Bylinky jsou rostliny, které nám slouží a těší nás. Jsou naším těsným spojením s přírodou. Bývaly doby, kdy všechny rostliny byly pro lidstvo důležité. Bývaly považovány za děti Matky Přírody. Některé zůstaly těmi dětmi dodnes.
Vítejte u krásného, zdravého a voňavého tématu, který minulý týden odstartovala rostlinka zvaná bazalka. Dnes za ní následuje čím dál více oblíbená máta peprná.
Prapůvod
V řecké mytologii byla Mentha nymfa, kterou miloval Pluto. Avšak poté, co mu na jeho milostné spády přišla jeho žárlivá manželka, musel Menthu proměnit ve voňavou bylinu.
Máta je vysoce ceněnou bylinou, o níž se zmiňuje už Bible. V té se uvádí, že farizejové vybírali desátky v mátě, kopru a kmínu.
Židé ji kladli na podlahy synagog a o několik století později převzali tento zvyk i křesťané v italských kostelích.
Jako voňavku a na výplachy ji používali staří Egypťané a v Japonsku si ji cenili natolik, že kuličky uhnětené z mátových listů si vkládali do kapes svého oblečení. Kolem 9. století se do Evropy dostaly mimoevropské máty, stanovit počet jejich druhů je však velmi obtížné a tak se zaměříme na jednu z nejrozšířenějších, mátu peprnou, která pochází původem z Anglie.
Pěstování
Mátu je lepší sázet pouze jako sazenici, pěstování ze semen nebývá úspěšné. Sazenici si můžete vypěstovat sami z oddenkových nebo stonkových řízků, které umístíte do vody, kde zakoření, nebo si ji můžete zakoupit v květinářství. Máta se sází na jaře, v dubnu nebo březnu, anebo také začátkem podzimu, v září. Je velmi citlivá na sucho, proto se sází do provlhčené půdy. Nejlépe na zahradu nebo do truhlíku na balkon, hlavně však do míst, kde bude chráněna před větrem a ostrým sluncem.
Sklizeň
Listy máty se sklízí před rozkvětem. Ustřihnou se vždy jen vrcholky výhonků s mladými listy. Pod řezem se vytvoří nové výhonky s novými listy. Mátu, coby aromatickou rostlinku, sklízíme pokud možno v poledne.
Využití v kuchyni
Máta peprná se používá zejména do velmi oblíbeného nápoje Mojito, který se dobře pije nejen v letních měsících. Je výborná také při zdobení různých pokrmů, ať už ovocných pohárů, salátů či masa. Dlouhodobě bez vedlejších účinků, ji můžeme pít v čajových směsích. Pokud ji však pijeme samostatně, je dobré každých deset dní udělat týdenní pauzu.
Využití v léčitelství
V léčitelství se máta používá nejen zevně, ale i vnitřně.
Zevní použití
Hlavní složkou je mentol, který vyvolává pocit chladu a znecitlivuje, čímž se ztrácejí nepříjemné pocity jako svědění, mírná bolestivost i podráždění. Při vnějším použití je tedy výborná jako odvar na výplachy při bolestech zubů a dásní. Mentol bývá součástí protirevmatických a osvěžujících mastí a mazání. Máta je jednou z bylin, která uvolňuje nos při rýmě či nachlazení.
Vnitřní použití
Největší uplatnění je při všech druzích žaludečních potíží, mírní křeče a napětí svaloviny střevní stěny. Zlepšuje žaludeční nevolnost při kocovině, zastavuje zvracení, léčí koliky a nemoci střev, pomáhá rozpouštět žlučové kameny. Máta působí proti nadýmání a má příznivý vliv na nervovou soustavu, neboť silice potlačuje citlivost nervových zakončení. Z máty se připravují různé čaje, které se pijí při nachlazení či chřipce. Mátový čaj je vhodným doplňkem při nechutenství a poruchách trávení.
Máta v magii
Podle staré anglické pověry lístek máty v peněžence zajistí svému nositeli finanční blahobyt. V magii je máta zasvěcena planetě Venuši a živlu Vzduchu. Působí proto tam, kde jsou naše city propojeny s našimi myšlenkami a pomáhá nám najít ztracený klid. Když prý pokropíme čajem z máty místo, kde se udála hádka, do tohoto místa se navrátí zpět příjemná a klidná atmosféra.
