Stará medicína možná znala lék na rakovinu. Je možné, že se lidstvo začne dnes, na počátku 21. století, znovu přiklánět k prastarým metodám léčení? Zdá se vám to jako nesmysl?

 

Novou látku účinkující proti rakovině objevili vědci v rostlině Artemisia annua. Bylina je původem z Asie, ale od středověku se pěstuje i v Evropě. U nás ji známe pod názvem pelyněk roční. Rostlinu zkoumali vědci z Washingtonské univerzity, kteří zjistili, že látka artemisinin. zabíjí rakovinné buňky tisíckrát účinněji než léky využívané v současné onkologii.

 

Účinky látky, kterou lze z pelyňku získat, byly zatím testovány jen v laboratorních podmínkách na lidských nádorových buňkách. Při experimentech na potkanech však dosáhla vynikajících výsledků.

 

Vědci se při pokusech obávali některých vedlejších účinků. Vyšlo však najevo, že vedlejší účinky látky artemisinin jsou nebývale nízké. Na každých 1200 zahubených rakovinných buněk připadne zničení jen jediné buňky zdravé. To v budoucnu umožní podávat onkologicky nemocným pacientům lék i ve větších dávkách.

 

Číňané pelyněk roční používají jako koření a přidávají jej do salátů. Odpradávna byla tato rostlina užívána tak k léčbě různých onemocnění, například malárie.