Přezdívá se jim repelentní rostliny a k odhánění dotěrného hmyzu sloužily už našim prababičkám. Dobře věděly, proč je sázet pod okna a ke dveřím svých stavení. Ne, nejde o žádné speciální, exotické byliny, které byste musely složitě shánět. Všechny tyto bylinky nejspíš dobře znáte. Spojuje je jedna jediná vlastnost. Intenzivní vůně, která, na rozdíl od našeho nosu, není komárům ani mouchám vůbec libá. Komu ale voní a lákají ho, to jsou opylovači. Takže počítejte s tím, že k vašemu prahu přivábí včely, čmeláky nebo motýly.

Tyto bylinky odradí nevítaný hmyz, ozdobí a provoní posezení a ještě vám poslouží v kuchyni či při léčbě.

Levandule lékařská
Trvalka dorůstající podle druhu až k jednomu metru výšky není vůbec náročná na pěstování. Její intenzivní vůně přetrvá i v sušeném stavu. Podporuje trávení, zlepšuje spánek a pomáhá při depresích a úzkostech.

Rozmarýna lékařská
V nádobách snadno pěstitelná je také kráska původem ze slunného Středomoří. Její vůně se podobá kombinaci kafru a borovice, což nevítaný hmyz skutečně odradí. V kuchyni ji oceníte nejen pro dodání výtečné chuti, ale také kvůli snazšímu trávení. Bylinka zlepšuje krevní oběh i soustředění a má antiseptické a dezinfekční účinky.

Tymián obecný
Tento blízký příbuzný naší mateřídoušky kvete od května až do září, takže je skvělou dekorací. Kromě toho okoření vaše pokrmy, působí protizánětlivě a vyléčí různé neduhy. Například nadýmání, problémy zažívacího traktu, kašel nebo bolest v krku.

Bazalka pravá

Jednoletá aromatická bylinka původem z Indie si skvěle rozumí nejen v salátu s mozzarelou a rajčaty, ale používá se jako univerzální koření. V léčitelství zase zlepšuje trávení a mírní nadýmání, tlumí křeče, nespavost i migrénu, pomáhá při nachlazení. Působí totiž protizánětlivě a také trochu antibioticky.

Dobromysl obecná
Vytrvalou bylinku původem ze Středomoří, která už si ale našla své místo i v různých koutech naší republiky, možná znáte pod názvem oregano. Kromě toho, že je nedílnou součástí pizzy nebo provensálského koření, má i léčivé vlastnosti. Působí protizánětlivě, usnadňuje odkašlávání, zmírňuje křeče.

Svatolína cypřišová
Bylinka známá také pod názvem Santolina nebo svatá rostlina patří nejen do okrasných záhonků, ale pro její vůni a údajné magické účinky také jako vykuřovadlo. Pomáhala také v lidovém léčitelství – třeba na záněty kloubů a problémy s pohybovým aparátem. Kromě toho ji sušenou využijete také jak skvělou dekoraci.

Koriandr setý
Jednoletá rostlina pocházející ze Středomoří je blízkou příbuznou našeho kopru, kmínu a anýzu. Kromě toho, že je žádaný v kuchyni, prospěje také našemu trávení, zmírní zažívací potíže a pomůže také při revmatických bolestech.

Šanta kočičí
Milovníci koček tuto trvalku jistě znají, protože ji jejich čtyřnozí svěřenci doslova zbožňují. Zamilujete si ji ale i vy. Nejen jako nenáročně rostoucí přírodní repelent, ale také coby léčivku. Pomůže vám od nachlazení a horečky, zlepší trávení a zklidní nervy.

Čtěte také:

Reklama