625e922d5b84fobrazek.png
Foto: Shutterstock

Steven Stayner – únosci musel říkat tati
Tři týdny před Vánoci v roce 1972 se měl navždy změnit do té doby poklidný život Stevena Staynera. Vyrostl v Kalifornii na farmářské usedlosti, a právě tam si ho vyhlédl nebezpečný únosce s kriminální minulostí Kenneth Parnell narozený v Texasu. Již v padesátých letech byl odsouzený za znásilnění dítěte a za to, že se veřejně vydával za policistu.

Únosce bydlel kousek od města, kde pobývala rodina chlapce. Ke svému zvrhlému plánu navíc zlákal i spolupracovníka Yosemitského národního parku Ervina Edwarda Murphyho. Murphy měl následně předstírat, že pracuje pro jakousi církev a cíleně Staynera oslovil při cestě ze školy. Zeptal se, zda jeho rodina nemá doma nějaké drobné věci, které by mohla církvi věnovat jako dar. Chlapec odpověděl, že ano a nasedl k Murphymu do automobilu. Ve voze byl i Parnell. Když zastavili u benzínové pumpy, předstíral, že volá rodičům Stevena a pak mu sdělil, že ho rodiče již nechtějí a vzdávají se ho a že chlapec tedy musí zůstat v jejich péči.

Rodiče přirozeně zahájili ve spolupráci s místním oddělením pátrání. Únosce nalhal Stevenovi, že jeho rodiče nadále materiálně nezvládají péči o pět dětí, a proto svěřili výchovu nejstaršího syna právě jemu.

Steven by nucený dále existovat pod falešnou identitou kluka jménem Dennis Gregory Parnell, bylo mu ponecháno jen prostřední jméno. Přesto, že musel svému vězniteli říkat tati a byl donucen přijmout ho za svého nového otce, byl od Kenetha Parnella pravidelně sexuálně zneužívaný. Ovšem nejen od něj. Parnell začal žít se ženou jménem Barbara Mathias, která se na trýznění a sexuálním zneužívání chlapce podílela. Přesto, že měl Steven relativní volnost pohybu, chodil například do školy, nikdy nesebral odvahy na útěk. Vše se ovšem změnilo ve chvíli, kdy se Parnell zmocnil další oběti. Byl jí teprve pětiletý chlapec Timothy White. Podle svých slov při následném vyšetřování nechtěl, aby chlapec zažil to, co on. 1. března 1980 se jim oběma podařilo uprchnout a stopnout si auto na hlavní silnici.

Čtěte také: Poprava nevinného i půl života za mřížemi. Tak vypadají neznámější justiční omyly u nás i v zahraničí

„Jmenuji se Steven Stayner. Je mi čtrnáct let. Neznám skutečné datum narození, ale používám 18. duben 1965. Vím, že mé křestní jméno je Steven. Jsem přesvědčen, že příjmení je Stayner. Pokud mám prostřední jméno, neznám ho,“ vypověděl hned následující den na policii. Navzdory tomu, že Staynerova obvinění vůči Parnellovi byla závažná, nebyl odviněn ze sexuálního zneužití, a to kvůli otázce promlčení. Odsouzen za únos byl 2. března 1981 na sedm let, a však po pěti byl podmínečně propuštěn.

Elizabeth Smart – živila se odpadky a denně byla znásilňována
14letá Elisabeth a její matka Louis na podzim roku 2001 narazily v obchodním centru na Davida Mitchella. Vypadal jako žebrák a představil se jako Immanuel. Louis mu dala pět dolarů a v dobré víře mu nabídla přivýdělek prací na střeše jejich domu. Mitchell to přijal a skutečně u rodiny začal pracovat.

Jednoho dne je v noci Elisabeth Mitchelem probuzena. Drží jí nůž u krku a nařizuje, aby šla s ním ven z domu. Její mladší sestra Katherine se probudí také, avšak ze strachu zůstává dále nehybná a předstírá spánek. Až několik hodin po tomto incidentu jde vzbudit rodiče.

Elisabeth a únosce David Mitchell mezitím odjeli do kempu na úpatí hor, kde je při jakémsi náboženském obřadu oddala manželka Mitchella Wanda Barzee. Poté byla poprvé znásilněna oběma manželi. David Mitchell se před Elisabeth vydával za kazatele a za „anděla“ ona měla být jeho panenskou nevěstou. Následně s Mitchellem a jeho ženou přebývala ve stanu v onom kempu, který byl vzdálený jen 29 kilometrů od její rodiny. Byla přivázána silným kabelem ke kmeni stromu tak, aby se nemohla od stanu svévolně vzdálit.

625e9383e5d6cobrazek.png

Foto: Brian David Mitchell a Wanda Barzee
US Government, Public domain, via Wikimedia Commons

Zajímavé ovšem bylo, že Elisabeth často doprovázela své únosce na veřejnosti a setkávala se i s lidmi, kteří ji znali. Ovšem byla vždy zahalená tak, aby jí nebyla vidět tvář. Případně nosila paruky, sluneční brýle či šátky. Byla několikrát denně znásilňována, nucena prohlížet si porno časopisy a neustále jí vyhrožovali smrtí. Často ji nutili pít alkohol, brát drogy a krmili jí jen odpadky.

Jednou byla dokonce velice blízko záchrany, a to, když spolu s únosci navštívila místní knihovnu. Knihovník si jich hned všimnul díky podivnému oblečení a dle své výpovědi měl z Mitchella velmi divný pocit. Zavolal tedy policii, která trojici konfrontovala. Mitchell strážníkovi řekl, že jejich náboženství nedovoluje ženám mluvit s cizími muži, a proto celý incident vyřídil sám. Elisabeth následně při vyšetřování vypověděla: „Byla jsem na sebe naštvaná, že jsem nedokázala nic říct. Ihned, jak policie vstoupila do dveří, ucítila jsem závan naděje. Ovšem detektiv na Mitchella více netlačil. Byla jsem tak blízko.“

625e925ee6ca3obrazek.png
Foto: Elizabeth Smart mluví o překonávání traumat
KOMUnews, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons

Až v říjnu 2002 si náhle sestra Elisabeth vzpomněla, komu patřil hlas únosce, který slyšela v onen večer a poprvé označila „Immanuela“. Policie byla zpočátku k výpovědi skeptická, avšak když podle popisu policejní kreslíř namaloval jeho portrét, rozjelo se celostátní pátrání po tomto potenciálním pachateli. Kresbu poznali příbuzní Mitchella a poskytli policii jeho současné fotografie.
12. března 2003 byl Mitchell spatřen se ženou a dívkou v městečku Sandy ve státě Utah. Jeho přítomnost nahlásily policii nezávisle na sobě dva manželské páry. Po příjezdu místní policie byl Mitchell se svou ženou zatčen, protože Elisabeht měla tentokrát možnost povědět vyšetřovatelům celou pravdu. David Mitchell byl následně odsouzen na doživotí a Vanda Barzee na patnáct let ve federální věznici s maximální ostrahou.

Čtěte také: 

Zdroj: All that interesting - steven staynerÚnos Elisabeht SmartBiography - Elisabeth SmartUnesený chlapec byl sexuálně zneužívaný sedm let, pak přišel impulz k útěku

Reklama