Příroda nám kvete a pomalu začíná sezona sběru léčivých bylinek. Věděly jste, že za pomoci některých můžete nejen léčit, ale i hubnout? Které to jsou, to nám prozradil léčitel zabývající se etnobotanikou Radan Čermák.

 

Kontryhel obecný

Lidové názvy: alchemilka, polní muškát, husí nožka

Kontryhel je díky svému příznivému vlivu na trávení důležitou součástí metabolických a odtučňovacích čajů používaných při redukční dietě. Dva šálky kontryhelového čaje denně se doporučují také při silné, bolestivé menstruaci. Preventivně se droga užívá i k potlačení klimakterickcých příznaků a mast z kontryhelu zpevňuje poprsí. Ani při dlouhodobém užívání této rostliny nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky.

Příprava čaje: 1-2 čajové lžičky sušené natě se přelijí šálkem vařící vody, vyluhují se v přikryté nádobě 10 minut, poté se scedí. Čaj se pije vždy čerstvý jednou denně.

 

Fenykl obecný

Lidové názvy: italský kopr, sladký kopr, úkrop

Fenykl vyniká svým projímavých účinkem. Obsahuje fenchon, který podporuje vylučování trávicích enzymů a urychluje pohyb střev. Používá se k uvolnění křečí a střevních plynů. V lidovém léčitelství našel fenykl uplatnění při slabých zažívacích potížích jako projímadlo, ale také ke zvýšení tvorby mateřského mléka.

Příprava čaje: Jednu až dvě čajové lžičky sušené natě přelijeme šálkem vařící vody, necháme 8 minut vyluhovat. Scedíme a pijeme 2-3x denně pomalu po doušcích.

 

Smetánka lékařská

Lidové názvy: husí kap, lví zub, pampeliška

Smetánka je známá pro svůj projímavý a žlučopudný účinek. Je vhodná jako posilovač celkové látkové výměny, při zvýšené hladině cholesterolu, při špatném zažívání spojeném se zácpou a špatnou funkcí zažívacího traktu, snižuje plynatost a pomáhá odvádět z těla tekutiny. Osvědčila se také jako pomocný prostředek při léčbě cukrovky.

Příprava čaje: Užíváme dvě lžičky drobně řezaného sušeného kořene na šálek horké vody, 15 minut vyluhovat a přecedíme, vlažný čaj pijeme dvakrát denně.

 

Řebříček obecný

Lidové názvy: myší ocásek, husí jazýček, Achillova bylina

Také řebříček se vnitřně užívá se ke zlepšení trávení a uvolnění křečí. Podporuje látkovou výměnu. Příznivě působí také při nedostatečné funkci žaludečních žláz, a udržuje tak pravidelný chod stolice. Stejně jako smetánka působí i močopudně. Čaj z řebříčku ale není vhodný pro dlouhodobé užívání.

Příprava čaje: Použijeme tři lžíce řezané natě na ½ litru vody. Přelijeme vařící vodou a necháme 15 minut louhovat, scedíme a chladný čaj  pijeme jednou denně.

 

Pokud léčivky nesbíráte, a přesto jste dostala chuť na nějaký hubnoucí čaj, můžete navštívit i lékárnu, kde jsou sušené bylinky běžně k dostání.

 

Máte nějaké zkušenosti s bylinnými čaji na hubnutí? Věříte v moc léčivek?

Reklama