Bylinky jsou rostliny, které nám slouží a těší nás. Jsou naším těsným spojením s přírodou. Bývaly doby, kdy všechny rostliny byly pro lidstvo důležité. Bývaly považovány za děti Matky Přírody. Některé zůstaly těmi dětmi dodnes.
Kdo má rád příjemnou vůni a miluje květiny, musí uznat, že právě levandule patří k nejkrásnějším a nejaromatičtějším bylinkovým květinám. Nedostatek vitamínů v ní obsažen je absolutně vyvážen nádhernou vůní, která se z ní line.
Původ
Název levandule pochází z latinského slova „lavare“, což znamená omývat se. Již staří Řekové znali blahodárné účinky této rostliny a s oblibou ji přidávali do koupele. Sami Řekové předepisovali užívání levandule jako zaručený prostředek proti kašli. Ve středověku se levandule používala hodně k překrytí pachu v domácnostech i na ulicích. Dokonce šly zkazky o tom, že kdo používá levandulovou silici, vyhne se tak moru.
Pěstování
Levandule je pěstována jako okrasa na našich zahrádkách. Dobře se vyjímá jako živý plot. Můžeme ji ale pěstovat i v truhlíku na balkóně, nejlépe na přímém slunci. Toto místo nám zaručí její intenzivní barvu i vůni. Levandule má ráda lehkou a spíše suchou zeminu. Množí se jednak ze semen, jednak řízkováním. Bylinné řízky se odebírají z již vzrostlých rostlin. Od prvního roku je dobré levanduli prořezávat. Z rostlinky se sbírají a používají zejména květy. Levandule běžně kvete v závislosti na druhu a podmínkách od června do srpna. Nejvhodnější doba pro jejich sběr je těsně před rozkvětem. Stonky s květy sušíme nejlépe svázané do menších kytiček a zavěšené, samotná květenství pak v tenké vrstvě na roštech či papíře.
Použití v kuchyni
Listy levandule můžeme v malém množství přidat k pečeným masům a rybám, hodí se do houbových jídel a salátů. Lze ji také kombinovat, nejlépe s rozmarýnem, bazalkou a cibulí. Levandule tvoří i nedílnou součást Provensálského koření. Pro svou nahořklou chuť a výrazné aroma je však potřeba s ní opatrně. Sušené květy se už tradičně používají pro přípravu čaje, který má relaxační a uklidňující účinky.
Léčivé účinky
V léčitelství se levandule využívá jak při vnitřním, tak při vnějším použití.
- Čaj z levandule je vhodný proti nespavosti, nervozitě, odbourává stres, deprese, pocity napětí. Levandulový čaj je vhodný také při trávicích potížích, pomáhá při bolestech hlavy.
- V lékárnách a specializovaných prodejnách lze také koupit levandulové výtažky, tinktury a oleje. Při bolestivé menstruaci se doporučuje vmasírovat levandulový olej do oblasti podbřišku. Velmi oblíbený je levandulový olejíček nakapaný do aromalampičky, který zmírňuje bolest hlavy a pomáhá proti kašli. Uvolňované silice snižují krevní tlak a uvolňují napětí. Léčivé účinky jsou obsaženy právě v silici.
- Levandulová tinktura pomáhá při léčbě lupů či nadměrném vypadávání vlasů. Lokálně se dokonce používá proti plešatosti. S levandulí je možné se setkat také u šampónů a mýdel.
- Voňavé levandulové polštářky krásně provoní náš byt. Uložené v šatní skříni bezpečně odpudí moly a také komáry.
Pozn. Těhotné ženy by se měly užívání levandule vyhnout.
Levandule v magii
V 17. století se tendenční myslitel Izaak Walton vyjádřil slovy: „Toužím být v domě, kde prostěradlo voní levandulí.“ Vůně levandule totiž prý vyvolává sexuální touhy a vzrušení. Darovaná snítka pak prý zaručeně ochrání před všemi nemocemi. A i kdyby ani jedno z toho neplatilo, alespoň váš byt krásně provoní.
Levandule očima naší čtenářky Tiny5 Levandule nám roste zahradě u skalky. Suším ji ve svazcích po celém domě. Je to i pěkná dekorace. Sušené květy levandule dávám také do pytlíčků, které dávám do prádelníků a do skříní. Jejich vůně odrazuje moly. Moje babička přidávala květy levandule také do džemů. Olejíček z levandulí je dobrý také na štípnutí od komárů anebo od vos. Potřete jím postižené místo a za chvilku o nějakém píchnutí ani nevíte. A ještě krásně voníte. :) |
---|
Příště: šalvěj lékařská
použitý zdroj: Zdroj: Lesley Bremnessová, Bylinář - zdraví, krása a radost, Fortuna Print, 1990
Čtěte také:
- Bylinky známé i méně známé: anýz vonný
- Bylinky známé i méně známé: libeček lékařský
- Bylinky známé i méně známé: máta peprná
- Bylinky známé i méně známé: dnes bazalka
Nový komentář
Komentáře
Miluji levanduli,letos jsem si ji koupila na zahrádku,ale kocour od sousedů,co k nám chodí ,když nejsme doma mi ji vyhrabal.Tak musím příští rok akci zopakovat.
Levanduli si budu muset koupit na zahradu, líbí se mi.
Levandulu vážně miluju :) jsem do ní úplný fanatik
mám na zahrádce
Musím si levanduli nasušit a udělat si polštářek do postele,aby se mi dobře spalo.
Levandule je krásná, líbí se mi, jak krásně voní
Levandule je krásná na zahrádce a krásně voní mám ji ráda
tak už přemýšlím,že ji koupím na zahrádku
Letošní mrazy se mi na nich podepsaly.
ano mám ráda její vůni
mám levandulový pytlíček na usínání
Levanduli znám jenom jako květinu, v kuchyni jsem ji ještě nepoužila.
Taky mám na zahradě dva větší keříky levandule. Když jdu kolem, vždy se u nich zastavím, naberu tu vůni , jinak to ani nejde. Vždy mne ta vůně zastaví, abych se jí nadechla,Po ostříhání si dávám svazečky do skříní. Vůně se tam drží docela dlouho
Jako vůni bych ji brala v bytě.
Tak ve vaření levanduli nepoužívám a nemám ráda ani moc provensálské koření ,ale třeba do paštiky ho přidávám.Levanduli mám ráda pro její vůni a při jejím vyslovení se zasním a vidím modré lány v Provance.
levandulovou vůni mám ráda
levanduli mám ráda hlavně pro její vuni
Vůni levandule mám ráda.
Trefa:to jsem nevedela ze levandule pomaha pri vypadavani vlasu.vyskousime.mam ji na zahradce.
hubajda — #33 My máme zasíťkovaná okna, ale dveřmi na zahradu by nějaký mohl vlítnout. Že bych tam preventivně vysadila
Je fakt, že když jsem bydlela na Slezské v OVě, měli jsme levandulí hodně, přesto žrali pekelně. Ale tam je to venku v noci děsné levandule-nelevandule