Měsíc padajícího listí je časem, kdy už venku začíná být nepěkně sychravo. Podzimní únava už také začíná klepat na dveře a slunečního svitu je čím dál méně. Relaxačních technik a pomůcek je mnoho, jednou z těch, které nám mohou přijít zvlášť vhod, jsou bylinné koupele.

Léčivé látky z rostlin pronikají do těla a zároveň léčí a vyplavují škodliviny. Bylinné koupele také užíváme jako příjemný způsob, jak se zbavit napětí a uvolnění po celodenní námaze či stresu. Podle bylinkáře Pavla Váni by se tyto hojivé koupele měly provádět, i když se člověk cítí zdráv, alespoň jednou či dvakrát do měsíce. Neměli bychom je však nikdy podstupovat s plným žaludkem! Nejprve tělo zbavíme nečistot krátkým osprchováním a poté použijeme koupel, kterou si zdraví lidé mohou dovolit po dobu 30 minut, nemocní po dobu 10 min. U nemocných jedinců se mohou po 4 dnech vyskytnout různé reakce, někdy dokonce v podobě zhoršeného stavu. To však patří k léčebnému procesu, kterým tělo sděluje, že kúru přijalo a nastává zlepšení. Tyto lázně se nesmí používat u silných zánětlivých onemocnění, TBC, při zvýšené funkci štítné žlázy. Pouze při nemocech  s poruchou bílých krvinek můžeme použít koupele z přesličky. 

bath

Bylinky používáme tak, že je dáme do plátěného pytlíku a macerujeme 2 hodiny před vařením ve studené vodě. Abychom využili všech cenných látek, pytlík s bylinkami přeneseme do vodní lázně a můžeme ho v ní ponechat po celou dobu koupání. Takováto lázeň představuje skutečnou slast, požitek s léčivými účinky v té nejpříjemnější formě. :-) Bylinné přísady tak v klidu působí na pokožku nebo prostupují kůží dále do organismu, případně jsou i inhalovány s vodní párou stoupající z teplé koupele. 

Pro zbavení se napětí je obecně známá a prospěšná koupel z levandule, někteří bylinkáři doporučují přidat i špetku majoránky či pár kapek majoránkového oleje (neboť vůně majoránky je vůně štěstí).

Na ztuhlé svalstvo a kluby je prý výborná směs koriandru, hřebíčku a citronely.

Pro posílení nervové soustavy, při revmatismu, vnitřních zánětlivých procesech má být teplota vody 32 stupňů Celsia.   

K celkovému osvěžení organismu, prokrvení pokožky, proti revmatismu a dně je účinná lázeň z odvaru výhonků borovice lesní. 

bath

 Lázně z heřmánkových a řebříčkových květů se používá při slabé srdeční činnosti, stavech slabosti, revmatismu, křivici, ale i pro zjemnění pokožky 

Léčivých koupelí je nepřeberné množství. Je však vždy důležité nastudovat si přesný postup při míchání bylin a dodržovat čas určený k varu či macerování!   

Reklama