, který se pro úspěch bude v budoucnu ještě opakovat. S návštěvníky se Petr podělí o své zážitky z Gruzie, kde otevřel sdílenou čajovou zahradu. V průběhu vyprávění bude možné také degustovat čaje. V obci Suchomasty se bude dělat pravidelné setkávání s názvem Čaj o páté, který je především pro seniory. Stejně tak můžete na čaj vyrazit také do Komunitního centra (KOM). Termíny jsou vypsané až do konce června, vždy od 17:00 do 19:00 h.

Čtěte také:

Zdroj: wikipedia.org/wiki/Anna_Russell,_Duchess_of_Bedford

Reklama