Bylinky jsou rostliny, které nám slouží a těší nás. Jsou naším těsným spojením s přírodou. Bývaly doby, kdy všechny rostliny byly pro lidstvo důležité. Bývaly považovány za děti Matky Přírody. Některé zůstaly těmi dětmi dodnes.

Vítejte u krásného, zdravého a voňavého tématu, ve kterém jsme si představily už řadu bylinek, ať už známých nebo méně známých. Bylinku, o které si budeme povídat dnes, však zná už téměř každé malé dítě. Jde o voňavý heřmánek pravý.

heřmánek

Původ

Heřmánek je nejstarší a nejznámější léčivá rostlina, která má svůj původ ve středomořské oblasti. U nás zdomácněl jako plevelná rostlina, rostoucí ve velkých skupinách v suchých, lehkých půdách a na okrajích polí, vždy na slunečném místě. Tento „plevel“ byl však v minulosti pěstován také jako velmi vzácná bylina v italských klášterech a cenili si ho v královských zahradách. Ve starém Egyptě byl heřmánek zasvěcen bohu Slunce jako zdroj života a světla a ve starověkém Řecku ho už Hippokrates používal například proti horečce.

Pěstování

Heřmánek by neměl chybět na žádné bylinkové zahrádce. Semena se mohou vysévat brzy na jaře, v létě, ale i na podzim, podle toho, kdy plánujeme sběr. Vysévají do mělkých rýh 1,5 cm hlubokých, jejich klíčivost je až 90%. Heřmánek je sice jednoletá rostlinka, ale tam, kde už byl jednou pěstován, mohou na jaře z vypadaných semen vyrůst nové rostlinky. Kvete od května do srpna drobnými bílými kvítky s výrazným žlutým středem. Květy se sbírají průběžně po celé léto a suší se v tenkých vrstvách pomalu, ve stínu při teplotě nepřesahující 40 °C.

Použití v kuchyni

V kuchyni se s heřmánkem setkáváme především ve formě čajů, které jsou vynikajícím lékem proti nadýmání a žaludečním křečím. Jeho latinský název „matrix“ znamená děloha-lůno, což svědčí o použití heřmánku při bolestivé menstruaci.
Pozor na kombinaci heřmánkového čaje s cukrem.

Pokud podáváte heřmánkový čaj dětem jako přírodní lék při angíně, vyhněte se pokušení čaj osladit. Cukr totiž zhoršuje zduření sliznic a mandlí.

Využití v lékařství

Heřmánek má protizánětlivé a hojivé účinky, působí proti křečím a nadýmání, podporuje pocení. Velký význam má při léčení kolik u kojenců a v kojenecké kosmetice. Je součástí dětských čajových směsí, přidává se do koupelí, krémů a ústních vod. Nálev z heřmánku zesvětluje vlasy a uklidňuje podrážděnou pokožku. Květy lze používat jako přírodní barvivo k dosažení žlutohnědého barevného tónu. Heřmánek lze využít i při léčení ekzémů a astmatu. Jako přírodní lék pomáhá také při depresích.
Skvěle účinkuje ve formě obkladů či koupelí a zabírá také třeba na zánět spojivek, kdy se doporučuje vychlazené sáčky heřmánkového čaje přikládat na 5–10 minut na oči.  

Heřmánek v magii

Heřmánek je jednou z hlavních ingrediencí nápojů lásky. Jelikož jde o sluneční rostlinu, plnou energie, traduje se, že zlepšuje náladu a přitahuje úspěch. Dříve se kytička heřmánku zavěšovala dětem nad postýlku, aby je chránila před nemocemi a aby hned spaly. Když si ji prý pověsí nad postel dospělí, chrání je před temnými silami. Jen aby ale také hned nespali, to by pak neměli ty děti. :)

Heřmánek očima čtenářky Janiny
Heřmánek je moje nejoblíbenější bylinka, kterou mám spojenou s vůní léta a prázdninami u babičky. V období puberty se mi hodně mastily vlasy a babička mi vždycky dělala heřmánkový zábal, aby se mi tolik nemastily. Dodnes mám na něj schovaný recept, který jsem si tehdy napsala, a i když jsem ho už dávno nepoužila, ráda se s vámi o něj podělím.
Heřmánkový zábal:
Lžíci heřmánkového květu nechejte luhovat čtyři hodiny ve třech lžících vody. Pak to dobře vymačkejte a vymačkanou tekutinu smíchejte se sněhem z jednoho vaječného bílku (nejlépe domácího). Vzniklou pěnu vetřete do vlasů a zábal nechejte působit na hlavě, dokud úplně neuschne. Potom vlasy důkladně opláchněte. Pokud máte vlasy husté a dlouhé, můžete použít dvojitou dávku. Tyto zábaly provádějte jednou týdně.

Příště: fenykl obecný

použitý zdroj: Zdroj: Lesley Bremnessová, Bylinář - zdraví, krása a radost, Fortuna Print, 1990

Čtěte také:

Bylinky známé i méně známé: meduňka lékařská

Reklama