zdraví z přírodyPřestože je období jarních chřipek dávno za námi, je nezbytné mít se stále na pozoru. Nikdy nevíte, jaký mikrob či virus číhá právě na vás. Ale víte, jek nejlépe předcházet chorobám? Jak být fit a v pohodě? Prevence by měla být vaším každodenním programem. Chce to jen pár „vychytávek“...

Hlava: Proti bolesti – cvičení a koupel Bolestem hlavy lze předejít cvičením: v uvolněném postoji střídavě zvedáme a spouštíme ramena, alespoň 10 x za sebou. Zabírá rovněž levandulová koupel.

Vonné silice obsažené v levanduli přispívají k uvolnění.

Vlasy: Proti padání a pro regeneraci Vlasové kořínky regeneruje odvar z kopřiv, vlasová maska z olivového oleje se žloutky a také extrakt ze semínek jetele.levandule

Oči: Posílí je modré barvivo z borůvek Funkci sítnice dokáže silně podpořit barvivo bohatě obsažené v borůvkách. Vypijte proto každý den sklenici borůvkové šťávy (nejlépe neslazené).

Zuby: Vápník ochrání sklovinu Kyseliny v potravě agresivně ovlivňují zubní sklovinu. Po kyselém jídle nebo nápoji proto počkejte s čištěním zubů alespoň 15 minut.

Sklovinu zubů posiluje a regeneruje vápník z mléka a mléčných výrobků, případně kalcium v tabletách.

Aloe vera je odjakživa zásobárnou zdraví.
Extrakt a gel koupíte v lékárně.

Imunita: Život bez útoků infekcí Gel z listů aloe vera obsahuje složku posilující imunitní systém. Preventivně působí tři sklenky koncentrované šťávy z aloe denně. V období zvýšeného rizika infekcí kloktejte tinkturu z propolisu (15 kapek do sklenice vlažné vody) nebo olej z čajovníku (7 kapek do sklenky vody, ale alergici pozor!). Před bronchitidou chrání čajová kúra z šalvěje.

Srdce: Věčná pumpa pro život Na příznivou hladinu cholesterinu v krvi působí látky obsažené v artyčoku, česneku a pórku. Funkci srdce posiluje hloh a datle, rýže snižuje otoky nohou (třídenní kúra povoluje denně 250 g vařené rýže a 1 kg ovoce). Proti ranním závratím z nízkého krevního tlaku pomáhá koupel s rozmarýnem.

Datle zvlášť hojně obsahují stopové prvky a vitamin E.
Obojí působí příznivě na srdce a krevní oběh.

datle

Trávení: Vyhněte se problémům Kdo trpí pálením žáhy, měl by po jídle vypít sklenku vody s karlovarskou solí a vyhýbat se příliš sladkým i tučným potravinám. Přebytečné tuky vážou a pomáhají vyloučit hořčiny z ředkviček.

Játra: Artyčoky zbaví tělo jedů Dobře fungující játra jsou nezbytná k vnitřní očistě těla od jedů. Jaterním buňkám poskytne podporu cynarin ze šťávy čerstvých artyčoků. Činnost slinivky břišní (produkuje inzulín) podpoří minimum produktů z bílé mouky a s rafinovaným cukrem ve stravě.

Rýže má prokazatelně odvodňující účinky.
Jezte ji proto jako prevenci otoků.

Vylučování: Ledviny, močový měchýř, střeva Dobrou funkci ledvin podmiňuje dostatek tekutin (nejméně 1,5 litru denně). Složky v kopřivovém, bezovém nebo vřesovém čaji působí močopudně a pročišťují. Na močový měchýř zabírají dýňová semínka a brusinky. Ve střevech jsou přítomny různé užitečné bakterie, které lze podporovat častou konzumací rajčat a kyselého zelí.

Pohyb: Zdravé kosti, svaly a klouby Pravidelný pohyb v rozumné míře působí blahodárně, ale nesmí se přehánět. K ochraně kloubů přispívá vitamin E a také mastné kyseliny omega-3.