Čerstvé bylinky jsou snem každého alespoň mírně pokročilého kuchaře. Kromě dotváření chuti pokrmů totiž krásně voní a velmi dobře také působí na psychiku. I když nemáte zahradu, nezoufejte, pro jejich pěstování postačí jedno okno orientované ke slunci. Úspěch pěstování pak zaručí dodržování několika základních rad, s jejichž pomocí se budete z bylinek těšit dlouhou dobu. 

plastia

Jak vybrat ty pravé?

K vypěstování základních druhů koření postačí místo pro truhlík či květináč na okně nebo na balkóně. Milovníci české kuchyně si takto snadno vypěstují petržel, pažitku či majoránku a problém není ani s vysazením bazalky, tymiánu, rozmarýnu, máty či kopru. Důležité si je jen uvědomit, že většina bylinek potřebuje plné slunce, díky kterému získávají aromatické látky. Prvním krokem k vlastní malé zahrádce je pořízení vhodných sazenic. Jako nejrychlejší řešení se jeví koupení „hotových“ bylinek v supermarketu. „Představa, že se jedná o čerstvé koření, je bohužel mylná. Jedná se o rostlinky rychle vyhnané a načasované pouze k okamžité spotřebě, kterým žádná dodatečná péče většinou nepomůže,“ konstatuje Lenka Novotná ze společnosti Plastia. Lepší variantou je tedy využít služeb zahradníků, případně odvážně vypěstovat rostliny ze semínek. Bylinky se většinou vysazují přímo do květináče naplněného kvalitním substrátem na výsevy. „Sázet doporučujeme řídce, jelikož příliš hustý výsev znamená málo místa a následné vytahování rostlinek za světlem. Pozor je také třeba si dát na kombinaci jednotlivých druhů, není vhodné vysazovat dohromady například vzrostlé a půdopokryvné typy,“ doporučuje Lenka Novotná.

Bylinky již rostou, jak se o ně starat?

Bylinky potřebují ke svému životu slunce, prostor a vláhu. Po splnění těchto základních podmínek jim nevadí, že si z nich každou chvíli kousek ustřihnete či utrhnete. Většina rostlin je však suchomilná, proto jim až přehnaná péče a zalévání škodí. Jak poznat tu správnou míru? „V obyčejných květináčích snadno dojde k přelití a následnému uhnívání rostlin. Proto doporučujeme samozavlažovací květináče, ze kterých si kořeny díky knotové závlaze mohou vzít tolik vody, kolik potřebují. Současně se závlahou probíhá přísun živin hnojivy rozpuštěnými ve vodě. Půda se neprolévá a živiny se neodplavují, nedochází ke střídavému rozbahnění a pak přesychání půdy. Ve spojení s pravidelným otáčením květináče jsou toto ideální podmínky pro pěstování všech bylinek,“ podotýká Lenka Novotná ze společnosti Plastia, která nabízí různé druhy samozavlažovacích květináčů. Ideální teplota pro pěstování se pak pohybuje od 10 do 20 stupňů a nemělo by se také zapomínat na pravidelné rosení, protože příliš suchý vzduch by listům mohl škodit.

plastia

Bylinky pro radost

Pěstování bylinek je potvrzeno dobovými prameny již ve staré Číně, Persii či Řecku. I naše babičky věděly, že se bez nich v kuchyni neobejdou a že kromě skvělé chuti a vůně přinášejí i úlevu od mnohých fyzických i psychických problémů. Bio a čerstvé potraviny jsou opět v módě a díky moderním samozavlažovacím květináčům se mohou stát stylovou součástí a doplňkem vašich domácností!

Pěstujte bylinky v samozavlažovacích květnáčích

Současná doba nabízí rozličné varianty květináčů, koflíků a truhlíků. Experti však jednoznačně doporučují ty samozavlažovací. Proč? „Samozavlažovací systémy jsou trendem dnešní doby. Květinám dopřávají komfort a lidem usnadňují život,“ vysvětluje Lenka Novotná ze společnosti Plastia, která nabízí různé druhy samozavlažovacích květináčů. „Každý funkční zavlažovací systém by měl obsahovat hladinoměr, zalévací šachtu, knot, rezervoár vody a prostor pro cirkulaci vzduchu,“ dodává. Technologické výhody se v tomto případě snoubí i s estetickou stránkou. Díky zajímavému designu a široké škále výrobků si ten pravý vybere opravdu každý.

Extrémy škodí

Díky těmto moderním systémům šetříte práci i čas a můžete si dovolit pěstovat i náročnější druhy, jako jsou orchideje. U kvalitních patentovaných zavlažovacích květináčů a truhlíků odpadá nutnost pravidelné zálivky. Vodu doplňujete jen občas a proto odjezd na dovolenou či prodloužený víkend není pro květiny katastrofa. Ve velkých vedrech však ani samozavlažování nemusí vydržet více než dva dny. „Další výhodou je, že se půda neprolévá přímo, proto nedochází k odplavování živin a jejímu střídavému rozbahnění a přesychání. Půda díky pravidelnému režimu udržuje vyhovující poměr tuhé, kapalné a vzdušné složky a voda, kterou knotem získává, je krásně okysličená,“ vysvětluje Lenka Novotná z Plastie. Během silnějších dešťů přijdou vhod přepadové otvory, kterými přebytečná voda odtéká. „V samozavlažovacích nádobách nedochází k přemokření kořenů ani při silném dešti, můžete je bez obav nechat venku,“ doplňuje Novotná. Výběr samozavlažovacích nádob bývá dostatečný, nemusíte se obávat, že vzrostlé rostliny budou strádat nedostatkem prostoru a vyhnete se tak přesazování.

Více na www.plastia.cz

Reklama