herbs

Někteří z nás už mají za sebou první zářijové nachlazení. Podzim sice podle kalendáře začíná až tento týden, ale v uplynulých dnech nám svůj příchod dával zřetelně znát. Citelné ochlazení poznala především ranní ptáčata, která už sáhla po teplých bundách nebo kabátech. Během dopoledne se teploty ještě zvednou a my si můžeme užívat příjemné babí léto. O to víc možná budeme zaskočeni, až udeří mrazy.

Výkyvy teplot a podzimní deště však mohou oslabit naší imunitu. Pak stačí málo a nějaký ten bacil může být váš. Stále více lidí však běžná nachlazení zahání raději bylinkami než léky. Bylinné čaje mohou být i příjemnou prevencí. Nenechte proto nic náhodě a na zimu se dobře vybavte. Skočte si do lékárny a ozbrojte se bylinkami, některé můžete sbírat ještě teď. Poradíme vám, které léčivky budete v zimě potřebovat.

Růže šípková

Šípky, plody tohoto keře, jsou cenným zdrojem vitaminu C, který je velmi důležitý pro naši imunitu, obranyschopnost organismu proti infekcím. Působí močopudně a mírně projímavě. V antice se šípky používaly proti močovým kamenům.

Pokud nekupujete bylinky v lékárnách nebo bylinkářských obchodech, jistě víte, že právě teď, od září do října, je vhodná doba ke sběru šípkových plodů.

Černý bez

Další léčivkou, kterou můžeme sbírat v tomto období, je plod černého bezu, který se v lidovém léčitelství používá ve formě nálevu na podporu pocení, při onemocnění z nachlazení a při horečnatých onemocněních dýchacích cest a jako analgetikum při nervových bolestech, např. při bolestivosti trojklanného nervu. Má protizánětlivé a mírně projímavé účinky, snižuje krevní tlak.

Květ černého bezu je v období se zvýšeným výskytem chřipkových onemocnění také silným pomocníkem. Blahodárně ovlivňuje činnost dýchacích cest. Pro bezový květ jsou charakteristické jeho protizánětlivé účinky. Při chřipce a nachlazení se užívá též jako potopudný prostředek. U dětí a seniorů působí také silně močopudně.

Heřmánek pravý

Heřmánek je nejznámější bylinka se širokou škálou uplatnění. Sbírá se od června do října. Působí protizánětlivě, proto se heřmánkový čaj často užívá při bronchitidě či jiných onemocněních dýchacích cest. Uplatnění najde i při chřipce a nachlazení, má totiž protivirové účinky a stimuluje imunitu.

Má příznivý vliv na trávení, což možná oceníte po vánočním hodování. Užívá se pro celkové uklidnění, ve vyšších dávkách tlumí činnost srdce a dýchacího aparátu. Pro své hojivé účinky se často používá v kosmetickém průmyslu. Koupel nebo obklady z heřmánku vám pomůžou na mrazem narušenou pokožku nebo rozpraskané rty. Můžete ho užít i jako kloktadlo při bolestech v krku.

Šalvěj lékařská

Máte-li doma šalvěj, pak vlastníte silnou zbraň proti zánětům sliznic. Má velmi silné antiseptické účinky, a proto je vhodnou doplňující léčbou při angínách nebo infekčních zánětech, kdy se užívá ve formě čaje i jako kloktadlo. Uvolňuje křeče, působí protivirově, a proto je vhodná i při chřipce. Zamezuje nadměrnému pocení.

Není ale vhodná pro těhotné ženy a kojící matky, potlačuje tvorbu mateřského mléka. Šalvějové tinktury a koupele rychle hojí narušenou pokožku.

Mateřídouška obecná

Postihne-li vás suchý kašel, sáhněte po čaji z mateřídoušky. Látky, které bylinka obsahuje, zvyšují sekreci hlenu v dýchacích cestách a desinfikují sliznice. Uplatnění nachází i při zánětech průdušek, uleví vám od bolestí hlavy nebo závratí a zaručí dobrý spánek. Mateřídouška se často užívá i v aromaterapii. Můžete nad nálevem tedy inhalovat nebo ho přidat do léčivé koupele.

Máta peprná

I mátu můžete ještě v září sbírat. Mátový čaj se uplatňuje při nemocech z nachlazení. Léčivá moc máty spočívá hlavně v obsaženém mentolu. Inhalace výparů z mátového nálevu pomáhá uvolnit ucpaný nos. Pokud během nemocí trpíte nechutenstvím, uvařte si mátový čaj. Ten podporuje chuť k jídlu.

Lípa malolistá

Lipový květ je při chřipce a nachlazení velmi žádaný. Je jednou z bylinek, u níž byl léčebný účinek při těchto onemocněních doložen i vědeckými výzkumy. Nálev působí potopudně a odstraňuje z těla toxiny. Používá se při zánětech horních cest dýchacích, pomáhá snižovat horečku a zlepšuje trávení. Má také močopudný účinek. Nálev lze použít také i jako kloktadlo.

Pomoci vám mohou i jiné bylinky. Několik kapek eukalyptového oleje do horké vody k inhalaci je výtečným prostředkem ke splasknutí rýmou zduřelých sliznic. Řebříčkový čaj rovněž pomáhá zmírňovat příznaky chřipky a účinný bývá i nálev ze zázvorového kořene. Dopřejte si také česnečku nebo topinky se silnou vrstvou česneku, to je totiž přírodní antibiotikum.

Všechny výše uvedené bylinky bez problémů seženete v lékárnách. Jedno balení sušené léčivky stojí kolem třiceti korun.

Léčíte se bylinkami, nebo dáváte přednost lékům od doktora? Které bylinky používáte? Osvědčily se vám?