cafe-au-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Café au lait skvrny nejsou projevem vyrážky ani alergie – tedy nesvědí a ani nijak nebolí. Jedná se o benigní pigmentové léze, které nezpůsobují rakovinu. Jsou tedy neškodné a nevyžadují žádnou speciální léčbu. Většinou se objevují už po narození, ale mohou se vyskytnout také až v průběhu života. Jejich barva je většinou skutečně světle hnědá, ale u některých jedinců může být tmavší nebo ztmavnou časem. Někomu se také nemusí líbit esteticky. V tom případě se dají odstranit laserem, ovšem není vyloučeno, že se opět nevrátí.

Mít na těle pár těchto skvrn není ničím neobvyklé (má je 25 % až 36 % lidí) či nebezpečné. Pozornost by se však měla věnovat vícenásobnému výskytu, kdy je po těle těchto skvrn (a navíc s pihou) rozeseto šest a více, a to zejména v oblasti pod paží nebo kolem třísel, přičemž některé z těchto skvrn se objeví již po narození, zatímco jiné se začínají objevovat do pátého roku života. V takovém případě mohou skvrny odkazovat na vážnější genetický problém, kterým je neurofibromatóza typu 1. 

Toto onemocnění se projevuje problémy v oblasti očí (výrůstky na oční duhovce), kostí (například skolióza) nebo nervů. Může ale zahrnovat také problémy s jazykem, chováním či učením. V horším případě se mohou objevit také nádory. 

Zdroj info: healthlineverywellhealthclevelandclinic

Reklama