Zdravý spánek - sen každého člověka. Předpokládám, že základní zásady znáte všichni, a máte tedy jako ložnici velkou místnost, dobře větranou, bez zbytečných předmětů... Postel dobře vybavenou, větratelnou a všechny ostatní náležitosti naprosto k plné spokojenosti všech odborníků na zdravý spánek.

Jenže co s tím, když se odborníci nemohou shodnout? Například v tom, jestli do ložnice patří květináče? Někdo říká, že v žádném případě, protože se na jejich povrchu usazují plísně, ale jiní odborníci říkají, že právě naopak vhodně zvolené rostliny podporují zdravý spánek. Sama volím kompromis - květináče udržuji přiměřeně vlhké a dokud se mi do bytu vešly, měla jsem v ložnici dva veliké eukalypty. Ty totiž čistí ovzduší - což ostatně dělá většina rostlin s velkou listovou plochou. Pokojová máta je v  ložnici také vynikající, jen musíte dát pozor, aby nedošlo k poranění listů těsně před spaním - pak by se totiž pokojem linula silná mentolová vůně, která nemusí být každému příjemná.

A když už jsme u máty, podívejme se, jaké čaje si můžeme dát před spaním. Máta je jedním z nich - tiší bolesti hlavy, bolesti žaludku a také stahy svalů. Pokud nás začínají bolet zuby nebo máme pocit ztuhlých čelistních svalů nebo silný stres, vyplatí se nám namíchat čaj z máty a heřmánku v poměru 1:1 a vypít jej vlažný. Tymián uklidní kašel, pocity dušnosti a úzkostné stavy. Po nadýmavém jídle můžete zkusit čaj, vhodný i pro miminka: kmín, anýz a fenykl v poměru 1:1:1 - necháme čtvrt hodiny vyluhovat a pijeme vlažný. Mateřídouška a nebo estragon uklidňují těžký žaludek. Ovšem to pořád nejsou čaje přímo na spaní - tyhle zatím jenom napravují to, co jsme přes den zanedbali. Přímo pro lepší usínání je meduňka, která uklidňuje a upravuje náladu. Čaj z meduňky můžeme dát i dětem. Pokud chceme usnout rychle, můžeme sáhnout po oreganu (dobromysli). Jak už sám název napovídá, je výsledkem požití takového čaje uklidnění  - a to nejen psychického, ale i vegetativního systému.

Samozřejmě si můžeme ložnici i provonět, ale tady bych radila opatrnost. Do ložnice nepatří květiny mající silnou vůni - i když se nám dobře usíná, výsledným efektem bývá úporná bolest hlavy. Pokud chcete použít květinové vůně, je nejvhodnější pot-pourri, nejlépe převážně růžové. Konvalinky a jasmín nepoužíváme vůbec. Aromaterapeutické vůně použijeme jen ve velice mírné koncentraci. A jaké můžeme zvolit? Všechny uklidňující, tedy meduňku, eukalyptus (máta je hodně ostrá), ze zklidňujících a současně dezinfikujících bych doporučila levanduli. Dále je vhodná růže, růžové dřevo a sladké vůně - santal nebo pomerančové květy. Naopak citrusové vůně dodávají energii.

A na úplný zavěr se můžeme podívat i do polštářků - jestli chcete krásně usínat, určitě máte polštářek z pohankových slupek, který příjemně hřeje, a krásně se na něm leží a sní.

Reklama