Dokážete si představit svůj byt bez doplňků? Neměly byste pocit, že vypadá jako před stěhováním? Vždyť spousta těch drobných věcí a textilií byt teprve dotváří a dodává mu charakter, který ho činí nezaměnitelným a originálním.

Když tak listuji magazíny a knihami o bydlení, zjišťuji, že současné trendy byty odlidšťují. Nejmodernější bytový design se ubírá cestou minimalismu. Stírají se rozdíly mezi nábytkovými komponenty. Už pomalu nepoznáte, zda se jedná o obývací pokoj, ložnici nebo kuchyň. Byty se sobě podobají jako vejce vejci. Chybí jim individualita a „otisk“ lidské ruky.

Fotky jsou krásné, všechno je perfektně vyladěné, lesklé, uspořádané, ale tak nějak sterilní. Já vím, že je to záměr, nic nemá rušit, vše má být dokonalé, ale většina z nás si řekne, že by v takovém prostředí žít nechtěla.

Kde jsou obrázky, květiny, polštářky, přehozy? Kde jsou ubrusy, nádobí, vázy, svícny a spousta dalších drobných předmětů, které propůjčují bytu barevnost a útulnost? Vždyť bytové doplňky jsou stejnou třešničkou na dortu, jako doplňky v odívání. Díky nim můžeme nejen sebe, ale i byt proměňovat podle momentální nálady. Dávají mu charakter, vypovídají o jeho obyvatelích a umožňují byt barevně „vyladit“ podle ročních dob.

Nejsem zastáncem zbytečných lapačů prachu, ale opačný extrém taky škodí. Byt bez doplňků je jako květina bez vůně. Doplňky dávají bytu útulnost, jeho obyvatelům tvořivost a možnost proměny.

Doplňky na obrázcích si můžete pořídit v prodejnách F&F

Čtěte také:

 

Reklama