Závěrem
Doufám, že jsme vám naladila příjemnou a klidnou atmosféru i tímto článkem. A aby byla ještě pohodovější, na závěr přidáváme recept na osvěžující mátovou citronádu
Mátová citronáda
Ingredience
- kostky ledu
- 2-3 lžíce hnědého cukru
- 2 ks citronu
- 1-1,5 l studené vody
- 1-2 hrstí čerstvé máty
Postup
Natrhané lístky máty promneme v ruce a vložíme do nádoby. Pečlivě omyté citrony přes ruku nebo přes lis (kvůli peckám) lehce vymačkáme a poté rozkrájíme na osminky. Citrony, šťávu z nich, mátu a cukr promíchám a pokud možno trochu rozmělníme. Zalijeme studenou vodou a přidáme led. Vše lehce promícháme. Podáváme ve vyšší sklenici s brčkem (slámkou). Na zdraví!
Příště: libeček lékařský
Zdroj: Lesley Bremnessová, Bylinář - zdraví, krása a radost, Fortuna Print, 1990 a www.recepty.vareni.cz
Nový komentář
Komentáře
Tyhle články taky ráda čtu :) člověk se více dozví a rad není nikdy dost :) zajímal me hotdrink od švýcarské firmy Herbalmed. Když jsem měla rýmu a už jsem cítila, že na mě něco leze, tak jsem si ho koupila a přesdědčil mě. Byla jsem zachvíli fit a rýma byla fuč. Navíc se mě líbí, že se může kombinovat s jinými léky a má super cenu.
poučný článek
delfi.na — #41 jj.tyhle články o bylinkách se mi moc líbí,něco už vím,něco se tu dočtu poprvé
v neděli na zahradě si neteř (10 let) udělala mátový čaj a ptá se: "tetko k čemu je máta dobrá, mi to tak chutná" Mno už vím a můžu jí dát vyčerpávající odpověĎ
Kupuji mátový čaj, ale rostlinku máty jsem si ještě nepořídila
Trochu máty jsme si vykopali i s kořeny na zahradě a zasadili. Teď mi dělá na okně radost. Citronádu z ní dělám taky, ale tak, že lístky zaliji trochou horké vody, nechám do druhého dne, až voda schladne a doliju studenou vodou. Přidám vymačkaný citron. Bez cukru.
Letos mám mátu na zahrádce poprvé a už z ní mám radost, jaká je pěkná. Určitě ji využiji dle výše uvedeného článku.
Ráda čtu povídání o bylinkách, ráda je pěstuji na zahrádce, ale někdy nestíhám včas otrhat. Mátovou limonádu si vyzkouším, dělám mátový sirup, který je moc dobrý.
Máta mi moc pomáhá,používám stále.
Máta je výborná bylinka,dobrá na čaj proti trávení,ale těm pověrám bych nevěřila.
Trefa:z maty si nekdy varim caj.
Bylinky pěstuji na zahradě, mezi nimi i mátu. Výborný čaj.
mátu nemusím
mátu mohu,nejraději ji mám v mojitu
Nemám ráda peprmint. Mátu jedině v mojitu.
Máta je báječná bylinka, už nám jednu dávku zlikvidovala mandelinka mátová. Máme další tak uvidíme jak to dopadne.
Tak máta je asi jediná bylinka,kterou můžu.A pak libeček,ten přímo miluju.
mám ráda mátový čaj a v mojitu to nemá taky chybu
Miluju čokoládu s mátovou příchutí.
Na chuťově dobrou mátu jsem dosud narazila pouze v restauraci, kde jsme si objednali nápoj.
Ze semena, které jsem koupila v balíčku v obchodě, jsem rostliny vypěstovala, ale ještě ráda jsem byla, kdy jsem všechny výhonky v zahrádce zlikvidovala. Vůbec nebyla chuťově dobrá. Koupila jsem si další rostlinku přímo v květináči, od zahradníka. Roste pomalu, taky tu chuť nemá, abych ji mohla využít jen tak do čisté vody. Jak dlouho budu ještě hledat mátu peprnou? Trochu závidím "Hanice", která už tu pravou snad našla.