Malebná zřícenina viditelná už z dálky na vápencovo-dolomitickém kopci poskytující nádherný kruhový výhled. Můžeme ho považovat za hmatatelný důkaz o klamavosti nevinného vzhledu.

Příběh temného hradu

Původ Čachtického hradu se datuje do první poloviny 13. století. Spravoval ho hradní královský kastelán, který hradem u Čachtic zabezpečoval západní hranici Uherska. Proto ho vybudovali jako mohutnou pevnost. Přes to ho v roce 1273 napadl a značně poškodil český král Přemysl Otakar II. Mezi první majitele hradu patřili Peter a Pongrác z rodu Hunt-Poznanovců. Čachtický hrad patřil potom načas i Matoušovi Čákovi Trenčianskému. V roce 1392 přešel do majetku Stibora ze Stibořic. V roce 1467 věznili na hradě husitského velitele Jana Švehlu. Hrad Čachtice se nikdy nestal přepychovým sídlem. Bydlení v něm bylo velmi nepohodlné. Jedinou, alespoň trochu zdobenou částí hradu byla kaple. Od roku 1569 vlastnili hrad Nadašdyovci. Hrad smutně proslavila Alžběta Báthory, která tu žila na přelomu 16. a 17. století. Na všeobecný nátlak hraběnku v roce 1611 v Bytči palatýn Turzo odsoudil k doživotnímu vězení. Příběh „krvavé hraběnky“, která zemřela roku 1614, byl mnohokrát knižně i divadelně zpracován. V roce 1708 Čachtický hrad dobyli vojska Františka II. Rákociho a od té doby začal pustnout, i když dočasně ještě sloužil jako vězení.

Krvavá hraběnka Alžběta Báthory

Určitě znáte tento příběh. Po smrti urozeného Františka Nadašdyho se jeho vdova Alžběta snažila uchovat si krásu a mládí za každou cenu. Se svým sluhou Fickem podle legendy údajně vraždila selské dívky z podhradí a koupala se v jejich krvi. Používala prý přitom železnou pannu, která měla v hrudi zabudované dlouhé nože. Když se k ní děvče přitisklo, nože vyrazily z prsou a krev stékala do připravené koupele. Tímto způsobem prý zabila stovky mladých dívek a jejich sténání a nářek jsou prý dodnes slyšet v noci mezi hradními zdmi. Kromě hradu si můžete prohlédnout i nově otevřené podzemní sklepení, kde se údajně tyto hrůzy odehrávaly.

Kam v okolí hradu?

V podhradí v obci Čachtice se nachází pozdně renesanční Draškovičovský kostel ze 17. století, kde je vlastivědné muzeum a tajemné Čachtické podzemí, které se rozprostírá jako pavučina pod celými Čachticemi. Další tipy, které můžete v okolí Čachtického hradu navštívit najdete na portálu ZDE.

Jak se dostanete na hrad?

Vydejte se procházkou od autobusové zastávky v obci Čachtice. Po žluté značce se dostanete k hradu za 45 minut. Nebo z opačné strany vystoupejte strměji od železniční stanice z obce Višňové po zelené značce. Autem se dostanete až k louce pod hradem.


Další tipy, které můžete v okolí Čachtického hradu navštívit najdete na portálu ZDE.

Reklama