Kdy, když ne teď, v čase jarních úklidů, vyzkoušet nějakou tu novou cestu v  tomto nikdy nekončícím procesu?

Abych začala sama u sebe předtím, než začnu cokoliv doporučovat :-), již delší dobu používám ekologické prostředky, jak na mytí nádobí a podlahy, tak na praní a na vše ostatní jdu jen s teplou vodou, tedy prozatím vyjma WC, ale tam už se změna též chystá!
5c9a0cd61b3f3obrazek.png

Ale zpět k bylinkám, pokud byste si chtěli o tomto něco zjistit, doporučuji bylinkářku Jekku Mc Vicar, o které můj oblíbenec Jamie Oliver říká, že je královnou bylinek. Tato z mého pohledu vědma ve své knize o bylinkách mimo jiné píše: Historie bylinek je plná mýtů a kouzel a o jejich schopnostech a vlastnostech koluje řada falešných zpráv. Pokud však odhlédneme od pověr vážících se k bylinkám a soustředíme se na přínos, který znamenají pro medicínu a kuchyň po více než 1 500 let, nelze než konstatovat, že bylinky patří k mimořádným a nejužitečnějším rostlinám… Pokud se tedy rozhodneme vyzkoušet bylinky a jejich čistící schopnosti, moudré knihy nabízejí velmi širokou škálu jejich působení.

Říká se, že nejlepší leštěnka dřevěného nábytku byla, je a bude ta z včelího vosku. Na praní záclon a jemných látek se doporučuje šampon z mydlice lékařské, ta je také známá tím, že nezatěžuje ani naši pokožku, ovzduší či přírodu, do které ji pak zase vracíme. Bylinky jako čistící prostředky mimo to, že svou jemnou podstatou čistí, nádherně voní a také slouží jako mírné antiseptikum.
5c9a11521078cobrazek.png

Jako základ pro domácí výrobu čistících prostředků bylináři doporučují čerstvý citron, ocet, jedlou sodu, tekuté mýdlo, sůl a především čerstvé bylinky. Krom již výše zmíněného mycí prostředky takto vyrobené nevyvolávají alergické reakce a nejsou testovány na zvířatech! Například k mytí oken Jekka Mc Vicar ve své knize o bylinkách nabízí jednoduchý recept - čerstvé listy aloisie trojlisté ve směsi s bílým vinným octem, tekutým mýdlem a vodou - zářivá čistota a příjemná vůně jsou podle ní zaručeny… Všechna čistidla, která si podle rad bylinkářů můžeme vytvořit, jsou podle mého mínění velmi snadná na přípravu, levnější, ohleduplná a vyžadují od nás jen rozhodnutí dělat věci jinak. Troufám si tvrdit, že při jejich výrobě můžeme zažít i mnoho radosti z tvoření, do kterého můžeme zapojit i děti, které výrobu podobných kouzelných lektvarů milují.

Univerzální čistidlo podle Jekky Mc Vicar

Natrhejte si hrst čerstvé šalvěje lékařské a dejte ji do hrnce, přilijte 300 ml vody, zakryjte pokličkou a uveďte do varu. Když bylinky přejdou varen, ztlumte plamen a vařte ještě 20 minut, poté nechte pod pokličkou louhovat. Když nám výluh vychladne, scedíme přes jemné sítko a studenou tekutinu nalijeme do lahve, přidáme 2 polévkové lžíce jedlé sody a 8 kapek citronové šťávy. Láhev s lektvarem zazátkujeme a pečlivě protřepeme. Přírodní bylinkové čistidlo můžeme použít na čištění dřezů, koupelny a kuchyňských ploch. Takto vyrobený mycí prostředek je třeba uchovávat v ledničce, kde vydrží cca týden. Podobným jednoduchým způsobem lze vytvořit i čistidlo na jemné prádlo, na okna i na nádobí.

Když tak nad tím zapřemýšlím, ekologicky čisté čistící prostředky jsou skvělé, ale hned jak mi na zahradě po zimě vyroste šalvěj, rozhodně vyzkouším tento lektvar, je to zřejmě o třídu lepší varianta a myslím si, že i daleko zábavnější. :-)

Z bylinek lze vytvořit ovšem i mnoho dalších pomocníků, zajímavé jsou například:

  • domácí vůně
  • osvěžovače tkanin
  • bylinkové sáčky do prádelníku
  • odpuzovač molů
  • odpuzovač much
  • odpuzovač mravenců

pro domácí mazlíčky:

  • uklidňující prostředky
  • odčervovací směs
  • pudr proti blechám
  • odpuzovač čmelíků
Reklama