Ráda vařím. To je asi jasné, protože jinak bych si tady s vámi nedopisovala. Ale postupně mě uchvacuje taky další koníček, který nepřímo s vařením souvisí. A to je naše zahrada. Místa je na ní dost, ale zatím vypadá jako jedno velké bahniště, nedávno upravené bagříkem. Trávník zatím nezakládáme, pomaličku začínáme se skalkou, ale co jsme měli hotové jako první, byla bylinková spirála.

Nikdy jsem o něčem podobném neslyšela. Až tady, na diskuzi Kytičková zahrádečka. Tady na bylinkovou spirálu zavedly diskuzi Beaute a Evík. Dodaly spousty fotek a já jsem zatoužila mít ji doma taky. Téměř celoroční zdroj čerstvých bylinek do kuchyně. Hezký dekorativní prvek do zahrady. Způsob, jak využít staré cihly, ležící na zahradě. :-)

Hlavní výhodou spirály je, že umožňuje pěstovat bylinky s rozdílnými nároky na jednom místě. Začátek spirály je otočený na sever a hned na kraji by mělo být jezírko. Za jezírkem vysazujeme postupně bylinky. Začínáme těmi, které potřebují hodně živin a vláhy. Zajistíme pro ně bohatou výživnou půdu, spirála jim dá stín a jezírko vláhu. A čím dál výše ve spirále budeme sadit, umístíme zde bylinky, které mají rády slunce, nepotřebují tolik výživnou půdu, a ani přemíru vláhy.
Složení spirály by mohlo být třeba takovéto: máta, za ní kadeřavá petrželka, bazalka, kopr, pažitka, heřmánek, tymián, šalvěj, oregano, levandule, rozmarýn.

Na webu Zahrada pro radost mají složení bylinek podle náročnosti:
- pro vlhčí místa: máta, lichořeřišnice, kozlík, potočnice
- nenáročné: kopr, brutnák, rozmarýn, šalvěj, estragon, fenykl, koriandr, kerblík, meduňka, česnek, řeřicha, petržel
- teplomilné: levandule, dobromysl, saturejka, mateřídouška, tymián

A tak jsem prolistovala časopisy, zagůglila si po našich i zahraničních webech a pustili jsme se do práce.
Chcete-li si s námi spirálu postavit i vy, najděte na zahradě prostor cca 1-2 m2 a pusťte se s námi do práce.
Místo pro spirálu hledejte co nejblíže kuchyni nebo východu z domu. Přece jen zde budete pěstovat rostliny určené pro vaření, tak ať nemusíte běhat přes celou zahradu.
Srovnali jsme prostranství pod budoucí skalkou a začali vozit cihly „z bouračky". Stejně dobře lze použít kameny, střešní tašky nebo i dřevěné kůly. V návodech na spirálu doporučovali vyznačit si jako první kruh, do kterého začneme materiál vrstvit, ale my jsme jej udělali od oka.
Průběžně jsme točili spirálu a vysypávali vzniklý prostor hlínou, štěrkem a pískem (štěrk a písek hlavně ve vysokém středu spirály). Na úpatí spirály jsme vyhloubili jezírko, které jsme vyložili kameny. To jsme si bohužel neuvědomili, jací vodníčci jsou naše dvě děti, a po jejich neustálém čachtání jsme se rozhodli jezírko zrušit. :-)

Ze začátku spirály jsme dávali hodně výživnou půdu, postupně jsme ji mixovali s pískem a obyčejnou hlínou. Stavba spirály zabrala celý víkendový den (doporučená výška je cca 80-100 cm).
Dosadit do ní bylinky (za které musím nastotisíckrát poděkovat hlavně Beaute) už byla hračka a otázka necelé půlhodinky.

Další bylinkové spirály - inspirace pro vás:

 

 

 

 

 

 

 

 


  

 

Můžete také udělat kopeček z hlíny a pomocí kamenů jen ohraničit jednotlivé záhony.
  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Při tvorbě bylinkové spirály jsem čerpala z časopisů Flora a webů www.zahradaproradost.cz (odtud je i malovaný nákres spirály) a http://www.downsizer.net/

Pěstujete si doma bylinky? Za oknem nebo na zahrádce? Zaujala vás bylinková spirála a zkusíte si ji podle nás postavit?

Reklama