Cosplayer – tak se říká nadšenci, který se převleče, a i charakterově ztotožní s vybranou fiktivní postavou. Dříve byli cosplayeři považováni za nerdy, inťoše a blázny, co nemají společenský život a před spaním v pokoji máchají se světelným mečem. Doba se ale změnila. Díky filmovým trhákům čerpajícím z předloh komiksů, sci-fi a anime se fanouškovské základny postav rozšiřují a jsou čím dál lépe společensky vnímány.

Předlohy z fiktivních děl jsou navíc často krásné děvy a statní zabijáci. Oživit pak vzor takového fyzického ideálu není jen otázkou rukodělné činnosti, ale i fyzické práce na sobě. A spatřit jej naživo, je potom dokonalý zážitek, který potěší nejen přímé příznivce předloh. Nejslavnější cosplayerky lze již spíše považovat za modelky a ve světě mají statisícové fanouškovské základny.

Chcete se k nim přidat? Jak začít a proč by vás to mohlo bavit, nám odkrývá Pavel Vykydal, cosplayer a organizátor veřejných průvodů akcí s cosplayery: „Každý má nebo měl svoji oblíbenou postavu, hrdinu, vzor a díky cosplayi se tou postavou můžete najednou stát a obklopit se prostředím z jeho světa. Prožít si nebo zprostředkovat jiným živý zážitek.“

A teď upřímně. Neříkejte, že teď nechcete být sexy středověká válečnice? Překonejte se, hrajte si a uvidíte, je to prý dost osvobozující.

Cosplay: Zkratka z anglických slov „costume play“, což v překladu znamená kostýmová hra. Subkultura/komunita naplňující své zájmy oblékáním se a charakterovým ztotožněním s fiktivními postavami nejčastěji z žánrů jako sci-fi a fantasy či jednotlivých druhů umění jako comics, anime nebo PC hry. Cosplayer se snaží o dosažení maximální autentičnosti postavy při využití vlastních, případně i cizích kreativních sil (šití, make-up, výroba brnění a zbraní atd.).

Oficiálně vznikl v 30. letech v USA. Nejvíce je však v současnosti rozšířen v Japonsku a jihovýchodní Asii. I v Česku najdete cosplayery světové úrovně.

  • Dámy, co říkáte na tohoto fešáka? Ten by stál za hřích, že?

 

Reklama