Marta se Zuzanou jsou kamarádky od dětství. Chodily spolu už na základní školu a poté i na střední. Také první lásky prožívaly spolu, ale zatímco Martě ta její vydržela dodnes, Zuzana ne a ne najít toho pravého.

angry woman

Takřka od školních lavic byla Martinou nejlepší kamarádkou Zuzana, holka, která bydlela ve vedlejší ulici. Po základní škole se obě dostaly na střední, na ekonomku. Zuzka byla moc hezká holka, klukům se vždycky líbila. Taky už v prváku začala s jedním chodit, prý navážno. Ale jaká láska v šestnácti, ta vydrží málokomu. Nevydržela ani Zuzce a ještě před maturitou se rozešli. Jirka, tak se její první kluk jmenoval, byl prý ještě děcko.

Marta si prošla dvěma krátkodobými známostmi, až poznala Mirka, jejího současného manžela.
Po celou dobu se se Zuzkou stýkaly. Byla jí i za svědka na svatbě. Tehdy jí se smíchem tvrdila:
„Ty potvoro, jak to, že jsi na mě nepočkala?“
Ale to by se načekala. Zuzce pořád nebyl nikdo vhod. Na každém muži, se kterým se seznámila, jí něco vadilo. Každého peskovala jako malé dítě, pořád měla potřebu někoho vychovávat, až Martě kolikrát připadala, že se chová jako chlap v sukních.

Martě se mezitím narodily dvě dcery. Přestala mít na kamarádku tolik času jako dřív, protože se starala o děti. Zuzana jí to také mockrát vyčetla. Sama děti neměla, prý nejsou ti správní chlapi.

Až jí začaly tikat biologické hodiny. Dnes je oběma kamarádkám přes čtyřicet. Starší dcera Marty už doma nebydlí, mladší nedávno maturovala. S manželem jsou spolu 22 let. A Zuzka? Je pořád sama. Pár známostí měla, ale nikdo s ní nevydržel. Chlapi jí začali přezdívat generál.

Zuzana je ještě relativně mladá, vlastně dalo by se říct v nejlepším věku, ale stala se z ní uzavřená, zlá a zapšklá ženská. K Martě už moc nechodí, a když přijde, jsou rádi, že zase odejde. Tak negativní postoj k životu Marta ještě u nikoho neviděla. Všechno je špatně. Chlapi stojí za houby, děcka jsou nevděční fakani a je ráda, že je nemá, když třeba Marta řekne, že venku je hezky, tak Zuzana na to, že stejně dlouho nebude, z ničeho se neraduje, pořád jen nadává a pomlouvá. Projít kolem jejího domu, kde bydlí sama, je skoro o strach. Na nikom nenechá niť suchou. Je naštvaná na celý svět a všichni jsou blbí a hloupí. Rozhádala se dokonce i se svými rodiči a vůbec se s nimi nestýká. Pořád je jen zalezlá doma anebo v práci.

Pracuje jako účetní u soukromníka, v počtech byla vždycky dobrá, ale ani v kanceláři s ní nikdo nevydrží, je prý nesnesitelná.

Kde nastal ten zlom? Martin manžel říká, že by potřebovala pořádného chlapa, protože už jí ta samota leze na mozek. (on to tedy řekl o něco hruběji)
Marta si myslí, že je zralá na psychiatra, má v sobě tolik zloby a nenávisti. Když jí ale chce pomoct, odmítá. Řekne jí, ať se stará sama o sebe, a nezapomene dodat, že stejně se na Martu jednou ten její vykašle a najde si mladší. To opravdu nemá zapotřebí poslouchat.  Ale i tak je jí Zuzany líto. Pamatuje si, jaká to byla báječná holka, ale jak jí pomoci?

Čtěte také:

Reklama