Celý festival měl opravdu nabitý program, takže i když se leckdo může zaleknout tématiky populárně - vědecký, rozhodně nejde o nějaké násilné vtloukávání informací do hlavy. Festival je rozdělen do různých částí (najdeme zde i sekci AFO Junior, ve které probíhají různé workshopy pro děti, promítají se dokumenty o přírodě a podobně), takže si každý vybere to, o co má největší zájem.

Lesk a bída vitamínů
Chtěly bychom vám ukázat výběr toho, co nás nejvíce zaujalo. Začneme dokumentem Lesk a bída vitamínů. Snímek se zábavnou formou snaží především západnímu světu ukázat, jak je to s vitamíny. A to jak s těmi, které můžeme zakoupit v lékárnách v podobě tabletek či s těmi, jež vstřebáváme do těla z potravy. Samozřejmě jako u všeho platí, že uměřenost je jediným východiskem. Mezi postiženými v důsledku absence vitamínů byl například muž, který trpěl kurdějemi. Ano čtete správně! Nemoc, kterou v 15. století trpěli námořníci, už lékaři v dnešní době neřeší, protože abychom jí předešly, stačí konzumovat cokoliv, co obsahuje vitamín C (podle lékaře stačí i kečup). Zmíněný Američan tedy doktorům zamotal hlavu, dlouho totiž nemohli přijít na to, co se s ním děje. Až se náhodou přiznal, že několik let nejí nic jiného než chleba se sýrem. Lékař mu předepsal jeden pomeranč denně a muž se do měsíce uzdravil.

image.png

Foto: Shutterstock


Výsledkem celého pátrání po účincích vitamínu je, že jsou pro tělo důležité (to víme), ale jejich konzumace se nesmí přehánět. Z nadměrného přísunu vitamínu D může dojít k selhání jater a podobě. Tabletkové lobby, které už nějakou dobu kraluje farmaceutickému průmyslu, je také třeba brát s nadhledem. Většina z nich pro naše tělo nejsou hrozbou (problém je, že v USA nemusí projít žádnou kontrolou, než jdou na trh), ale musíme si uvědomit, že nejde čistě jen o vitamíny. Některé tablety jsou nejen potažené cukrem, aby lépe chutnaly, ale také obsahují i chemické látky nutné pro jejich výrobu. Suma sumárum, lepší než nic, je nějaké to céčko či déčko užívat v tabletách, ale úplně nejlepší je dbát na pestrý vyvážený jídelníček.

Budoucnost virtuální reality
Dále nás velice zaujaly přednášky o budoucnosti virtuální reality. S ředitelkou festivalu VR jsme se podívaly na nejnovější technologie v této oblasti. Čeká nás například vylepšení komunikační platformy Skype! Díky hologramu avatara reálného člověka, budeme prý moct lépe komunikovat. Nám se však zdálo, že zatím komunikace nebude spíše pohodlnější, ale bizarnější. Z vizualizací to vypadá, že člověk komunikuje s torzem postavy v prostoru, která zdánlivě připomíná kontaktovanou osobu. Budoucnost této vymoženosti je však zatím v plenkách. Za několik let se jistě setkáme s hologramem reálné osoby, tak jak výjev známe z sci-fi filmů. Díky unikátním technologiím se VR posunula do vnímání rozšířené reality všemi směry. To znamená, že kromě brýlí nasadíte i oblek se senzory, díky kterému se můžete cítit jako strom či zažít děs a utrpení pobytu v thajských věznicích. Autoři jsou zastánci tvrzení, že člověk se učí ze zkušenosti, a proto by podobné simulace mohly odradit člověka od konání zla či docílit většího soucitu u lidí.

Pidiobři
Nadšené jsme byly z dokumentu Pidiobři 3D od BBC. Snímek, který byl zařazen do sekce AFO Junior, nás zavedl do příběhu dvou hlodavců. Křečka prériového a statečného Chipmunka. Oba hrdinové si spíše než dětské publikum (které se soustředilo na 3D efekty) získalo to dospělé. Dozvěděly jsme se například, že Křeček prériový je imunní vůči štířímu jedu, proto může svým potomkům obstarat výživnou potravu v podobě tohoto tvora, nejdřív s ním však musí zápasit. Pidiobři jsou ukázkou toho, že i malý tvoreček jako je křeček, může dokázat velké věci! Ze sálu jsme odcházely naprosto dojaté…


Čtěte také:

Reklama