Bylinky jsou rostliny, které nám slouží a těší nás. Jsou naším těsným spojením s přírodou. Bývaly doby, kdy všechny rostliny byly pro lidstvo důležité. Bývaly považovány za děti Matky Přírody. Některé zůstaly těmi dětmi dodnes.

Po několik týdnů si budeme „vyprávět“ o bylinkách. O známých i méně známých. O bylinkách rostoucích volně v přírodě, anebo pěstovaných na našich zahrádkách a balkonech. O bylinkách tuzemských i cizokrajných. O jejich původu, významu a využití.

Vítejte u krásného, zdravého a voňavého tématu, který otvírá rostlinka zvaná bazalka.

bazalka

BAZALKA

Původ

Původní oblastí volného výskytu bazalky je Indie a jiné tropické oblasti Asie. Do Evropy byla přivezena v polovině 16. století a v současnosti se pěstuje většinou na zahradách, zřídka zplaní.

Pěstování

Bazalku si bez problémů můžete vypěstovat doma. Stačí jen okenní parapet či balkón s truhlíkem. Můžete si buď zakoupit předpěstovanou rostlinku, kterou zasadíte v květnu na záhony, anebo si můžete vypěstovat ze semínka, které vsaďte v měsíci dubnu či březnu do nádob naplněných hlínou. Semínka zasejte řídce a jen zlehounka přitlačte prstem. Bazalka potřebuje dostatek světla a vody. Zalévejte ji 2x denně, ráno a večer. Zhruba za tři týdny najdete vzrostlé rostlinky, které přesaďte si je do větších truhlíků nebo koncem května přímo na záhon. Při přesazování ji vytáhněte lehce za listy a dávejte pozor, aby se nepoškodily kořínky.
Bazalka nesnáší vítr, chlad a mráz. Pokud ji potká dlouhá doba zimy a vlhkého počasí, trpí plísněmi.
Pokud chcete, aby vám bazalka vydržela dlouho, je třeba ji postupně zaštipovat, aby nevykvetla. Rozmnožuje se semeny nebo řízky. Řízkování je třeba provést v měsíci červenci nebo srpnu.
Na zahrádce pěstujte bazalku vedle rajčat. Prý zvýší jejich vůni.

Sklizeň

Mladé výhonky a listy používejte během celého růstu až do začátku kvetení. Nejsilnější aroma má právě před květem. Jakmile se začnou objevovat bílé květy, nastává čas sběru. Období květu bazalky je nejlepší pro celkovou sklizeň.
Během června si pořiďte první zásobu křehkých lístků, a jelikož rostlinky seříznete a nevytrhnete, v září vás čeká druhá úroda. Nicméně bazalku si můžete znovu zaset i na podzim, ale to už jedině do skleníků nebo doma v příznivých podmínkách.

Využití v kuchyni

Používá se buď čerstvá přímo z květináče, nebo sušená. Nejčastěji se využívají lístky, které můžete nechat celé nebo je nasekat, rozdrtit či natrhat. Bazalku používejte čerstvou, ale lze ji také zmrazit. Výrazná chuť bazalky se znásobí tepelným zpracováním. Proto se často používá do polévek, omáček, pizz, těstovin, luštěnin, k rybám, hodí se všem druhům masa, ať už k pečeným nebo grilovaným. Ve studené kuchyni je typická pro bylinkové octy, marinády, dresinky a saláty.

Využití v léčitelství

Bazalka je vyhledávaná pro velký obsah silic, tříslovin, minerálních látek a vitaminu C. Dále pomáhá podpořit chuť k jídlu, působí proti nadýmání a odbourává tuky. Využívá se také při problému s nespavostí, zmírňuje bolesti hlavy a odstraňuje pocity úzkosti. Pomáhá na afty v ústech nebo při zánětu dásní. Obklady z bazalky se dávají také na opruzeniny, při bodnutí hmyzem nebo rány, které se nechtějí hojit. Využívá se rovněž při bolestech kloubů či revmatu. Bazalkové obklady pomohou špatně se hojícím ranám, při bodnutí hmyzem nebo na opruzeniny. Hodí se také při bolestech kloubů, pohmožděninách či revmatických obtížích. Bazalka se nedoporučuje užívat v těhotenství a době kojení, také není vhodná užívat do 12 let dítěte.

Bazalka v magii

V magii se používá bazalka na vykouření negativních sil z domova. Pokud chcete zajistit pořádnou ochranu a očistu stačí nasypat trochu bazalky do každého roku v místnosti a přidejte si jí i do koupele. Bývá také často spojována se smrtí a nesmrtelností. Také se traduje, že nápoj z lístků bazalky umí zbavit opilosti a napomáhá lásce.

Závěrem

Už za časů našich předků byla bazalka považována za posvátnou bylinu, jež má mocné kouzlo. Pokud ji prý někdo nosí v kapse, přitáhne dotyčnému milence a zajistí peníze.
Těch je vždycky potřeba, o důvod víc mít doma na zahrádce nebo v květináči bylinku zvanou bazalka.

Příště: máta peprná

Zdroj: Lesley Bremnessová, Bylinář - zdraví, krása a radost, Fortuna Print, 1990


Reklama