V minulém článku jsme se věnovali pěstování zeleniny na vlastním záhonku. Dnes se můžete dozvědět něco o pěstování bylinek a na pár rad jsem se zeptala opět zkušené zahradnice Ivany Losertové.

"Pro pěstování bylinek není vůbec potřeba bydlet v domku a mít vlastní zahrádku. Chutné a čerstvé bylinky si můžete vypěstovat také v truhlících nebo v tzv. petrželáku na balkóně."

Bylinky jsou odpradávna velice oblíbené a jejich uplatnění v našem životě je veliké. Nejen že s nimi můžeme dochutit a provonět téměř každé jídlo, ale pomáhají také v medicíně a kosmetice nebo vám můžou vonět po bytě.

Čerstvé bylinky jsou pochopitelně mnohem lepší než sušené či mražené a vy si je proto můžete pěstovat také doma. Mezi ty základní, které by ve vaší bylinkové zahrádce neměly chybět patří kadeřavá petrželka, pažitka, meduňka, máta, dobromysl, bazalka, tymián, majoránka, šalvěj, mateřídouška, rozmarýna, saturejka či některé léčivky jako je měsíček či divizna.

"Bylinky můžeme bez problémů začlenit do okrasné zahrady. Jsou velice dekorativní a pokud si vyberete speciální odrůdy, můžete si je dokonce barevně sladit. A to nejen barevnými květy, ale i listy. Zlatá meduňka, zlatá dobromysl nebo zlatá mateřídouška se budou hodit do koutku se zlatožlutými rostlinami, purpurová je například máta či purpurová bazalka, stříbřitě šedá zase levandule či pelyněk. Ty nejdekorativnější bylinky můžeme zasadit také do skalky."

Chcete-li mít na bylinky samostatný záhon, postačí jim plocha okolo 1 - 2 m2.

Další možností pěstování jsou truhlíky a jiné nádoby. Truhlíky mohou být umístěny na oknech, na schodech či na terasách. Výborně vypadají také závěsné truhlíky s bylinkami. Výhodou je, že například ty bylinky, které používáte v kuchyni nejčastěji můžete umístit do bezprostřední blízkosti kuchyně a nemusíte pro ně chodit daleko.

Do nádob sesazujeme bylinky tak, že má každá bylinka svou nádobu nebo můžeme sesazovat k sobě bylinky, které potřebují podobné podmínky k správnému růstu.
Některým se  mnohem lépe daří v suché a chudé půdě, jiné vyžadují slunce, další naopak stín.
Vždy dbejte, aby z nádoby s bylinkami pořádně odtékala voda. Nemají totiž rády "nohy" v mokru.

"U bylinek také záleží na tom, do jakého substrátu je zasadíte. Některé potřebují chudší substrát, například majoránka, meduňka, dobromysl, šalvěj, tymián, rozmarýna, jiné zase výživný (estragon, libeček)."

Bylinky sadíme tedy nejen pro užitek, ale i pro okrasu a také pro vůni. Uvidíte, že až vám některé z bylinek rozkvetou, vaše zahrada nebo truhlík budou nejen krásně vypadat, ale také vonět do okolí.

Jednoleté bylinky: bazalka, brutnák, česnek, kerblík, kopr, koriandr, majoránka, lichořeřišnice, saturejka.

Vytrvalé bylinky: levandule, libeček, pažitka, petrželka, rozmarýna, šalvěj, tymián.       

Jak jsou na tom s používáním bylinek ženy-in?
Tentokrát byla v naší anketě převaha těch, které používají takové bylinky, jaké mají zrovna při ruce. Některé z bylinek si pěstují samy, jiné kupují sušené nebo mražené v obchodě. Pouze jedna čtenářka dává přednost sušeným bylinkám a koření, které koupí v obchodě. A 21% z čtenářek, které se zůčastnily naší ankety používá výhradně bylinky, které si pěstuje doma.

Potěšujícím výsledkem ankety bylo také to, že žádná z čtenářek neodpověděla, že koření a bylinky při vaření používá velice zřídka :-)

A co vy? Pěstujete si čerstvé bylinky nebo dáváte přednost těm z obchodů?
            

           
Reklama