Starobylé, kouzelné město, blízký přírodní park proslulý divoce kvetoucími narcisy, skvělé víno i lákavá vůně originálních perníčků a sušenek. Zaručenou romantiku nejzápadnějšího města Německa dokreslují termální prameny v místních lázních, pro které si Cáchy oblíbil i Karel Veliký.

Legenda žije

Cáchy

Cáchy I přesto, že od smrti Karla Velikého uplynulo více než 1 200 let, Cáchy jsou místem, kde tato legenda stále žije. Během festivalu ožije karolínská doba v ulicích kolem radnice díky historickým maskám rytířů, pěveckým skupinám nebo cechu řezníků, který připraví speciální „Klobásky Karla Velikého“ s bylinkami. Budova cášské radnice stojí na základech původního královského paláce a je bohatě zdobená 50 sochami dávných vládců, z nichž mnozí byli korunováni římskými králi v cášském dómu. Mezi nimi je také 17 soch českých panovníků a jedním z nich je i „největší Čech“ Karel IV.

Cášský dóm – Katedrála panny Marie patří mezi poklady světového dědictví UNESCO. Dlouhá staletí byla korunovační katedrálou německých králů a leží zde ostatky Karla Velikého, který ji zbudoval po vzoru byzantských staveb v osmiúhelníkovém tvaru. Součástí katedrály je pokladnice, kde po staletí střežili opravdové cennosti. Slavná je zlatá relikviářová busta Karla Velikého s korunovační korunou, kterou nechal vyrobit Karel IV., nebo Lothairův kříž.

 

Ve jménu Karla Velikého

Cáchy

Odkazu Karla Velikého se věnuje i nově otevřené muzeum Centrum Charlemagne, které vyrostlo v samém srdci města mezi radnicí a katedrálou. Stálá expozice návštěvníky provede bohatou historií, kterou pomocí společných témat propojuje se současností. Na historická místa Cách vede „Stezka Karla Velikého“ (Route de Charlemagne) seznamující s dalšími místními památkami, jako je například Elisenbrunnen – kolonáda s fontánou symbolizující místní lázně. Fontány jsou další velkou zajímavostí a ve svém ztvárnění často vyprávějí další slavné příběhy z Cách.

Když Evropu rozdělovaly hranice …

Cáchy

Historii pohraničního regionu s puncem pašerácké romantiky připomíná aktuální výstava v Centru Charlemagne „Turecká káva a marihuana – pašování na Cášské hranici“ (do 20. 3.

2016). Ke každodennímu životu kolem hranice vždy patřilo i pašeráctví, na kterém se podíleli obyčejní lidé, ale i profesionální gangy. Výstava mapuje zejména historii pašování kávy po druhé světové válce, tak i nástup ilegálního obchodu s drogami od 60. let 20. století a nabízí pohled na tento fenomén ze všech stran. Vynalézavost pašeráků neznala meze: kávu schovávali do dřevěné nohy, cigarety v dvojitém dně kufříku, drogy v kartáči na vlasy nebo kontraband ukrývali pod speciálně šité šaty. To dokládají exponáty zapůjčené ze sbírek Celního muzea Friedrichs ve spolupráci s hamburským a kolínským celním muzeem.

Léčivá síla vody

Cáchy

CáchyDokonce i název města Cáchy odkazuje na vodu. Místní termální prameny patří k nejteplejším v Evropě a z mnoha fontán jich zde vyvěrá přes třicet. Přilákaly do Cách už staré Římany a po nich i Karla Velikého, který zde rád odpočíval a léčil si své neduhy. Vypráví se, že když Karel Veliký bral lázně, jednalo se o důležitou společenskou událost. Do lázní ho následoval celý dvůr a zval sem i své důležité hosty. Škoda, že tato forma setkávání v lázních vyšla z módy a lázně dnes navštěvujeme především ze zdravotních důvodů.

Na tradici společné zábavy během koupání navazuje moderní lázeňský dům Carolus Thermen. Dalo by se proto říci: „Když jsi v Cáchách, chovej se jako Říman.“ „Karlovy lázně“ leží kousek od centra mezi parky a zahradami malebné lázeňské čtvrti Monheimsallee. Kdo je jednou navštíví, oceňuje kvalitní služby, které zde poskytují. I proto jsou místní lázně zaručeným tipem na romantický víkend ve dvou.

Cáchy

Tipy:

S leteckou společností Eurowings se dostanete na letiště Kolín nad Rýnem/Bonn za necelou hodinku letu.  Za příznivé ceny létá z letišť Kolín nad Rýnem/Bonn, Stuttgart, Berlín - Tegel, Hamburk, Hannover, Düsseldorf a Dortmund do více než 130 destinací v Evropě, Izraeli a Severní Africe, ale i do exotických destinací jako je Dominikánská republika, Kuba, Thajsko nebo Dubaj. Se třemi tarify BEST, SMART a BASIC si můžete  sestavit individuální balíček od letu bez dalších služeb až po nejkvalitnější nabídky letů, které jsou v současné době dostupné v rámci evropských leteckých nízkonákladových spojů. Více na www.eurowings.com

Reklama