POZOR! První část bylináře najdete TADY.

Máme pro vás pokračování našeho malého bylináře, který najdete na našich stránkách pokaždé, když se rozhodnete ke zdravotnímu problému přizvat jako rádce také starou dobrou přírodu a její moudré dary.

Průjem
mochnaproskurníkPokud člověk dostane průjem, patrně se ládoval něčím, čím neměl, nebo provedl nějakou brutální kombinaci. Tady pomohou sušené borůvky nebo vývar z rýže. Existuje ale náchylnost k takovým problémům a člověk vůbec dietetickou chybu udělat nemusí. Tady velice pomáhá odvar z mochny a proskurníku v poměru zhruba 1:1. Stačí pít jednou denně zhruba tak týden. Jde o hodně zdravou kombinaci bylinek, které dokážou regulovat zažívání a činnost střev.
Přecitlivělé zažívání
chmelJde o příznak stresu a velkého nervového zatížení, nebo prostě jen člověk právě není nastaven tělesně na větší citový nápor. Někoho v takovém případě rozbolí hlava, jinému poskakuje srdce, další nemůže usnout a někdo prostě trpí nadýmáním, kolikovými bolestmi břicha a střídá zácpu a průjem. Jeden by se divil, jak moc je naše nervová soustava propojená se všemi orgány. Na tento druh obtíží výtečně pomáhá směs heřmánku a chmele. V podobě čaje je to lepší než Neurol nebo Lexaurin či Xanax. Heřmánek dokáže výborně uvolnit křeče a chmel krom toho ještě působí jako přírodní uklidňovač nervů.
Svrab
vratičkustovniceBudete se divit, ale vedle sirné masti od lékaře zná i příroda dobrý prostředek. Do hodně teplé koupele se přidá silný čaj z vratiče a olej z kustovnice cizí. Koupel je dobře opakovat tři dny vždy večer. POROZ ale, neupíjet z vany, vratič je jedovatý. Otráví rád nejen zákožku! Už naše babičky ale radily rovněž vyvařit všechno povlečení, ručníky, oděv a vůbec všechno. Svrab způsobuje maličký cizopasník, který se uhnízdí pod kůží, je vysoce nakažlivý a bez hostitele umí přežít i dva  týdny. Stejně ale bez doktora to raději neřešte!
Unavené oči
světlíkHodně lidí trpí tímhle problémem hlavně v souvislosti s prací u počítače. Moc účinné je proplachovat oči nálevem ze světlíku lékařského a měsíčku zahradního.
Vypadávání vlasů
arnikapupalkaPokud se nejedná například u mužů o zcela přirozený jev související s věkem, existuje spousta rad a prostředků. Předesílám, že vypadávání vlasů může mít hromadu příčin včetně hormonálních a kdoví jakých ještě, takže napřed, pokud se jedná o velkou a náhlou ztrátu, rozhodně musí věc vyšetřit lékař. Z bylinek je pak dobré používat koupele z rozmarýny, šalvěje a kopřivy. Také je výborný olej z pupalky a krémy obsahující arniku. O ovesných vločkách už jsem napsala mnoho a mohu jen doporučit.
Vysoký tlak
hlohV zásadě se projevuje stejně jako nízký, jenže je pro tělo mnohem více zátěžový. Pokud má člověk nízký tlak, není v přímém ohrožení. Tedy pokud se mu nepovede omdlít tak šikovně, že si rozbije hlavu o hranu stolu. S vysokým tlakem už je to horší, protože výrazně zatěžuje cévy a tím i srdíčko. Tlak dokáže velice dobře snižovat například česnek, hloh (pod dozorem lékaře) a řebříček (ten se nemá pít v těhotenství).
Zácpa
šťovíklékořiceZmínili jsme bylinky, které „staví“, a tady jsou zase ty, které projímají. Mimochodem sklony k zácpě mají skoro všechny ženy a v těhotenství je to snad dokonce pravidlo. Šťovík kučeravý je na to skvělý a dá se žvýkat i syrový, protože jde o rostlinku vcelku příjemně kyselou. Lékořice lysá se také dobře osvědčuje v podobě čaje. Odvar z lékořice a pampelišky má projímavé a hojivé účinky a navíc notně posiluje celý organismus.
Zánět spojivek
měsíčekPokud by se vám nechtělo na tenhle vcelku běžný problém použít osvědčený opthalmoseptonex, stejně dobře poslouží lázeň z měsíčku zahradního a světlíku.

Chtěla bych se u měsíčku zastavit. Zdaleka ještě nebyly blahodárné účinky téhle všeobecně rozšířené a milé rostlinky všechny dost probádány. Momentálně se zkoumá její vliv na likvidaci některých věcí kolem rakoviny. Osobně mám s touto bylinkou přímo úžasné zkušenosti. Nejen vně, ale i vnitřně.

Dokáže regenerovat celé tělo, ledvinami počínaje, přes nervy a třeba čistění krve. Je silně detoxikační. Zaslouží si velkou pozornost.

Neodolatelný je rovněž u různých zánětů v ústech včetně zubů, jako kloktadlo při zachlazení, skvěle pomáhá na hlasivky (když se člověk zpěvem zařadí mezi sípaly), moc dobře se mi osvědčil, když byly holčičky malé a měly různé potničky a opruzené faldíky i prdelky.

mes

Tady je recept na velmi jednoduchou mastičku

Okvětní plátky měsíčku otrhám a dám do sklenice, kterou zavřu víčkem. Tu pak vystavím na okno na přímé sluníčko asi tak na týden. Ony jakoby změknou a pak se patlají. Vzniklou patlu je možno smíchat třeba s dětským krémem nebo olejíčkem. Dobře uděláte, i když jen třeba v menším poměru smícháte s obyčejnou Niveou a použijete denně jako krém.

Mast, kterou si vyrobíte, je možné s úspěchem použít na drobné šrámy nebo kožní problémy, vyrážky, spáleniny, ranky a podobně. Měsíček je přímo zázračná květinka!

Některé bylinky jsou univerzálně ochranné, třeba proti zlým silám či zlodějům. Jiné zase mají moc přitahovat lásku nebo peníze. Magickému využití některých rostlin se budeme věnovat zítra.

Reklama