Astrologie pracuje se čtyřmi živly a každý přísluší konkrétnímu znamení zvěrokruhu. Oheň vládne Beranům, Lvům a Střelcům, země Býkům, Pannám a Kozorohům, vzduch Blížencům, Váhám a Vodnářům a voda Rakům, Štírům a Rybám. Vědět, který prvek vládne vašemu znamení, může pomoci pochopit vlastní povahu (a přiblížit se druhým), stejně jako poskytnout přehled o tom, s kým si pravděpodobně budete nejlépe rozumět.

fa.jpg
Foto: Shutterstock

Astrologie sahá hluboko do minulosti, ale zdaleka největší rozmach zaznamenala v 16. a na počátku 17. století. Tehdy začala být považována za relevantní vědu a sestavování horoskopů se věnovala velká pozornost. Jedním z významných center okultismu byl i rudolfínský dvůr, kam se stahovaly zástupy učenců i podvodníků. Objevila se tu i historicky významná jména jako mystik, astronom a matematik John Dee nebo proslulý alchymista Edward Kelly.

Lidé narození ve znamení ohně

Pokud vy sami nejste narození v ohnivém znamení, ale tu a tam zažíváte náhlé myšlenkové pnutí, intenzivní záblesk inspirace a přesvědčení, že něco zkrátka „musíte“ udělat hned teď, pak vězte, že zakoušíte část z každodenních pocitů lidí pod nadvládou ohně. Jde o přirozeně akční jedince, kteří bývají plni netrpělivosti a touhy posouvat se co nejrychleji k vytyčeným cílům; a kdyby to šlo, tlačili by svůj život před sebou, aby chod věcí ještě uspíšili. Žene je vášeň a touha dokázat a zvládnout. Jen málokdy se ohlížejí zpět, minulost nechávají za sebou – není čas se k ní vracet. Namísto toho nasazují závodní tempo směrem k budoucnosti. Zrozenci ve znamení ohně věří, že se narodili pro velké věci – a v tom se nemýlí. Touží po úspěchu a úspěšní být mohou, pokud je však neopustí motivace. V okamžiku, kdy se začnou nudit, odcházejí od rozdělaného projektu a hledají nové „zažehnutí“.

Všechna tři ohnivá znamení – Beran, Lev a Střelec – jsou chtiví, vášniví a do určité míry agresivní (přestože svou skutečnou míru agrese umí šikovně skrývat). Není divu, vždyť jen kopírují vlastnosti živlu, který jim velí: horké a strhující plameny dokážou zahřát a dodat energii, stejně jako popálit a zničit. Záleží na tom, jakým způsobem s ohněm zacházíte.

Narození v Beranu

Berani překypují energií a tvůrčími myšlenkami. Obvykle bývají dobře naladěni, srší elánem a nakažlivým nadšením. Jsou přesvědčeni, že svět je tu proto, aby jej oni mohli prozkoumávat, objevovat a podmaňovat. Od přírody jsou odvážní a neohrožení, jen tak něčeho se nezaleknou. Do věcí se vrhají po hlavě a ne vždy jsou schopni posoudit, zda na to stačí. Patří k průkopníkům a vizionářům s darem motivovat a vést druhé. Jsou aktivní a akční – Mars, jejich planeta, jim nedovolí dlouho setrvávat na jednom místě se založenýma rukama. Také po fyzické stránce bývají pevní a výkonní, což z nich v kombinaci se silným a neohroženým duchem dělá tvrdé soupeře. Často je přepadají prudké vášně k osobě, kterou milují; dokážou pak být neuvěřitelně velkorysí, oddaní a podporující. Disponují tvůrčí energií a vysokým sebevědomím, lidé je často vyhledávají pro jejich dar inspirace. Slabší stránkou beraní povahy je velká netrpělivost a nedostatek taktu. Jsou přímí a rozhodně nechodí kolem horké kaše. Věci říkají narovinu – v tomto směru mohou na druhé a citlivější jedince působit jako bezcitní hulváti. Jsou zbrklí a náchylní k neuváženým činům, přesto (anebo právě proto) se dokážou skvěle orientovat v krizových situacích. Navzdory své přátelské povaze Berani neradi slevují ze svých ideálů, díky čemuž se často dostávají do potíží. Přibývající roky Berany však zpravidla naučí pokoře a oni jsou pak schopní svůj vnitřní oheň kultivovat a efektivně využívat.

