fb.jpg
Foto: Shutterstock

Devadesátá léta jsou sice považovaná za desetiletí hříchu, ale kdo dobře sleduje popovou scénu, ví, že ten pravý odvaz přišel až v miléniu. Důkazem toho je Christina Aguilera, Pink, Lil´ Kim a Mýa. Když se v televizi objevila rapperka Missy Elliott vítající diváky v Moulin Rouge nikdo ještě netušil, jak moc se bude přiostřovat. Po rozevření sametově červené opony rodiče zakrývali svým ratolestem oči a zběsile hledali ovladač.

Choreografie, za kterou by se nemusely stydět ani ty nejlepší světové burlesky, korzety poseté drahokamy, krajkové spodní prádlo, šněrovací boty na vysokém podpatku. Diváci nemohli od televizních obrazovek odtrnout oči. Nikdo netušil, že soundtrack ke snímku Moulin Rouge svou okázalostí a erotickým nábojem muzikál předčí.

Když si Christina Aguilera v roce 2001 pustila originál písničky od Patti LeBelle z roku 1975, tušila, že cover bude společností pulzovat ještě hodně dlouho. Upravená skladba od Missy Elliott byla už láskou na první poslech. „Jakmile jsem slyšela ty basy, silně mě to zasáhlo,“ popisuje zpětně Christina své pocity.

Zvuk by sám o sobě ale nestačil. „Každý přinesl na stůl vlastní interpretace textu a zbytek jsme uvařili na místě z vody,“ vzpomíná Christina a dodává, že to bylo poprvé, co mohla zpívat tak, jak zpívá ráda. Pravda je, že její debutové album bylo plné jemnějšího popu pro teenagery a až v Lady Marmelade ukázala, co všechno se svým hlasem umí. Vystoupením zastínila ostatní kolegyně a udala směr, kterým se hudební popkultura ubírala další léta. S tím souvisela i kostýmová výprava.

Kostýmy byly významnou součástí vizuálního aspektu celé této skladby. Šlo o to cítit se smyslně, ale ve své kůži, nestarat se o dvojí metr v oblasti sexuality, který se v té době dost řešil,“ řekla nedávno zpěvačka pro magazín Vogue. „Byly jsme těmi ženami, které vlastní svá těla, jsou zmocněnkyně vlastní sexuality, místo toho, aby nám někdo diktoval, že bychom měly být sexy. Podívejte se třeba na make-up: máme ho pro muže, abychom je přitahovaly? V žádném případě! Kdyby to tak bylo, myslím, že by klip působil vizuálně úplně jinak. Dělaly jsme to samy pro sebe!“

Skladba Lady Marmelade nakonec v roce 2001 vyhrála cenu Grammy za nejlepší pěveckou popovou spolupráci.
 
Lady Marmelade vděčíme za první sexy taneční pohyby na parketu. Někteří okusili smyslné pohyby pánví již na táborových diskotékách, jiní až na parketách tanečních zábav pro dospělé. Lady Marmelade nás naučila jednu větu francouzsky. Voulez-vous coucher avec moi, ce soir? Nejprve jsme nevěděli, co znamená, Google překladač byl tehdy ještě v plenkách. Ale i po rozkřiknutí významu nás neomrzelo se s ní se špatnou výslovností vytahovat. Především v podroušeném stavu. Lady Marmelade ale především dodávala ženám odvahu a sebevědomí a připravila půdu pro dnes tolik diskutované téma. Žena si se svým tělem může dělat, co chce a kdy chce!