Bylinky jsou rostliny, které nám slouží a těší nás. Jsou naším těsným spojením s přírodou. Bývaly doby, kdy všechny rostliny byly pro lidstvo důležité. Bývaly považovány za děti Matky Přírody. Některé zůstaly těmi dětmi dodnes.

Zemřela matka a do hrobu dána, siroty po ní zůstaly; i přicházely každičkého rána a matičku svou hledaly.
I zželelo se matce milých dítek; duše její se vrátila a vtělila se v drobnolistý kvítek, jímž mohylu svou pokryla.
Poznaly dítky matičku po dechu, poznaly ji a plesaly; a prostý kvítek, v něm majíc útěchu,
mateří-douškou nazvaly.

mateřídouška

Mateřídoušky inspirovaly básníky a spisovatele od nepaměti. Zda za to může jejich omamná vůně nebo tajemnost samotného kvítku, kdo ví. Rozhodně ale stojí tato rostlinka za zmínku.

Původ

Rodové jméno mateřídoušky – Thymus je odvozeno z řeckého slova thymon, znamenající odvahu. Římští vojáci se například koupali v mateřídouškové koupeli, aby získali odvahu před bojem. Skotové zase pili čaj připravený z volně rostoucí mateřídoušky, aby byli silní a odvážní a také aby neměli zlé sny.  

Výskyt

Mateřídoušku lze nalézt v celé Evropě až do nadmořských výšek alpínského pásma. Roste převážně na suchých slunných místech a travnatých stráních, písčinách, teplých vápencových podkladech, stepích, ale i loukách, mezích a některé i ve světlých lesích, na mýtinách a v lomech. Všechny u nás rostoucí druhy mateřídoušek jsou si velmi podobné a navíc často dochází k jejich vzájemnému křížení.

Pěstování

Mateřídoušku je dobré předpěstovat od března do května. Poté ji přesadíme na stanoviště, které by mělo byt slunné s písčitou půdou. Na pěstování je mateřídouška zcela nenáročná, neboť je plně mrazuvzdorná. Na stálém stanovišti vydrží i po několik let.
Listy mateřídoušky sklízíme před nebo za rozkvětu rostliny. Listy můžeme sušit v trsech zavěšených na provázku.

Použití v kuchyni

mateřídouška

Listy planých druhů mateřídoušek ve směsi s petrželí a bobkovým listem se hodí k přípravě masa. Dávají se do masových vývarů, k marinované rybě, do nádivek, omáček, polévek, vždy však v opatrných dávkách, protože čerstvá mateřídouška je velmi aromatická. Květy mateřídoušky jsou oblíbené pro včely, proto je vynikající a v kuchyni hodně používaný i med z mateřídoušky. Mateřídouška dokáže velmi snadno nahradit aromatičtější středomořský tymián, s nímž patří do jedné rodiny.

Využití v lékařství

mateřídouškaExtrakt z mateřídoušky se používá jako účinný prostředek proti kašli, dobře rozpouštějící hleny. Doporučuje se při chřipce a jiných onemocněních, při kterých je dobré se vypotit. Také se užívá při žaludečních a střevních potížích, proti nadýmání nebo k dezinfekci močových cest a jako protiprůjmový prostředek.
Zevně se droga používá k obkladům na zánětlivá onemocnění pokožky, jako kloktadlo s dezodoračním a dezinfekčním účinkem, při zánětech dutiny ústní, k posilujícím koupelím a při revmatismu. Mateřídouškovou silicí se také parfémují mýdla a koupelové přísady.

Mateřídouška v magii

Mateřídouška byla oblíbenou už ve starém Egyptě. Tinktury a oleje s mateřídouškou se dokonce používaly při balzamování mumií. Mateřídouška je nazývána bylinou odvahy, neboť už ve starověku ji válečníci používali do koupele před svým tažením. V dobách křížových tažení ji dokonce dámy vyšívaly na šátky pro své rytíře. Také se traduje, že polštářek vycpaný mateřídouškou zahání noční děsy a prý, když jdete na pohřeb, tak je dobré u sebe mít snítku mateřídoušky, abyste zapudili negativní vlivy truchlících.

Mateřídouška očima čtenářky Janiny
Mateřídoušku mám odjakživa spojenou s Kyticí od Karla Jaromíra Erbena, kterou jsme se museli učit ve škole nazpaměť. Tak trochu jsem se této rostlinky bála, snad díky zažitým veršům, působila na mě příliš „hřbitovně“. Asi si půjdu udělat mateřídouškovou koupel, abych si dodala více odvahy. :) Naložíte se do této lázně se mnou?

Mateřídoušková koupel
400 g čerstvé nebo 40 g sušené natě mateřídoušky vsypeme do 1 a ½ litru vody. Potom to necháme přejít varem, přecedíme a vlijeme do vany, kde už máme vodu napuštěnou do takové míry, abychom byly ponořené celým tělem. Ve vaně si poležíme alespoň půl hodiny. Uvádí se, že tato koupel je vhodná proti nervozitě.

Příště: šafrán

použitý zdroj: Lesley Bremnessová, Bylinář - zdraví, krása a radost, Fortuna Print, 1990

Čtěte také:

Reklama