630369e3cd252obrazek.png
Foto: Shutterstock

Heřmánkový čaj

Heřmánkový čaj je známý pro své uklidňující účinky, a proto se často používá při boji s nespavostí. Ve studii, které se zúčastnilo 80 žen, většina z nich uvedla, že se jim po dvou týdnech pravidelného pití čaje zlepšila kvalita spánku a zmírnily příznaky deprese. Heřmánkový čaj má navíc antibakteriální a protizánětlivé účinky a napomáhá uvolnění svalů.

Kopřivový čaj

Trápí vás alergická rýma a nic nepomáhá? Zkuste kopřivový čaj, který má mnoho benefitů! Také vám přijde vhod, pokud trpíte na infekce močových cest, svalové křeče nebo záněty kloubů. Opatrně s ním v případě, že užíváte léky na ředění krve, protože kopřiva má tento účinek také. Kopřivový čaj pijte maximálně 8 týdnů v kuse, pak si udělejte alespoň dvoutýdenní pauzu.

Zázvorový čaj

Zázvorový čaj je skvělý, pokud vás trápí žaludeční nevolnost. Studie opakovaně potvrdily, že na tyto problémy opravdu zabírá, stejně tak jako zázvorové bonbony nebo lízátka. Navíc zázvorový čaj funguje i při bolestivé menstruaci a pomáhá vyrovnávat cukr u lidí, kteří trpí cukrovkou.

Šalvějový čaj

V několika studiích bylo zjištěno, že šalvěj zlepšuje kognitivní funkce a paměť, takže je ideální pro studenty a ty, kteří se při práci potřebují hodně soustředit. Navíc také prospívá zdraví tlustého střeva a srdce.

Skořicový čaj

Skořicový čaj patří k těm, na kterých si rozhodně pochutnáte, protože má nasládlou chuť a je také dost aromatický. Kromě toho, že má hřejivou schopnost, má antioxidační a protizánětlivé účinky, zrychluje metabolismus a snižuje krevní tlak.

Pampeliškový čaj

Pampeliška není jen hezkým symbolem jara, ale ukázalo se podle studie z roku 2016, že kořen pampelišky pomáhá ničit buňky některých druhů rakoviny, a proto má velký potenciál stát se součástí alternativní léčby.

Tymiánový čaj

Tymián je podle výzkumu výborný při obtížích s dýcháním i při problémech s nervovým a kardiovaskulárním systémem.

Jak na chutný bylinný čaj

Některý bylinný čaj chutná lépe, ale některý možná budete mít problém vypít kvůli jeho trpké a hořké chuti. Jedním ze známých tipů je přidat sladidlo. Doporučujeme vybrat si cokoliv jiného než obyčejný bílý cukr, protože tím byste akorát zničili většinu dobrých látek, které v sobě bylinky skrývají. Zvolte med, čekankový sirup nebo některý z nekalorických sladidel, jako je erythritol nebo xylitol.

Dalším způsobem, jak můžete jednoduše zlepšit chuť bylinného čaje, je přidat čerstvé nebo mrazem sušené ovoce. Dodáte nápoji sladkou chuť, a ještě ho obohatíte o další vitamíny. Vyzkoušejte třeba citrón, pomeranč nebo bobuloviny jako jahody, borůvky nebo maliny.

Pokud se to hodí, přidejte do čaje mléko. V Orientu je to častým zvykem, tak to můžete také zkusit, úplně tím změníte chuť čaje. Doporučujeme dát kapku mléka do skořicového čaje, tam se totiž hodí perfektně.

Dejte si pozor na délku louhování, které může také ovlivnit chuť. Každý z čajů vyžaduje jinou délku. Heřmánku stačí 1-2 minuty, skořice naopak uvolní všechny silice až po 15 minutách.

Bylinné čaje mohou být skvělou součástí pitného režimu, ale jejich nadměrné pití vám může i ublížit. Pokud vás trápí zdravotní potíže, poraďte se se svým lékařem o jejich pití, některý z čajů nemusí být vhodný v kombinaci s vašimi užívanými léky.

Zdroje: autorka článku, Healthline, Simplelooseleaf, Spoonuniversity, Medicalnewstoday

Čtěte také:

Reklama