Nejlépe si budou rozumět:

  • v milostném vztahu s Býkem, Rakem, Pannou, Váhami, Kozorohem, Vodnářem a Rybami
  • v práci s Býkem, Blíženci, Rakem, Pannou, Váhami a Rybami

Narození ve Lvu

Lvi mají velká srdce. Jsou oddaní a kultivovaní, plni ušlechtilých gest a lásky k hraní. Potřebují vnímavé publikum, pro které by se rozkrájeli. Naštěstí jsou pro druhé natolik zajímaví a přitažliví, že se jim obvykle daří strhnout na sebe pozornost. Nešetří uznáním a neváhají druhé pochválit a vyzdvihnout jejich úspěch i potenciál. Disponují silnou touhou po sebevyjádření, platí za přirozené vůdce, co nenásledují dav. Přestože mohou působit někdy pyšně (a pyšní taky bývají) a jen sotva přiznají svou chybu, dokážou se ve finále dobře vyrovnat i s případným neúspěchem. Mají skvělý smysl pro humor a nepokazí žádnou legraci. K radostnému životu potřebují společnost – samota u lesa není nic pro ně. Rádi se baví, jsou přátelští a vnímaví. Je jim vlastní silná touha vyniknout, což se jim často daří. Mnoho Lvů najdete na vysoce postavených postech, v rolích úspěšných manažerů a vlivných jedinců. Nemají-li naopak příležitost projevit svůj potenciál, inklinují k pohodlnosti na těle i duchu. Také Lvi, podobně jako Berani, platí za neohrožené osobnosti, jsou navíc královsky důstojní a ochranitelští. Automaticky předpokládají, že také ostatní mají tak silně vyvinutý smysl pro čest a spravedlnost, což se jim ne vždy vyplácí. Velmi jim záleží na vlastním kreditu a mínění okolí, a vždy se snaží vzbudit ten nejlepší dojem. Jsou tvůrčí se smyslem pro drama, což z nich činí velké romantiky; rádi milují a jsou milováni.

Nejlépe si budou rozumět:

  • v milostném vztahu s Býkem, Blíženci, Štírem, Střelcem, Vodnářem a Rybami
  • v práci s Býkem, Blíženci, Pannou, Váhami, Kozorohem, Střelcem a Rybami

Narození ve Střelci

Svobodomyslní a přátelští Střelci mají nezávislého ducha a nespoutanou povahu. Platí za nevyléčitelné idealisty, kteří vždy hledí, jak si rozšířit obzory. Jsou optimističtí a bezstarostní, poctiví a spravedliví. Uvažují vzletně a mívají ušlechtilé představy o světě. Projekty zaměřené na budoucnost bývají pro ně to pravé; jen sotva by Střelci mohli být šťastní uzavření v kanceláři nad papíry a tabulkami. Milují zkoumání a cestování, prostor a možnost změny. Hledají inspiraci pro sebe i druhé, v upřímné touze povzbudit ostatní určitou dávkou lehkomyslnosti a srdečným úsměvem. Protože však předem moc neuvažují o tom, co vypustí z úst, mívá jejich snaha často opačný efekt. Upřímní a lehkomyslní Střelci nezřídka plácnou to první, co jim přijde na mysl – a ne vždy se to hodí. Součástí kouzla jejich osobnosti je ale také schopnost rychle vybruslit z trapných situací, vzpamatovat se a přesvědčit vás, že to tak nemysleli; vy jim pak rádi odpustíte. Střelce žene touha neustále se zdokonalovat; s oblibou se věnují filosofii, náboženství či právu. Na druhé straně rádi riskují a mívají sklon k hazardním hrám. Vše, co dělají, musí mít styl. Mají slabost pro všechny životní radovánky a neradi si něco upírají. Pozor si pak musejí dávat na to, aby se nestali příliš poživačnými a neukázněnými. Svými šípy míří Střelci daleko do budoucnosti; vědí, jak užívat života a touží po věčném dobrodružství.

Nejlépe si budou rozumět:

  • v milostném vztahu s Býkem, Blíženci, Lvem, Váhami, Štírem, Vodnářem a Rybami
  • v práci s Býkem, Blíženci, Štírem, Kozorohem, Vodnářem a Rybami

Čtěte také:

Zdroj: cosmopolitan.com, mindbodygreen.com, kniha Magická hra čísel a hvězd autorů Saffi Crawfordová a Geraldine Sullivanová

Reklama