Nízkoenergetické bílkovinné diety, tzv. koktejly na hubnutí, se nedávno staly hitem a ani dnes nejsou tak zcela za horizontem. Jejich výrobci totiž právě teď zahajují reklamní masáž ve stylu: V létě krásné a štíhlé bez omezování.

Koktejly obsahují vlákninu, která zasytí, základní živiny, vitaminy a minerály. Nakolik jsou ale účinné? A proč většina lidí v brzké době nabere víc, než shodila?

 

Jak moc a jak často

Uvědomte si, že podobní pomocníci nenahradí jídlo zcela. MUDr. Jitka Mulačová z Centra snižování nadváhy upřesňuje: „Koktejl lze použít jako náhražku jednoho jídla, ale ostatní denní strava by měla být složená ze základních potravin - v určitém množství samozřejmě.“

 

Není tedy v žádném případě dobrý k trvalému užívání a jako jídlo jediné.

Jako jediný zdroj potravy se nízkoenergetické přípravky používají jen u těžce nebo středně obézních pacientů, u nichž je rychlý úbytek váhy (např. z důvodu operace) žádoucí. Ti ale koktejly užívají pod přísným dohledem lékaře.

"Instantní nízkoenergetické diety (koktejly) mají své místo v léčení těžkých případů otylosti a mohou být vhodným doplňkem. Pro většinu případů mají zbytečně nízkou energetickou hodnotu. Obézního nevedou ke změně jídelního režimu," říká primář Petr Sucharda z 3. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice.

 

Váš organizmus totiž může přejít na "úsporný" chod a proces snižování váhy se zbrzdí či úplně zastaví. Po ukončení tohoto režimu následuje rychlý nárůst váhy, přichází známý jo-jo efekt.

A navíc: kdo z nás si může dovolit dlouhodobě kupovat tento přípravek v ceně mnohdy přes 3 000 korun měsíčně?

 

Co jste nevěděli

· Koktejl by měl nahrazovat večeři a ne snídani či oběd, jak tvrdí reklama. Jinak se největší porce jídla (a s tím spojené energie) přesouvá do večerních a nočních hodin.

· Pokud nahradíte jedno hlavní jídlo koktejlem a ostatní jídelníček nezměníte, poklesu váhy se nedočkáte. I při ostatních jídlech musíte dodržovat redukční dietu.

· Nízkoenergetické instantní diety (koktejly) zajišťují asi 3 000 kJ ve třech denních porcích, jedna porce tedy znamená 1 000 kJ, dvě porce 2 000 kJ. „Pak je důležité, čím je doplníme. Pro většinu případů nadváhy nebo lehké obezity je vhodné omezit příjem na 5 000 kJ a zvýšit výdej energie pohybem," radí primář Sucharda.

· Koktejly na hubnutí pijte jen pod odborným dohledem.

 

Rada nad zlato

I když pro vás finanční stránka nic neznamená, pokud mezi extrémně obézní nepatříte, neměli byste jít na komára s kanónem, tedy zvolit nejtěžší kalibr tam, kde by stačil mnohem přirozenější způsob omezení energetické hodnoty.

Na závěr má pro vás dietolog Pavel Suchánek z Fóra zdravé výživy jedno doporučení: "Pokud máte možnost, udělejte si místo koktejlu pořádnou mísu salátu zalitou lžící kvalitního olivového oleje."