Potíže s tlakem, častější zapomnětlivost, křečové žíly a mnoho dalších neduhů může přijít s nekompromisně stoupajícím věkem. Stále více starších žen se uchyluje k přírodní medicíně. Víte, které bylinky se užívají při léčbě či prevenci potíží spojených se stárnutím? Tady jsou:

 

Srdeční těžkosti

Příznakem srdečních těžkostí může být pocit tlaku či stísněnosti, bušení a bolesti u srdce. Proti těmto potížím se v léčitelství užívá především meduňka a hloh.

Meduňka lékařská je přírodní sedativum. Zklidňuje organismus, blahodárně působí na krevní oběh a odstraňuje bolest hlavy. Uplatnění najde i při bolestivé menstruaci.
Příprava čaje: 1-2 čajové lžičky sušené meduňky se přelijí šálkem vařící vody, vyluhují se v přikryté nádobě 10 minut, poté se scedí. Čaj se pije vždy čerstvý jednou denně.

Hloh byl odedávna považován za rostlinu pospěšnou srdci. Obsahuje látky, které roztahují cévy, a zlepšuje tak jejich průchodnost. Užívá se proti vysokému tlaku, na zklidnění nervové soustavy a upravení činnosti srdečního svalu.

Příprava čaje: 1 lžičku sušených květů, plodů a listů hlohu zalijte 250 ml vroucí vody, nechte 15 minut louhovat a pak nálev sceďte. Užívejte několik týdnů maximálně dva šálky denně.

 

Arteroskleróza

Při arteroskleróze dochází k zužování cév v důsledku vysokého cholesterolu, kouření nebo nedostatku pohybu. Usazeniny, jež se v žilách tvoří, mohou vést i k infarktu myokardu.

S arterosklerózou si poradí česnek. Doporučují se dva až tři stroužky denně. Česnek podobně jako hloh roztahuje cévy a zlepšuje jejich průchodnost. Obsahuje i další cenné látky a vitaminy, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu a hladinu cukru v krvi. Stimuluje činnost srdce a má také protisklerotické účinky.

 

Zapomnětlivost

Zhoršující se paměť způsobuje nedostatečné prokrvení, které se zvyšuje s přibývajícím věkem. Mozek nemá optimální přísun kyslíku. Dochází tak k nesoustředěnosti, roztržitosti a zapomínání. Špatné prokrvení má také na svědomí pocit chladu a studené nohy či dlaně. Na paměť nejlépe účinkuje jinan dvoulaločný, známý též jako ginko biloba. Má na krevní oběh blahodárné účinky. Listy jinanu obsahují cenné látky, které působí jako antioxidant a zpomalují proces stárnutí. Stimuluje krevní oběh, zlepšuje prokrvení především mozku a končetin. Zajišťuje správný chod oběhového systému. Listy jinanu ale obsahují účinné látky v menším množství, proto je lepší užívání přípravků s výtažky jinanu zakoupených v lékárně.

 

Nízký krevní tlak

Malátnost a únava patří mezi nejčastější příznaky nízkého krevního tlaku. Odstranit tyto potíže vám pomůže nejlépe rozmarýnová koupel. Je vynikající jako povzbuzující koupel při melancholických stavech. Má stimulující účinky, proto není vhodná před spaním. Ulevuje od bolestí hlavy, zvyšuje krevní tlak, povzbuzuje paměť a nervový systém. Užívá se i při revmatismu, bolestech svalů a artritidě.

Příprava koupele: 150 g čerstvých nebo sušených listů rozmarýnu zalijte dvěma litry vařící vody a nechte dvacet minut louhovat. Nálev sceďte přes látku do vany a dopusťte vodu. Je možné také listy vložit do plátěného pytlíku a zavěsit ho přímo do proudu vody. V koupeli nesetrvávejte déle než 15 minut.

Vysoký krevní tlak

Zvýšený krevní tlak se projevuje pocením, červenáním v obličeji, zadýcháváním… Ke snížení krevního tlaku se kromě již zmíněné meduňky užívá také kozlík lékařský a šalvěj lékařská. Kozlík má silné protikřečové a klidnící účinky, působí proti srdečním arytmiím, bolestem způsobeným křečí cév, proti strachu, uvolňuje napětí svalstva přes CNS. Rozšiřuje věnčité cévy srdce a navozuje spánek. Užívá se především v období klimakteria.
Příprava čaje: 1-2 čajové lžičky sušeného oddenku s kořeny se přelijí šálkem vařící vody, vyluhují se v přikryté nádobě 10 minut, poté se scedí.
Šalvěj zvyšuje odolnost cévních stěn, je dobrou pomocnicí při cukrovce, působí také proti nadměrnému pocení. Výtažky z listů šalvěje snižují krevní tlak.

Příprava čaje: 1-2 čajové lžičky sušených listů se přelijí šálkem vařící vody, vyluhují se v přikryté nádobě 10 minut, poté se scedí. Pijte jeden šálek čaje denně.

Křečové žíly

Za vznikem křečových žil stojí vysoký cholesterol, dlouhodobé stání nebo sezení, nedostatek pohybu a v neposlední řadě také dědičnost. Proti křečovým žilám se osvědčila mast z měsíčku. Po měsíci užívání by se měl dostavit viditelný efekt. Podobné účinky má také kaštan koňský. Vnitřně se užívá v podobě kapslí nebo kapek, pro zevní užití se doporučuje kaštanová mast. 

 

Klimakterium

Pro prevenci a zmírnění klimakterických projevů se hojně užívá především kontryhel. Typicky ženská rostlina působí blahodárně také na ženský metabolismus a užívá se při bolestivé menstruaci. Má mírný protikřečový a močopudný účinek. Kontryhel je možno užívat dlouhodobě.
Příprava čaje: 1-2 čajové lžičky sušené natě se přelijí šálkem vařící vody, vyluhují se v přikryté nádobě 10 minut, poté se scedí. Čaj se pije vždy čerstvý jednou denně.

 

V případě některých potíží spojených s rostoucím věkem je důležité nezanedbávat klasickou léčbu, bylinky by měly sloužit především jako její podpůrný prostředek. O možnosti využití přírodní medicíny je vhodné se poradit i s ošetřujícím lékařem.

 

Spoléháte se raději na klasickou léčbu, nebo používáte k léčbě vašich neduhů také bylinky? Pijete bylinné čaje, užíváte léčivky jako koření, nebo ve vaší domácnosti nejsou bylinky k vidění?

Reklama