dětiI když je cestování autem obecně považováno za nejjednodušší, vyplatí se být důkladně připraven. Zvláště pokud na silnice vyrážíme v zimě. „Naložili jsme bágly a lyže a naskákali všichni tři do auta. Já, manželka a naše dvouletá dcera. Těšili jsme se, že si po dlouhé době opět zalyžujeme a vyjeli na dlouhou trasu Plzeň – Harrachov. Výlet, který jsme si chtěli pořádně užít, se ale proměnil ve strastiplné dobrodružství,“ vypráví téměř třesoucím se hlasem otec Marek.

„Poté, co jsme projeli Prahu, se začalo stmívat. A také přituhovat. Šlápnul jsem na plyn, abychom v cíli byli co nejdříve, ale v jedné ostré zatáčce jsem vyjel ze silnice a narazil do stromu. Auto již nešlo nastartovat, takže jsme si nemohli ani zatopit. Dcera po hodině čekání na zavolanou pomoc navíc začala jevit známky podchlazení. Měl jsem opravdu strach o její život,“ končí svůj příběh Marek, kterého nakonec zachránila asistenční dopravní služba.

Ať už jste rodič, člen rodiny nebo známý, každý kdo při přepravě doprovází dítě, by měl znát základní předpisy a doporučení pro bezpečné cestování s nejmenšími pasažéry. Užitečným pomocníkem vám může být nový web Všeobecné zdravotní pojišťovny www.detivdoprave.cz. Kromě základních předpisů vám zdarma nabídne i doporučení odborníků pro co nejbezpečnější přepravu dětí nejběžnějšími dopravními prostředky. Dozvíte se tak, na co si dát pozor v městské hromadné dopravě či zda si smíte vzít kočárek na palubu letadla. Pokud si raději čtete klasickým způsobem, můžete si na webu zdarma stáhnout i praktickou brožuru a leták.

Petr Buček, provozovatel portálu AutemBezpečně.cz a garant projektu VZP Cestujeme s dětmi bezpečně, k Markovu příběhu dodává: „Při cestě autem v extrémních podmínkách, které panují v zimních měsících, musí řidič být připraven na všechny eventuality. Základem je mít dostatek paliva, jídla a pití, ale i teplých přikrývek. Jedná se o neocenitelné pomocníky v případě dlouhého čekání
v kolonách nebo nehod.“

Preventivním programům zaměřeným na děti se Všeobecná zdravotní pojišťovna věnuje dlouhodobě, proto spustila kampaň Cestujeme s dětmi bezpečně. Praktická brožura, leták a web mají být pomocníkem a rádcem pro všechny, kdo doprovází děti dopravními prostředky. Mezi další preventivní projekty VZP zaměřené děti patří i internetové stránky www.urazy-deti.cz. Zde si mohou všichni, kdo přicházejí do styku s dětmi, zjistit, jak jim poskytnout první pomoc v případě úrazu.

logo

Reklama