Čtenářka Ferdulka se své smrti nebojí. Více se bojí smrti svých blízkých. A je jí líto, že nemá kam chodit na hrob strejdovi.

Krásný slunečný den všem!

Přiznám se,že zatím jsem neuvažovala o tom,jak s mým tělem naložit,až zemřu.Ale asi by mi přišlo docela fajn,pokud by některé z mých orgánů zůstaly použitelné a zachovalé,mohly být použity na transplantace.
Máme za sebou relativně čerstvě 2 úmrtí v rodině,jedno s pohřbem a rozptýlením,druhý bez obřadu a doteď je urna s popelem u zemřelého manželky doma,což mi přijde asi nejhorší řešení,ale kdo ví,třeba až by se mě to týkalo,tak pochopím...
Osobně třeba u strejdy,který je rozptýlen,mi chybí,že za ním nemám „kam jít“,co se týče pohřbu jako obřadu samotného,řada lidí tvrdí,že je to „trápení pozůstalých“,ale mně třeba ten „akt rozloučení“,jakým pohřeb jistě je,v druhém případě,kdy je urna doma,chyběl,podle mě lépe člověk tuto kapitolu v sobě uzavře,nevím,je to můj názor...
Co se týče smrti jako takové,obavy nemám z té vlastní,ale až mi budou zase odcházet další blízcí.V některých případech je to jistě pro dotyčného „vysvobození“,v případě dlouhých nevyléčitelných nemocí...
A jestli existuje život po životě?Možná jste některé četly knížku se stejným názvem,nevím,to bych si netroufla tvrdit.
A proč ubývá obřadů pohřbívání?Nevím,možná má na tom podíl i finanční stránka-bohužel,možná je to předsmrtné přání lidí,jako ve druhém případě u nás v rodině,těžko říct.

Případnou odměnu bych směrovala na nějakou instituci zabývající se transplantacemi orgánů-nějaké transplanatační centrum.

Ferdulka

Pozn. red. Text nebyl redakčně upraven


Děkuji Ferdulko za váš příspěvek k tématu. Zaujala mne vaše myšlenka, že pohřeb je trápení. Já si to nemyslím. Pohřeb je dle mého názoru akt rozloučení, akt smíření, akt, kterým říkáme, že lidé, se kterými žijeme, jsou pro nás důležití. Je to důležitý rituál, kterým potvrzujeme kontinuitu své vlastní existence a dáváme tím najevo, že se o lidi kolem sebe, o svou rodinu a přátele postaráme.

Dnešním tématem dne je náš vztah k vlastní smrti. Více ZDE: Dobré ráno všem živým

Na vaše příspěvky, historky, příběhy a úvahy se těším na e-mailu:

redakce@zena-in.cz

A dnes za toto téma nedám odměnu vám přímo. Ale věnuji za jednu z vás 1 000 Kč na dobročinné účely. Za svůj příspěvek mi napište organizaci, popřípadě přímo číslo účtu té organizace, kam mám peníze poslat!

Reklama