single

Vyplatí se nezapsat otce dítěte do rodného listu? Rozhodně ne v případě, kdy nemáte jistotu finanční soběstačnosti. A to má dnes málokdo.

Být svobodnou matkou bez prostředků je malé hrdinství. Mám kamarádku Evu, která do toho šla. Otec dítěte se nezachoval jako charakter, odmítl s ní o těhotenství vůbec hovořit a kamarádka ho z hrdosti nedala ani zapsat děcku do rodného listu. Byla přesvědčená, že to zvládne na své náklady sama.

Plány nevyšly

Plány měla krásné. První rok doma na mateřské, poté externí spolupráci s několika nakladateli, se kterými byla předem domluvená. Mezi tím však vypukla finanční krize, a když se přihlásila o práci, všichni před ní zabouchli dveře. Co teď? Radila se s kamarády i právníky a jako jediné schůdné východisko se ukázaly alimenty od otce dítěte. Eva dlouho váhala, stále chodila kolem horké kaše, ale když přestala mít na pleny, podala žalobu o dodatečné určení otcovství a výživné.

To dítě není moje!

To, co si musela vyslechnout od otce dítěte, ji rozplakalo na několik dnů. Protože se ke svému závazku nechce znát a obviňuje Evu z promiskuity, byly soudně nařízené krevní zkoušky paternity. Otec dítěte však celou věc záměrně oddaluje, na výzvy nereaguje, v předepsaném datu se nedostavuje, a tak Eva začíná zakoušet, co je to bída.

Kdy to skončí?

Do pře se pustila před půl rokem, ale díky úřední mašinerii se dodnes neuzavřela ani jedna položka sporu. A dávky v nouzi? Nemá nárok. Je vlastníkem rodinného domku, má auto, tak ať si pomůže sama. Možná je na překážku i její barva pleti. S bílými se totiž úřady opravdu nepářou. 

Nezažily jste něco podobného na vlastní kůži? Jak to dopadlo?

Reklama