Romantický nádech dávají prostoru střešní okna. Projasňují stěny, nabízejí nejrůznější variace intenzity osvětlení, a tím podtrhují vizuální zajímavost interiéru. Do místnosti propouštějí téměř o polovinu více světla než svislá okna stejných rozměrů. V zimním období získávají ze slunce více energie, ale v letních a přechodových měsících se neobejdou bez stínění…

K čemu má stínění podkroví VLASTNĚ SLOUŽIT?

okna

V podkrovních prostorách nachází uplatnění jednak pevné stínění na vnější straně oken v podobě stříšek, a pak pohyblivé clony. Při volbě hraje hlavní roli účel: „Záleží na efektu, jakého chcete dosáhnout,“ říká Jan Žižlavský, odborník na stínící techniku ze společnosti ISOTRA Opava: „Vnitřní stínicí prvky slouží především k regulaci intenzity světla přicházejícího zvenčí. Zatímco látkové rolety rovnoměrně tlumí oslunění pokojů, lamelovými žaluziemi můžete regulovat jak množství světla, tak jeho směr. Zatemňující rolety utlumí ostré letní slunce a zajistí úplnou tmu v místnosti, kdykoli potřebujete. I vnitřní stínění eliminuje množství tepelného záření, ale pokud chcete místnost účinně chránit hlavně před nadměrným přehříváním, pak jsou ideální volbou exteriérové rolety.“  Rovnoměrnost osvětlení ovlivňuje i zařízení podkroví: světlé a lesklé povrchy světlo odrážejí, matné rozptylují a tmavé pohlcují. Výběr stínících prvků by měl podle odborníka vycházet také z orientace místností na světové strany: „Exteriérové stínění je vhodné u oken na jižní straně, v severní části podkroví najdou větší uplatnění interiérové rolety a žaluzie.“

Na co se při výběru střešního stínění zaměřit?

okna

Materiál a provedení

Kvalitní žaluzie a rolety se vyrábějí z hliníku, který velmi dobře izoluje a propůjčuje jim dlouhou životnost a odolnost. Vysoká úroveň technologických postupů v kombinaci s prvotřídními textiliemi dávají výrobkům vynikající tepelně-izolační, vizuální i světelné vlastnosti.

Design

Vkusně ukryté nosné i ovládací prvky, elegantní provedení vodících lišt a designové textilie mění stínící techniku v zajímavý prvek interiéru. Zvolit můžete jednoduché barevné tóny, látky s atraktivními dětskými, květinovými, abstraktními i luxusními vzory, moderní páskové provedení den-noc, látky částečně propouštějící světlo nebo plně zatemňující, nebo screenové látky.

okna

Horké tipy

Atraktivní interiérové rolety R-Lite

Hodí se do všech typů střešních oken a slouží k dokonalému zatemnění interiéru. Vodící lišty totiž  zabraňují průniku světla ze stran. Snadno se ovládají posouváním jezdce umístěného na vodící liště. V případě, že máte okna hůře dostupná, poslouží vám k manipulaci ovládací tyč. Střešní rolety se montují přímo do okenního křídla střešního okna.

Interiérové žaluzie V-Lite

O příjemný stín v podkroví se postará interiérová žaluzie, vytvořená pro všechny typy střešních oken. Profily a vodicí lišty jsou z eloxovaného hliníku nebo v bílé barvě. Podle polohy okna, ve kterém je žaluzie umístěna, můžete volit způsob ovládání tahem, nebo pomocí ovládací tyče. Lamely naklápíte posouváním jezdce umístěného na vodící liště nebo otáčením kolečka umístěném na horním profilu žaluzie. Žebříček i šňůrky ladí s barvou lamel.

okna

Exteriérové rolety Screen Sky

Střešní exteriérové rolety zabraňují průniku tepla a podkrovní prostor efektivně zastíní. Tvoří  vynikající doplněk konceptu pasivních staveb. Vysokou účinnost těchto stínících prvků zajišťují technické tkaniny Satiné (skelné vlákno potaženo PVC) nebo Soltis (polyesterové vlákno s nanesenou vrstvou PVC), které odolávají větru, vlhkosti i změnám teploty, aniž by měnily tvar, rozměrovou stabilitu a pevnost. Díky široké nabídce látek s různým stupněm propustnosti světla docílíte snadno optimální úroveň přirozeného světla v místnosti. Ani při úplném zatažení rolet neztratíte kontakt s venkovním prostředím. Screenové rolety navíc zůstávají plně funkční, ať je okno v jakékoli poloze. Při spuštění tlumí venkovní hluk a fungují zároveň jako ochrana proti hmyzu. Upevňují se přišroubováním boxu rolety do oplechování horního rámu střešního okna a ovládají se zároveň s jeho otevíráním a zavíráním.

okna

Více informací najdete na www.isotra.cz

Reklama