shutterstock-343083821.jpgFoto: Shutterstock

Na pokožku má léčivé a hojivé účinky. Zklidňuje, regeneruje a zpomaluje stárnutí. Řeč je o měsíčku lékařském.

Je to úžasná bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) s bohatě větvenými lodyhami, podlouhlými listy a žlutými až oranžovými květy. Dorůstá do výšky 80 centimetrů. Vyžaduje slunné a prostorné místo s nepříliš promáčenou půdou. Daří se jí nejvíce v dobře propustné hlinitopísčité půdě, kde je dobře zásobená živinami. Pokud se této bylince daří, kvete v dlouhém období, a to od jara až do pozdního podzimu.

Měsíček lékařský je označovaný také jako anglický marigold nebo šafrán chudáků. Má protizánětlivé, antibakteriální, antiseptické, protivirové, protiplísňové, baktericidní a antioxidační schopnosti. Na pokožku má zklidňující, hojivé, léčivé, regenerační a anti-aging účinky. Snižuje otoky, pomáhá při obnově kožních tkání a tvorbě kolagenu. Chrání před působením volných radikálů a následným poškozením pokožky. Je vhodný na ekzémy, lupénku, lokální alergické reakce i popraskané rty. Doporučuje se také na dětskou, citlivou, podrážděnou, suchou či zánětlivou pokožku.

shutterstock-553160566.jpg

Foto: Shutterstock

Bylinka s příjemnou vůní připomínající citrón, zlepšuje náladu a kognitivní funkce, pomáhá naší mysli při střesu. Tak to je meduňka lékařská.

Je skvělá na suchou a citlivou pokožku. Meduňka lékařská je léčivá rostlina z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Jde o vytrvalou rostlinu, která dorůstá do výšky až jednoho a půl metru. Listy jsou řapíkaté, vejčité a velmi aromatické. Má bílé květy, které rostou mezi červnem a srpnem. Této bylince vyhovují obzvláště chráněná a slunná stanoviště s propustnou humózní půdou.

Meduňka patří k nejpoužívanějším lokálním bylinkám. Má čistící účinky, pomáhá tlumit zarudnutí pokožky a urychlit průběh zánětlivé reakce. Pokožce napomáhá obnovit rovnováhu. Její antioxidační účinky pomáhají předcházet předčasnému stárnutí pokožky.

shutterstock-1540270556.jpg

Foto: Shutterstock

Zklidnit podrážděnou pokožku a hluboce ji hydratovat dokáže rakytník řešetlákový.

Taktéž má vysoký antioxidační potenciál. Rakytník je opadavá dřevina z čeledi hlošinovitých (Elaeagnaceae). Tato rostlina tvoří keře či stromky se zelenými listy, nažloutlými květy a žlutými či oranžovými, někdy až červenými plody. Osa květu se u stromku buď promění v trn, nebo opadá. Plody mohou mít kyselou, nasládlou i hořkou chuť. Zrají v období srpna a září, ale vydrží dlouho do zimy. Síla rakytníkových plodů je známá již dlouhá staletí.

V lidovém lékařství Sibiře, Mongolska i některých oblastí Číny se využívá rakytník už velmi dlouhou dobu. Je také nazýván sibiřským zázrakem. Pomáhá při hojení poškozené pokožky, včetně tvorby jizviček a zmírňuje podráždění po opalování. Vlasy chrání proti působení volných radikálů, které může vést k jejich poškození. Nejen vlasům, ale i pokožce celého těla dodá jemnost a hebkost. Rakytník je skvělý pro každodenní péči o pokožku celého těla.

gsgs.jpg

Havlíkova Apotéka: Tělová maska Meduňka, 348 Kč / Nobilis Tilia: Měsíčkový krém, 199 Kč / Weleda: Vyživující tělové mléko Rakytník, 358 Kč