Bylinky jsou rostliny, které nám slouží a těší nás. Jsou naším těsným spojením s přírodou. Bývaly doby, kdy všechny rostliny byly pro lidstvo důležité. Bývaly považovány za děti Matky Přírody. Některé zůstaly těmi dětmi dodnes.
Vítejte u krásného, zdravého a voňavého tématu, ve kterém jsme si představily už řadu bylinek, ať už známých nebo méně známých. Bylinku, o které si budeme povídat dnes, však zná už téměř každé malé dítě. Jde o voňavý heřmánek pravý.
Původ
Heřmánek je nejstarší a nejznámější léčivá rostlina, která má svůj původ ve středomořské oblasti. U nás zdomácněl jako plevelná rostlina, rostoucí ve velkých skupinách v suchých, lehkých půdách a na okrajích polí, vždy na slunečném místě. Tento „plevel“ byl však v minulosti pěstován také jako velmi vzácná bylina v italských klášterech a cenili si ho v královských zahradách. Ve starém Egyptě byl heřmánek zasvěcen bohu Slunce jako zdroj života a světla a ve starověkém Řecku ho už Hippokrates používal například proti horečce.
Pěstování
Heřmánek by neměl chybět na žádné bylinkové zahrádce. Semena se mohou vysévat brzy na jaře, v létě, ale i na podzim, podle toho, kdy plánujeme sběr. Vysévají do mělkých rýh 1,5 cm hlubokých, jejich klíčivost je až 90%. Heřmánek je sice jednoletá rostlinka, ale tam, kde už byl jednou pěstován, mohou na jaře z vypadaných semen vyrůst nové rostlinky. Kvete od května do srpna drobnými bílými kvítky s výrazným žlutým středem. Květy se sbírají průběžně po celé léto a suší se v tenkých vrstvách pomalu, ve stínu při teplotě nepřesahující 40 °C.
Použití v kuchyni
V kuchyni se s heřmánkem setkáváme především ve formě čajů, které jsou vynikajícím lékem proti nadýmání a žaludečním křečím. Jeho latinský název „matrix“ znamená děloha-lůno, což svědčí o použití heřmánku při bolestivé menstruaci.
Pozor na kombinaci heřmánkového čaje s cukrem.
Pokud podáváte heřmánkový čaj dětem jako přírodní lék při angíně, vyhněte se pokušení čaj osladit. Cukr totiž zhoršuje zduření sliznic a mandlí.
Využití v lékařství
Heřmánek má protizánětlivé a hojivé účinky, působí proti křečím a nadýmání, podporuje pocení. Velký význam má při léčení kolik u kojenců a v kojenecké kosmetice. Je součástí dětských čajových směsí, přidává se do koupelí, krémů a ústních vod. Nálev z heřmánku zesvětluje vlasy a uklidňuje podrážděnou pokožku. Květy lze používat jako přírodní barvivo k dosažení žlutohnědého barevného tónu. Heřmánek lze využít i při léčení ekzémů a astmatu. Jako přírodní lék pomáhá také při depresích.
Skvěle účinkuje ve formě obkladů či koupelí a zabírá také třeba na zánět spojivek, kdy se doporučuje vychlazené sáčky heřmánkového čaje přikládat na 5–10 minut na oči.
Heřmánek v magii
Heřmánek je jednou z hlavních ingrediencí nápojů lásky. Jelikož jde o sluneční rostlinu, plnou energie, traduje se, že zlepšuje náladu a přitahuje úspěch. Dříve se kytička heřmánku zavěšovala dětem nad postýlku, aby je chránila před nemocemi a aby hned spaly. Když si ji prý pověsí nad postel dospělí, chrání je před temnými silami. Jen aby ale také hned nespali, to by pak neměli ty děti. :)
Heřmánek očima čtenářky Janiny Heřmánek je moje nejoblíbenější bylinka, kterou mám spojenou s vůní léta a prázdninami u babičky. V období puberty se mi hodně mastily vlasy a babička mi vždycky dělala heřmánkový zábal, aby se mi tolik nemastily. Dodnes mám na něj schovaný recept, který jsem si tehdy napsala, a i když jsem ho už dávno nepoužila, ráda se s vámi o něj podělím. Heřmánkový zábal: Lžíci heřmánkového květu nechejte luhovat čtyři hodiny ve třech lžících vody. Pak to dobře vymačkejte a vymačkanou tekutinu smíchejte se sněhem z jednoho vaječného bílku (nejlépe domácího). Vzniklou pěnu vetřete do vlasů a zábal nechejte působit na hlavě, dokud úplně neuschne. Potom vlasy důkladně opláchněte. Pokud máte vlasy husté a dlouhé, můžete použít dvojitou dávku. Tyto zábaly provádějte jednou týdně. |
---|
Příště: fenykl obecný
použitý zdroj: Zdroj: Lesley Bremnessová, Bylinář - zdraví, krása a radost, Fortuna Print, 1990
Čtěte také:
Bylinky známé i méně známé: meduňka lékařská
- Bylinky známé i méně známé: Levandule lékařská
- Bylinky známé i méně známé: anýz vonný
- Bylinky známé i méně známé: libeček lékařský
- Bylinky známé i méně známé: máta peprná
- Bylinky známé i méně známé: dnes bazalka
Nový komentář
Komentáře
poučný článek
Heřmánek si suším na čaj.
Včera jsem si koupila v lekárně sypaný
Klasika, používám i na vlasy nebo do koupele
heřmánek mít doma musím
čaj z heřmánku si občas uvařím
Pekny clanek, kdysi jsme jezdili do Jeseniku a sbirali ruzne druhy bylinek vcetne hermanku, ktery krasne voni a caj z neho je vynikajici.
heřmánek mi nesmí doma chybět
Nedávno Anička utrhla odkvětlý heřmánek. Tak jsem ji vysvětlovala, že kytičku nemůže jen tak trhat a zahodit, že to kytičku bolí. Anička mě uzemnila tím, že to není kytička, ale přeci heřmánek! Asi to pochytila u babičky, já ji to systematicky ještě neučím.
bylinky jsou to prvni,kde hledam pomoc,pokud mam nejaky problem
Heřmánek mi připomíná dobu, kdy byly děti malé. Býval nakreslený na dětském mýdle. Později jsem na koupání používala heřmánkovou tinkturu.
Koukám , že nejsem první, kdo má zkušenost s heřmánkem na vlasy. To je tak, když přečtu článek a nečtu diskusi
ladouch — #12 to aj ja kdyz byla cacorka mensi tez jsem ji hermankem oplachovala vlasy a tez ho hodne pouzivam kdyz cacorku boli bricho
Moje babička si odvarem s heřmánku po každém umytí vlasů polévala jako poslední oplach vlasů, aby měla světlé vlasy. Používáním docílíte hezkého plavého odstínu, pokud nejste tedy tmavovlasá
Heřmánek je snad nejznámější - a taky moc krásný - taková malá kopretinka...
Trefa:hermanek kazdy rok susime a v zime pouzivame na caj.
Heřmánek je výborná bylinka, také jsme ho používali na oplachování vlasů, a čajík je moc dobrý, dávám do něj i med.
S heřmánkem se mi pojí vzpomínka na dětství - moje mamka ho používala oplachování vlasů. Heřmánek má další využití - pohozený, sušený odpuzuje myši v zahradních stavbách. doporučuji z vlastní zkušenosti..
Já pila heřmánkový čaj ze sušeného heřmánku při menstruačních bolestech.
Hařmánek doma nechybí