Zdroj: Shutterstock

Myšlenka Čaje o páté se samozřejmě zrodila v Anglii. Přišla s ní vévodkyně Anna z Bedfordu v roce 1840. Večeře se u vévodkyně podávala až v osm hodin a oběd byl lehký, a kolem čtvrté hodiny už byla Anna hladová. Proto se rozhodla, že zavede odpolední čaj se sendviči, aby do večeře vydržela. Aby se u jídla nenudila, zvala na občerstvení i své přítelkyně. Kromě sendvičů se podávaly i lívance či sušenky a čaj rozlévala sama paní domu.

Tento společenský dýchánek se brzy dostal do módy a v 80. letech 19. století se ke zvyku přidalo i tradiční ošacení. Dámy z vyšší společnosti oblékaly dlouhé šaty, rukavice a klobouky.

Zdroj: Shutterstock


Čaj o páté jako terapie

Čaj o páté může být i forma terapie. Podle terapeutů je důležité pro předcházení úzkostí či depresím vyhledávat aktivity, které budeme vykonávat pravidelně. Jednou z nich může být i čaj o páté. Společenskou událost samozřejmě nemusíte plánovat na každý den, ale pravidelně jednou týdně. K dobré náladě pomůže nejen pravidelnost. Endorfiny vyplaví horký nápoj, dobré jídlo či konverzace s přáteli.

Zdroj: Shutterstock

Kam na tradiční obřad

Na čaj se můžete vydat i do kavárny. Ne všude však dostanete konvičku s čajem. Čaj o páté se vším všudy si můžete objednat třeba v kavárně Louvre v Praze. Tradiční obřad, který se v kavárně servíruje denně mezi 16.00 - 18.00 zahrnuje výborné čaje a spoustu dobrot. V lednu se konal Čaj o páté s Petrem Sičem, který se pro úspěch bude v budoucnu ještě opakovat. S návštěvníky se Petr podělí o své zážitky z Gruzie, kde otevřel sdílenou čajovou zahradu. V průběhu vyprávění bude možné také degustovat čaje. V obci Suchomasty se bude dělat pravidelné setkávání s názvem Čaj o páté, který je především pro seniory. Stejně tak můžete na čaj vyrazit také do Komunitního centra (KOM). Termíny jsou vypsané až do konce června, vždy od 17:00 do 19:00 h.

Čtěte také:

Zdroj: wikipedia.org/wiki/Anna_Russell,_Duchess_of_Bedford

Reklama