Zdá se, že léto je definitivně tady. Toto období bude pro vaši pokožku nejspíš dost náročné. Sluneční paprsky, hmyz nebo chlorovaná voda z bazénu – to vše pro ni představuje hrozbu. Dopřejte proto své pleti zdravou bylinnou koupel. I vy občas potřebujete vypnout nebo naopak povzbudit. Vyzkoušejte jednu z nejoblíbenějších bylinných koupelí a nechte se jimi rozmazlovat.

 

Pro efektivní působení bylinných koupelí se doporučuje aplikovat je alespoň dvakrát týdně po dobu 15 až 20 minut při teplotě lázně cca 37 °C. Po koupeli je vhodné se neotírat ručníkem, ale kůži nechat volně oschnout nebo se zabalit do osušky a v zábalu setrvat 10-15 minut. Máte-li naspěch, osušte se lehkým přikládáním ručníku.

 

Březová koupel

Bylinná koupel z břízy se používá při otocích pro své silné odvodňující účinky. Je výborným pomocníkem také při revmatických obtížích. Březová koupel se využívá i jako čisticí prostředek uvolňující ucpané póry a podporující regenerační schopnost kůže. Osvědčila se také při nadměrném vypadávání vlasů.

Příprava: 150 g sušených březových listů zalijte dvěma litry vařící vody a nechte dvacet minut louhovat. Nálev pak sceďte přes látku do vany a dopusťte vodu. Je možné také listy vložit do plátěného pytlíku a zavěsit ho přímo do proudu vody, v tomto případě ale bude nálev o něco slabší.

 

Koupel z dubové kůry
Koupel z dubové kůry je tradičním prostředkem při problémech s hemeroidy. Má svíravé a protizánětlivé účinky. Ale také se vyznačuje velice pozitivním léčivým vlivem na pokožku. Pomáhá hojení omrzlin, popálenin, podráždění od slunce a kožních zánětů. Dubová kůra také zabraňuje nadměrnému pocení. Obzvlášť v parných letních dnech tyto účinky můžete ocenit.
Příprava: 75 -100 g sušené dubové kůry nasypte do vroucí vody. Povařte deset minut a dalších 30 nechte louhovat. Přes plátno pak sceďte do vany.

   

Mátová koupel
Máta patří k nejpoužívanějším bylinám na světě. Koupel s použitím listů máty je velice osvěžující. Její účinky oceníte nejvíc v horkých dnech. Silice máty totiž obsahují mentol, a ten potlačuje citlivost nervových zakončení, čímž vyvolává pocit chladu. Užívá se také k posílení nervů, celkovému osvěžení paměti a při svalových křečích. K rychlému osvěžení postačí i mátová koupel nohou, která zamezí jejich pocení.

Příprava: 100–200 g nejlépe čerstvých listů máty zalijte dvěma litry vařící vody a nechte dvacet minut louhovat. Nálev pak sceďte před látku do vany a dopusťte vodu. Je možné také listy vložit do plátěného pytlíku a zavěsit ho přímo do proudu vody.


Heřmánková koupel
Koupel s květy heřmánku má protizánětlivý, protialergický a změkčující účinek. Užívá se při zánětech sliznic, zlepšuje a urychluje regeneraci tkání, při revmatizmu a neuralgických bolestech, při popáleninách a otocích, kožních problémech, pocení nohou a při nervovém podráždění.
Příprava: 2-3 polévkové lžíce čerstvého či sušeného heřmánkového květu přelijte půl litrem vařící vody a po 15 minutách vyluhování se scedí. Nálev přelijte přes látku do vany. Taktéž můžete použít zavěšený plátěný pytlík.

 

Meduňková koupel
Koupel z meduňky je vynikajícím pomocníkem při nervové vyčerpanosti a mírné úzkosti. Zklidňuje organismus při nervovém napětí a každodenním stresu a pomáhá odstraňovat bolesti hlavy. Příznivý účinek má i při chorobách z nachlazení. Vhodná je také při lehčích formách nespavosti. V lidovém léčitelství byla meduňka doporučována ke koupelím při revmatických bolestech.
Příprava: 150 g čerstvých nebo sušených listů meduňky zalijte dvěma litry vařící vody a nechte dvacet minut louhovat. Nálev sceďte před látku do vany a dopusťte vodu. Je možné také listy vložit do plátěného pytlíku a zavěsit ho přímo do proudu vody.

Rozmarýnová koupel
Bylinná koupel s rozmarýnem je vynikající jako povzbuzující koupel při melancholických stavech. Má stimulující účinky, proto není vhodná před spaním. Ulevuje od bolestí hlavy, povzbuzuje paměť a nervový systém. Koupel je vhodná k celkové regeneraci a relaxaci po celodenní fyzické či duševní práci. Užívá se i při revmatismu, bolestech svalů a artritidě.
Příprava: 150 g čerstvých nebo sušených listů rozmarýnu zalijte dvěma litry vařící vody a nechte dvacet minut louhovat. Nálev sceďte přes látku do vany a dopusťte vodu. Je možné také listy vložit do plátěného pytlíku a zavěsit ho přímo do proudu vody.

 

Konopná koupel
Nejpříznivější vliv na vaši pokožku bude rozhodně mít koupel z konopí. Osvědčila se při ekzémech, lupénce, akné, dermatitidě, kožních alergiích. Má blahodárný vliv na unavenou stařeckou kůži, pomáhá proti celulitidě a jako prevence proti striím.  
Naše zákony ještě pěstování konopí s vyšším obsahem THC, což je účinná látka, o kterou jde především, neumožňují. Proto k přípravě konopné koupele doporučuji použít dostupné přípravky s výtažky konopí. K dostání jsou v lékárnách, specializovaných prodejnách a internetových obchodech.

Pokud jste právě zatoužila po koupeli, nemusíte za bylinkami utíkat do přírody. Nejbližší lékárna stačí. Ve specializovaných obchodech si také můžete zakoupit bylinky v nálevových sáčcích určené přímo pro koupele nebo koupelové přípravky s extrakty jednotlivých rostlin.

 

Používáte ke zpříjemnění koupele bylinky, mořskou sůl nebo koupelovou pěnu? Máte svůj vlastní recept na bylinnou koupel?

Reklama