Vše začalo tak nějak nenápadně a ze začátku tedy Daniele ani nepřišlo, že je vtahována do nějakého nenormálního vztahu, který ji bude dusit a okrádat o veškeré soukromí. Svou bývalou kolegyni měla ráda, vždy se s ní dobře pracovalo, a samozřejmě jí byla vděčná za její pomoc a podporu v těžkých časech.
Když už spolu nesdílely stejnou kancelář, protože Daniela ze zdravotních důvodů své zaměstnání opustila a našla si dle jejích slov méně stresující práci, psaly si téměř každý den nebo si občas zavolaly.
„Bylo to milé a myslím, že pro nás obě jistým způsobem posilující, protože před tím jsme spolu sdílely naše radosti a starosti prakticky každý den – a najednou jsme se přestaly vídat. Vůbec mi na tom nepřišlo nic divného, že naše přátelství udržujeme dál,“ začíná své vyprávění maminka dvou dětí, která má za sebou boj s nepříjemnou nemocí.
Postupně si však začala uvědomovat, že i když jde její život dál a poznává nové lidi, její bývalá kolegyně stále zabírá opravdu velký prostor v jejím životě. Nevadilo by jí to, kdyby s tím nesouvisel nepříjemný pocit až určité nesvobody. Z každodenních zpráv, které si pravidelně vyměňovaly prostřednictvím internetu, a příležitostných telefonátů se stávala v podstatě povinnost zavolat a vést dlouhé hovory o všem, co se za nějakých těch dvacet čtyři hodin událo. A když náhodou na něco zapomněla, dávala jí přítelkyně pocítit, jak se jí to dotklo.
„Když jsem si spočítala, že telefonáty s bývalou kolegyní trávím skoro více času než komunikací s vlastní rodinou, začala jsem o tom více přemýšlet a uvědomila si nenormálnost celé situace,“ přiznává Daniela, které také lezlo na nervy to, že jí je v podstatě přikazováno, v kolik má zavolat podle toho, jak měla její „přítelkyně“ čas.
Poslední týdny žije s pocitem štvance. Každé ráno jí vítá zpráva, v kolik má zavolat. Pak tráví aspoň hodinu nasloucháním a následně musí reportovat o všem, co prožila ona a její rodina.
„Musím přiznat, že kolikrát už schválně nevolám a pak se vymlouvám na všemožné věci, protože prostě už takto čas trávit nechci. Ovšem pronásleduje mě zároveň špatné svědomí, že jsem nevděčný tvor,“ vysvětluje a dodává, že kdyby její kolegyňka měla nějaké problémy, tak je samozřejmě ochotna naslouchat a pomoci, ale současná situace, kdy v podstatě každodenně musí někomu převyprávět svůj život, ji obírá nejen o čas, ale také o klid.
Přečtěte si také:
- Co o vás prozradí komunikace na internetu?
- Kritizovat znamená říkat někomu, že to nedělá tak, jak bych to dělal já, kdybych to uměl
- Umění žít: Nemilým věcem se nevyhneme, ale můžeme si je trochu zpříjemnit
Nový komentář
Komentáře
Smutné.
No horší je, když toto vyžaduje vaše máma. Třeba po skype, každý den ... uf! Kolegyňku bych asi postupně utla a řekla jí, že se asi s ní zhroutíte nebo prostě přestat reagovat na časy volání a prostě nevolat.
Změnit telefonní číslo a veškerý kontakt utnout. Prošla jsem něčím podobným, to není opravdová přítelkyně. Přeju hodně síly, a hlavně si nic nevyčítejte! Rodina je na prvním místě a váš klid a psychická pohoda taky.
Pryč s ní